אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדענים בגרמניה: ספרד או גרמניה יזכו במונדיאל בגלל שווי השוק של שחקניהן צילום: אי פי אי

מדענים בגרמניה: ספרד או גרמניה יזכו במונדיאל בגלל שווי השוק של שחקניהן

כדי לקבוע את התחזיות למונדיאל, ערכו המדענים הדמיות של משחקים בהתבסס על הדירוג של 32 הנבחרות שהעפילו לטורניר

11.06.2014, 17:27 | שירות כלכליסט

התוצאות של המונדיאל שיוצא לדרך ביום חמישי ידועות מראש, כך לפחות לטענת קבוצת מדענים מהאוניברסיטה החופשית של ברלין ואוניברסיטאות נוספות בגרמניה (Freie Universität Berlin). "הממצאים מדגימים כי ההצלחה באליפות כדורגל בינלאומית צפויה", כתב המדען יורגן ג'רהרדס בכתב העת Zeitschrift für Soziologie. "כמעט כל ההיפותזות שלנו אושרו".

קראו עוד בכלכליסט

נבחרת ספרד חוגגת ב-2010. הנבחרות בעלות הסיכויים הגבוהים ביותר לנצח הן ברזיל, ארגנטינה, גרמניה וספרד, צילום: אם סי טי נבחרת ספרד חוגגת ב-2010. הנבחרות בעלות הסיכויים הגבוהים ביותר לנצח הן ברזיל, ארגנטינה, גרמניה וספרד | צילום: אם סי טי נבחרת ספרד חוגגת ב-2010. הנבחרות בעלות הסיכויים הגבוהים ביותר לנצח הן ברזיל, ארגנטינה, גרמניה וספרד, צילום: אם סי טי

מדעני המידע דיוויד דרומאגן וראול רוחאס יצרו את סימולאטור למונדיאל, שהציב את ברזיל, ארגנטינה, גרמניה וספרד כפייבוריטיות לזכייה.

כדי לקבוע את התחזיות למונדיאל, דרומאגן ורוחאס ערכו הדמיות של משחקים בהתבסס על הדירוג של 32 הנבחרות שהעפילו לטורניר. הן בדירוג של פיפ"א והן בשיטת הדירוג של אלו (Elo rankings), מוענק ניקוד לכל נבחרת בהתאם לחוזק המוערך שלה בהתבסס על הביצועים שלה במשחקים קודמים.

אם יש הפרש גבוה בין הניקוד של שתי הנבחרות המשחקות אחת נגד השנייה הנבחרת עם הדירוג הגבוה יותר היא בעלת סבירות גבוהה יותר לנצח. בהתאם, הסבירות לניצחון בהדמיות המשחקים התבססה על נתונים היסטוריים שנצברו. הקבוצה הטובה ביותר לא תמיד מנצחת – אפילו לקבוצות הטובות ביותר יכול להיות יום גרוע. המחשב מנסה לחשב מקרים מסוג זה על ידי בחירה בתהליך סטוכסטי של המנצחת לפי ההבדלים ברמות של הנבחרות. לפי החישובים של הסימולאטור, הנבחרות בעלות הסיכויים הגבוהים ביותר לנצח הן ברזיל, ארגנטינה, גרמניה וספרד. לטענת המדענים "ישנה סבירות של בין 66-70% שאחת מארבע הנבחרות הללו תזכה במונדיאל הקרוב".

הסימולאטור הזה הוא האחרון בשורה ארוכה של ניסיונות לכמת את משחק הכדורגל. שיטות אחרות, המבוססות על תיאוריות כלכליות מתקדמות וסוציולוגיות, מנסות גם כן לחזות את התוצאות. יורגן ג'רהרדס (האוניברסיטה החופשית של ברלין), מיקל מוץ' (אוניברסיטת גטינגן) וגרט ווגנר (המכון הגרמני למחקר כלכלי), הצליחו כבר לחזות נכונה ארבע פעמים את הזוכות בטורנירי היורו והמונדיאל. לטענתם, הם עומדים לעשות זאת שוב. "עבור משחקי הליגה מצאנו ארבעה פרמטרים מהם ניתן להעריך את הביצועים של הקבוצה ולחזות את ההצלחה שלה", הסביר ג'רהרדס לעיתון האוניברסיטה.

הפרמטר החשוב ביותר הוא שווי שוק

"הפרמטר החשוב ביותר הוא שווי שוק. הכדורגל המקצועי הפך בעשור האחרון ליותר ויותר 'שיווקי' ו'גלובלי'. השחקנים במעקב כל העת, והשווי שלהם מחושב לפי הביצועים שהם מפגינים. שווי השוק של שחקן הוא לפיכך הגורם החשוב ביותר בקביעת ההצלחה של קבוצה כמכלול. אנחנו מחשבים את הסכום של השווי של כל השחקנים כדי לקבוע את השווי של הקבוצה", הסביר ג'רהרדס .

הוא מוסיף כי ישנם גורמים נוספים בעלי חשיבות פחותה יותר, כמו ההומוגניות התרבותיות והלינגוויסטית של קבוצה. קבוצות בעלות שונות תרבותית עשויות להתקשות בתיאום המהלכים. גורם שלישי הוא קנייה ומכירה של שחקנים חדשים. יותר מדי שינויים בהרכב הם בעלי השפעה שלילית על השגרה, מדגיש ג'רהרדס. לכן חשוב למאמנים של הנבחרות למצוא הרכב עוגן יציב של שחקנים מאותו מועדון

הגורם האחרון מתייחס לחוסר השוויון בתוך ההרכב. "נניח שיש קבוצה המורכבת משני שחקנים, שווי השוק של כל אחד מהם עומד על 5 מיליו יורו. כלומר, השווי הכולל של הקבוצה הוא 10 מיליון יורו. הם משחקים נגד קבוצה, שאחד השחקנים שלה שווה 1 מיליון יורו והשני 9 מיליון יורו. על אף שלשתי הקבוצות יש שווי שוק כולל זהה, לקבוצה הראשונה יש סבירות גבוהה יותר לזכות, מכיוון שיש שוויון בין השחקנים שלה".

לדבריו של ג'רהרדס, פורטוגל מהווה דוגמה טובה לתופעה, בשל "אפקט רונלדו". תג המחיר של 100 מיליון יורו של כריסטיאנו רונלדו , גורם לקבוצה להיתפס כחזקה יותר מכפי שהיא באמת.

אם כך מה הולך לקרות? לפי ג'רהרדס, בניגוד לטורנירים קודמים השנה הולך להיות מאד מעניין. ההפרשים בשווי השוק של הנבחרות הצטמצמו. "יש חמש נבחרות, ספרד, גרמניה, ברזיל, ארגנטינה וצרפת, שקרובות אחת לשנייה. לגרמניה ולספרד שווי השוק הגבוה ביותר".

שלב הבתים נותן יתרון השנה לאותן פייבוריטיות, שנקבעו לפי שווי השוק, שכן הן ייפגשו רק בשלבים מתקדמים יותר בטורניר. "אנחנו מעריכים שבגמר ספרד תפגוש את גרמניה", מסכם ג'רהרדס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות