אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביחד אבל לחוד: הזוגות של היום לא מאחדים חשבונות בנק צילום: שאטרסטוק

ביחד אבל לחוד: הזוגות של היום לא מאחדים חשבונות בנק

קרוב למחצית מהזוגות שפותחים חשבון בנק משותף שומרים גם על חשבונות נפרדים; רוב הזוגות עושים זאת כדי לשמור על עצמאות, האם זה משתלם?

11.06.2014, 11:03 | שירות כלכליסט
חשבונות בנקים הם לא בדיוק הנושא הרומנטי ביותר בעולם, אך כמעט כל הזוגות מוצאים עצמם בסופו של דבר ניצבים בפני השאלה: האם לפתוח חשבון משותף או לשמור על חשבונות נפרדים?

קראו עוד בכלכליסט

על פי סקר חדש שערך TD Bank מתברר כי התשובה האידיאלית היא "גם וגם". קרוב למחצית מהזוגות (42%) שפתחו חשבון משותף שמרו גם על חשבונות נפרדים.

עצמאות הייתה הסיבה השכיחה ביותר שציינו הנשאלים לשמירה על חשבונות נפרדים. אם כי נשים הראו יותר רצון לשמור על החירות הפיננסית שלהן: 43% מהנשים שהשתתפו בסקר אמרו שעצמאות היא הסיבה העיקרית מבחינתן, זאת לעומת 34% מהגברים.

חשבון בנק משותף, אבל גם נפרד, צילום: שאטרסטוק חשבון בנק משותף, אבל גם נפרד | צילום: שאטרסטוק חשבון בנק משותף, אבל גם נפרד, צילום: שאטרסטוק

בנוסף, 20% מהזוגות טענו כי שמרו על חשבונות נפרדים כדי לוודא שיש להם מספיק כסף לצרכים אישיים, ביניהם מקרי חירום והוצאות אישיות. 16% ציינו כי נוחות בעת קביעת התקציב ותשלום החשבונות היא גורם משמעותי, אף שבקרב הגברים, 38% ציינו את הסיבה הזו. 7% בלבד מהזוגות אמרו כי חשבונות נפרדים נועדו לצרכי פרטיות.

הסקר מצא עוד שהגיל משפיע על ההרגלים הפיננסים. בני דור המילניום היו בעלי סבירות גבוהה יותר מאשר זוגות מבוגרים יותר לאחד חשבונות לפני החתונה: 70% מהזוגות של דור המילניום חיכו לחתונה לפני שאיחדו חשבונות, לעומת 88% בקרב הזוגות בגילאי 55 ומעלה.

בשלב זה, ההשלכות של שמירה על חשבונות נפרדים עדיין לא ברורות לגמרי. לפי חלק מהמחקרים, זוגות מאושרים ביותר כשהם מאחדים את מרבית, אם לא את כל הכסף שלהם. אך הממצאים האלה כנראה לא תקפים כשמוסיפים לקלחת גידול ילדים. המסקנה היא כנראה שאין פתרון אחד המתאים לכל הזוגות.

מבחינה כלכלית, זול יותר להחזיק חשבון אחד לכל משפחה, כלומר להחזיק חשבון משותף אחד בלבד. לכל חשבון יש עלויות ולכן חשבון אחד הוא זול יותר.

בנוסף, השליטה בחשבון המשותף קלה יותר מאשר בכמה חשבונות. במצב שבו יש מינוס בחשבון המשותף וגם באחד החשבונות הנפרדים, הסיכוי שהמינוס יתפח לבעיה שקשה לטפל בה גדול יותר מאשר אם יש חשבון אחד בלבד משותף שבו רואים את המצב כפי שהוא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

17.
מה הקשר בין חשבונות נפרדים לעצמאות כלכלית.
לא מבין את הקטע עם החירות הפיננסית, ובטח שלא מבין את "מספיק כסף לצרכים אישיים, ביניהם מקרי חירום והוצאות אישיות" אם החשבון הוא משותף אז יש הוא מוגבל להוצאות מסוימות? אם אתם מרגישים שיש לכם צורך להסתיר את ההוצאות שלכם מבין הזוג שלכם, אז כנראה שיש לכם בעיה בהתנהלות הפיננסית שלכם, אחרת אין מה להסתיר. (אלא אם כן אתם מממנים מאהב/ת, או משהו בסגנון), דווקא בחשבון משותף יש בקרה מסודרת יותר על ההוצאות שמאפשרת ולהימנע מבזבוזים מיותרים והפסדים כספיים. סיבה להחזיק יותר מחשבון אחד זה אם יש עסק אז חשבון ניפרד לעסק, וזה לא שייך להוצאות משפחה, או אם יש לך שתי חשבונות ללא עלויות (עמלות וכו...) שנותנות תנאים שונים והטבות משמעותיות, ואתם אנשים שיודעים להתנהל עם כסף למרות הפיזור. מצחיקה אותי חלוקת חצי חצי בהוצאות? ואם משכורת של צד אחד כפולה מהמשכורת של הצד השני אז לא קונים דברים יקרים? ומה קורה כשמסיימים להתמקח אם המוכר על עלות הטלוויזיה מתחילים להתמקח כמה אחוז כל אחד ישלם על פי שימוש? מה קורה שהצד השני ניכנס לחובות? מתעלמים מזה ונותנים לו לצבור חוב ולשלם ריביות? אולי אני אגיד לאשתי שבפעם הבאה שאנחנו יושבים לשתות קפה בחוץ שנתחלק בחשבון חצי חצי? או לפי היחס שאכלתי מהעוגה? בקיצור, כל מה שצריך על מנת לנהל חשבון משותף הוא שיהיו יעדים משותפים, ותקשורת בין בני הזוג, ואם זה לא קיים, אז אין כאן זוגיות.
שגיא , קריות  |  13.06.14
14.
חשבון משותף - הכי גרוע
אל תשכחו שיש את חוק נתוני האשראי. ברגע שאחד החשבונות נקלע לבעיה, אז הצד השני, שהינו חלק מחשבון משותף וגם מנהל חשבון נפרד - בעצם נדפק. כי זה גם לרעתו. הכי טוב שכל אחד ינהל חשבון נפרד, מה הקשר לזוגיות ולאהבה. אפשר לנהל משק כלכלי משותף אם באמת אוהבים ומבינים אחד את השני. זה לא סותר. בהצלחה לכולם.
ריקי כהן  |  12.06.14
לכל התגובות