אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכרז הליסינג הצה"לי: יבואנים יוכלו לכלול מכוניות שאינן מיובאות כיום לישראל

בלעדי לכלכליסט

מכרז הליסינג הצה"לי: יבואנים יוכלו לכלול מכוניות שאינן מיובאות כיום לישראל

עד כה אפשר משרד הביטחון לחברות הליסינג להגיש למכרז רק דגמים המשווקים כיום בשוק הרכב הישראלי. המהלך החדש נועד להרחיב את מעגל היבואנים שיוכלו להשתתף במכרז

11.06.2014, 08:24 | תומר הדר

המחסור בדגמי מכוניות שיתאימו לתנאי מכרז הליסינג של משרד הביטחון מביא את משרד הביטחון להמציא פתרונות יצירתיים שנועדו למשוך את יבואני הרכב להיכנס למכרז. ל"כלכליסט" נודע כי לפני כשבוע הודיע משרד הביטחון לחברות הליסינג, המתמודדות על מכרז הליסינג של צה"ל, שבמכרז יוכנס סעיף המתייחס ליבוא של דגמים עתידיים. כלומר, במכרז יוכלו חברות הליסינג להגיש גם דגמי מכוניות שאינם מיובאים כיום לארץ.

קראו עוד בכלכליסט

עד כה אפשר משרד הביטחון לחברות הליסינג להגיש למכרז רק דגמים המשווקים כיום בשוק הרכב הישראלי, אך כעת יוכלו חברות הליסינג גם להגיש הצעות לדגמים עתידיים. סעיף זה נועד בפועל להעניק תמריץ להשתתפות במכרז ליבואני רכב שכיום אינם מציעים דגמים המשתתפים במכרז. לדברי גורמים במשרד הביטחון, מכיוון שמדובר במכרז בהיקף גדול, כזה שיכול להגיע ליותר מחמשת אלפים רכבים, עשויים יבואני הרכב ליצור דגמים מיוחדים עבור המכרז, כלומר להגיע למצב בו יבואני הרכב יפנו אל היצרנים ויבקשו מהם לשווק בישראל דגמים מסוימים ברמות אבזור נמוכות, שאינם משווקים כיום בישראל.

מיצובישי אטראז מיצובישי אטראז'. בין דגמי המכוניות הבודדים שעונים על תנאי הסף של המכרז מיצובישי אטראז

כיום, יש להדגיש, רק קומץ של מכוניות המשווקות בישראל מסוגל להתמודד במכרז, כאשר אחד התנאים הנחשבים בעייתיים ביותר הוא נפח המנוע ההתחלתי העומד על 1,190 סמ"ק והדרישה לתיבת הילוכים אוטומטית. כיום, רק קומץ של מכוניות משפחתיות, כגון פיז'ו 301 ומיצובישי אטראז' מצוידות על פי תנאי המכרז הקיימים, במנוע שמעט גדול יותר מ1,190 סמ"ק ובתיבת הילוכים אוטומטית. יתר המכוניות המצוידות במנועים גדולים יותר ומסוגלות להשתתף במכרז, כגון שברולט סוניק, יקרות מן האטראז' וה-301 ולכן סיכויי הצלחתן במכרז נמוכים מאלה של האטראז' ודומותיה, זאת מכיוון שמחיר הרב לצרכן משפיע הן על מחיר עסקת הליסינג והן על גובה שווי השימוש (העומד על 2.48% ממחיר הרכב). להערכת גורמים במשרד הביטחון, האפשרות להצגת דגמים חדשים שיועברו לידי צה"ל בעוד מספר חודשים תיתן ליבואני הרכב שהות לתכנן דגמים שייועדו לשימוש צה"ל.

ממשרד הביטחון נמסר: מכרז הליסינג של צהל בעיצומו ואין בכוונת משרד הביטחון לנהלו באמצעות התקשורת

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות