אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
iOS 8 לא תאפשר לחנויות לרגל אחריכם דרך האייפון והאייפד

iOS 8 לא תאפשר לחנויות לרגל אחריכם דרך האייפון והאייפד

חנויות רבות משתמשות ברשתות ה-WiFi שלהן כדי לאסוף מידע על המשתמשים וללמוד על הרגלי הרכישה שלהם. שינוי שביצעה אפל בעדכון האחרון למערכת ההפעלה שלה צפוי להקשות משמעותית על הריגול הזה

10.06.2014, 11:22 | עומר כביר
מרגלים, אבל פחות: שינוי משמעותי שביצעה אפל בגרסה 8 של מערכת ההפעלה שלה למובייל, iOS, עתיד להקשות על גורמים חיצוניים לעקוב אחר פעילות בעל המכשיר ומיקומו.

קראו עוד בכלכליסט

השינוי נוגע לכתובת ה-MAC של מכשירי האייפון והאייפד. כתובת זו היא מספר מזהה ייחודי וקבוע של מכשיר, אותה שומרת כל רשת WiFi אליה מתחבר המכשיר.

ואולם, רשת WiFi יכולות לראות את הכתובת גם אם המכשיר לא התחבר אליה, אלא רק ביצע סריקה של הרשתות הזמינות באזורו (מה שהמכשירים של אפל עושים באופן קבוע כל עוד אפשרות ה-WiFi שלהם פעילה. לטענת המפתח פרדריק ג'ייקובס, ב-iOS 8 שינתה אפל את אופן הפעילות הזה ומעתה בסריקת רשתות לא נשלחת כתובת ה-MAC האמיתית של המכשיר אלא כתובת מזויפת, כאשר הכתובת האמיתית תוצג רק אם המכשיר התחבר בפועל לרשת.

מאובטחת מבעבר. iOS 8 מאובטחת מבעבר. iOS 8 מאובטחת מבעבר. iOS 8

לא מדובר בשינוי של מה בכך; כיום, חנויות ורשתות מסחריות רבות שמפעילות רשתות WiFi ל"שירות הלקוחות" משתמשות בהן כדי לאסוף מידע על המבקרים. ההתנהגות הנוכחית של המכשירים מאפשרת לחנויות לזהות לקוח מסוים שנכנס אליהן, לדעת כמה זמן שהה בהן, כמה פעמים ביקר בעבר, או אפילו אם הוא רק עבר על פני החנות - שכן כתובת ה-MAC היא ייחודית וקבועה.

הדבר מאפשר להן לבנות פרופיל של המשתמש מבלי ידיעתו ואף מבלי שיעשה כל פעולה אקטיבית כמו התחברות לרשת ה-WiFi של המקום. מידע מסוג זה, גם בלי פרטים מזהים, הוא בעל ערך רב לחנויות וחברות ניתוח נתונים רבות כבר מספקות כלים לאיסופו ועיבודו.

זיוף כתובת ה-MAC ושינויה התכוף ימנע, למעשה, נוהג זה. מדובר בצעד משמעותי להגברת פרטיות המשתמשים, ויש לקוות שהפרוטוקול של אפל יאומץ גם על ידי מפעילות מערכות ההפעלה המתחרות. עם זאת, לא צריך לדאוג יותר מדי לחברות המסחריות: לרשותן עומדות עדיין שלל דרכים לאסוף מידע אישי.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות