אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גומרים את זה יפה

גומרים את זה יפה

אחרי שנה סוערת שכללה קיצוצים ושביתת סטודנטים, תערוכת הסיום של תלמידי התואר השני לאמנות בבצלאל היא יריית פתיחה מוצלחת לעונת תערוכות הגמר

11.06.2014, 09:18 | רעות ברנע
שנה קשה עברה על תלמידי התואר השני לאמנות בבצלאל, שנה שכללה מחאה על קיצוצים ושינויים בתוכנית הלימודים, את התפטרותו של ראש המחלקה ד"ר רפאל זגורי־אורלי ושביתת סטודנטים שהסתיימה בדיוק לפני עבודות הגמר. כעת נפתחת תערוכת הגמר של 21 בוגרי התואר השני (סלמה 60 ואבולעפיה 16 בתל אביב ועבודה נוספת באבולעפיה 6 בתל אביב. עד 21 ביוני, הכניסה חופשית).

מתוך "תיקון עולם", ליהי תורג מתוך "תיקון עולם", ליהי תורג'מן מתוך "תיקון עולם", ליהי תורג

התערוכה, שהיא יריית הפתיחה לשלל תערוכות הגמר שיוצגו בחודשיים הקרובים, כוללת פרויקטים שלמים — לכל אחד מהבוגרים הוקצה חלל משלו ובו הוא מציג מעין סדרת עבודות. "החללים נגזרים מעבודות הסטודנטים ולא להפך", מסביר ד"ר זגורי־אורלי, שמלווה את הסטודנטים עד סיום השנה ואצר את התערוכה עם המרצים גלעד רטמן ומיכל הלפמן. "כאוצרים ניסינו להיות כמה שיותר קשובים לאינדיבידואליות שלהם והקצינו להם חלל פתוח וחופשי, שמזמין אותם ליצור קונטקסט משלהם".

"ג "ג'יין 2014", אייל אסולין "ג

ואכן, עבודות הסטודנטים שונות מאוד זו מזו, לא רק במדיום או בטכניקה - שנעה מציורי שמן קונבנציונליים דרך צילום, וידיאו, פיסול, מיצבים ואפילו כתיבת שירה - אלא גם בדרך ההצגה ובנושאים. בחלל הגדול ברחוב סלמה מוצגות עבודותיהם של 15 מהסטודנטים. ליהי תורג'מן מציגה עבודה גדולת־ממדים על הקיר והרצפה, שעשויה בטכניקה מעורבת המשלבת חול, צבע, גרפיט וחומרים נוספים שהצריבה שלהם נראית על הבד. אל העבודה מתייחסת תורג'מן כמפה קוגניטיבית־מנטלית.

ללא כותרת, אלון אנדורן ללא כותרת, אלון אנדורן ללא כותרת, אלון אנדורן

מתן מיטווך, שזכה לפני שנתיים בפרס האמן המבטיח ביריד צבע טרי, מציג קבוצה של עבודות הכוללות צילומים של קרטוני גלילים בצורה שבה קשה להאמין שלא עובדו במחשב, ומפוח של מצלמה ישנה ומעין רובוט מכוסה דשא שנכנס לחלל התצוגה ויוצא ממנו. אריאל רייכמן מציג סדרה של עבודות העוסקות בחלונות וסורגים, ובהן אחת מרשימה במיוחד, שבה בוקע אור תכלכל בוהק מאחורי חלון החדר ויוצר אפקט חלומי־הזייתי.

אריאלה פלוטקין מציגה שלוש עבודות וידיאו שהמוטיב שלהן הוא חירות, ואחת מהן היא פרפרזה על העבודה האיקונית "החירות מובילה את העם" של האמן הצרפתי דלקרואה. שגיא אזולאי מציג ציורי שמן מעניינים שהוא יוצר באמצעות שבלונות אשר לתוכן הוא שופך כמויות נכבדות של צבע.

בחלל באבולעפיה 16 מציגים שישה סטודנטים, ובהם אלון אנדורן, שמציג עבודות בשלושה חדרים מחוברים וכך יוצר טריפטיך גדוש באלמנטים של צבא, גבריות, זהות ומגדר. אייל אסולין מציג פסל דיוקן עצמי בשחור בוהק שמטפטף ממנו נפט לצד עבודת וידיאו שעוסקת במאמץ והישגיות.

עבודות אלה, כמו הרבה מהעבודות בתערוכה, שוות העמקה והתייחסות, דבר שאולי מתבקש מתלמידי אמנות לתואר שני, אבל עדיין לא מובן מאליו.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות