אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משבר הומניטרי בפתח: הבית הלבן זקוק ל־2 מיליארד דולר לטיפול בהגירת קטינים צילום: איי פי

משבר הומניטרי בפתח: הבית הלבן זקוק ל־2 מיליארד דולר לטיפול בהגירת קטינים

זרם חסר תקדים של קטינים שמהגרים באופן לא חוקי וללא מבוגרים מציף את ארה"ב מדרום, והממשל לא עומד בעומס. במקביל דרש המשרד האמריקאי לביטחון פנים 160 מיליון דולר נוספים לטיפול בתופעה

10.06.2014, 20:54 | שירות כלכליסט

זרם חסר תקדים של קטינים שמנסים לחצות את הגבול ממקסיקו לארה"ב הביא את הבית הלבן לבקש מהקונגרס אתמול (ב') להקצות באופן מיידי 2 מיליארד דולר לטיפול בתופעה. נוסף לבקשה של הבית הלבן לקונגרס, המשרד האמריקאי לביטחון פנים ביקש העברה תקציבית של 160 מיליון דולר לאותה מטרה.

קראו עוד בכלכליסט

לפי הערכות רשמיות של הממשל האמריקאי, רק השנה צפויים לחצות את הגבול הדרומי לארה"ב כ־60 אלף קטינים ללא ליווי מבוגר, כשרק אתמול נתפסו 367 קטינים שהועברו למתקן מעבר של רשות ההגירה האמריקאית.

רוב מוחלט של הילדים לא מגיע ממקסיקו השכנה אלא דווקא מהונדורס, אל סלבדור וגואטמלה. בבקשת התקציב שהגיש הבית הלבן לקונגרס הוא מגדיר את המצב הנוכחי כ"משבר הומניטרי".

בוושינגטון טוענים שהסיבה העיקרית לזינוק בהגירה לא חוקית של קטינים היא ההסלמה באלימות הכנופיות וקרטלי הסמים במדינות הללו, שמהוות צומת מרכזי לשינוע סמים ממדינות דרום אמריקה לארה"ב.

עם זאת, לפי עדויות של מהגרים קטינים שנתפסו, במדינות מרכז אמריקה נפוצה שמועה שילדים שנתפסים בארה"ב ללא ליווי מבוגר זכאים לקבל הקלות בהגירה למדינה. הממשל האמריקאי מכחיש מכל וכל את השמועה הזו, ותולה את העלייה בכמות המהגרים הקטינים אך ורק באלימות הגואה במדינות מרכז אמריקה.

המהגרים הקטינים נתפסים בעיקר במדינת טקסס. לאחר תפיסתם הם מועברים למתקני מעבר, שם הם אמורים להישאר לא יותר מ־72 שעות שבמהלכן הם עוברים תחקור ראשוני ובדיקות רפואיות. אבל העובדה כי ארה"ב מעולם לא התמודדה עם תופעה של הגירת קטינים בהיקף כזה מביאה לכך שרבים מהם מוחזקים במתקני המעבר מעבר לזמן המותר, גם בשל העומס על מתקני השהייה לטווח הארוך למהגרים לא חוקיים שבבסיסי הצבא האמריקאי.

בנוסף, מסמכים שהגיעו לידי אתר האינטרנט באזפיד ופורסמו היום מגלים כי קטינים שהגיעו למתקני השהייה התלוננו על התעללות שעברו מצד שוטרי משטרת הגבולות האמריקאית בעת תפיסתם. המסמכים מתעדים את הביקורים של הקטינים במרפאת מתקן המעבר. כך למשל, אחת הקטינות שנתפסה טענה כי שוטרי משטרת הגבולות דרסו אותה וגרמו לה לשברים ברגליה, ואילו קטין אחר טען שהוכה בידי השוטרים שמנעו ממנו אחר כך טיפול רפואי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות