אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מדטרוניק במגעים מתקדמים לרכישת קובידיאן תמורת 50-45 מיליארד דולר צילום: shutterstock

מדטרוניק במגעים מתקדמים לרכישת קובידיאן תמורת 50-45 מיליארד דולר

השלמת הרכישה תאפשר למדטרוניק להירשם באירלנד, מקום רישומה של קובידיאן, ולנצל את שיעורי המס הנמוכים במדינה. גפריז': "מהלך הגיוני, הן מבחינה פיננסית והן מבחינה אסטרטגית". קובידיאן רכשה בדצמבר האחרון את גיוון של אי.די.בי

15.06.2014, 09:53 | שירות כלכליסט

ענקית המכשור הרפואי מדטרוניק (Medtronic) מנהלת מגעים מתקדמים לרכישת המתחרה קובידיאן (Covidien), בעסקה שצפויה לעמוד על שווי של 50-45 מיליארד דולר. כך מדווחת סוכנות רויטרס, המסתמכת על מקורות המעורבים בנושא. על פי המקורות, הודעה רשמת על העסקה עשויה לצאת כבר מחר, יום העסקים הראשון של השבוע.

מעבר להיבטים המקצועיים של המיזוג והשלכותיו, השלמת העסקה תאפשר למדטרוניק להירשם באירלנד, מקום רישומה של קובידיאן, ולנצל את שיעורי המס הנמוכים במדינה. נכון לעכשיו רשומה מדטרוניק במינאפוליס שבארה"ב.

"זהו מהלך הגיוני, הן מבחינה פיננסית והן מבחינה אסטרטגית, ויש הרבה סיבות להאמין שהוא אכן יתממש", אמר בתגובה לידיעה ראג' דנהוי (Raj Denhoy), אנליסט בג'פריז (Jefferies). "רכישת קובידיאן תסייע להרחבת הנוכחות של מדטרוניק בשוק, שכן יש חפיפה קטנה מאד בין המוצרים של שתי החברות", הוסיף דנהוי.

מדטרוניק, יצרנית התוכנות הרפואיות הגדולה בעולם, היא בעלת שווי שוק של כ-61 מיליארד דולר. קובידיאן מתמחה בתחום הניתוחים הזעיר פולשניים, עם מוצרי לפרוסקופיה ואיחוי וחיבור רקמות. יש לה פעילות בתחום ניטור החולים בבתי החולים והיא משווקת ציוד לחדרי ניתוח. שווי השוק הנוכחי שלה עומד על כ-32 מיליארד דולר. שתי החברות נסחרות בבורסת ניו יורק שבוול סטריט (NYSE).

קובידיאן הודיעה בדצמבר האחרון על רכישת גיוון אימג'ינג מידי אי.די.בי לפי שווי של מיליארד דולר. בכך השלימה את הרכישה הרביעית בישראל לאחר, לאחר שלפני כשנתיים רכשה תוך חודש שתי חברות ישראליות ב-350 מיליון דולר כל אחת - את סופר דיימנשן ואת אורידיון. בעבר רכשה את פוליטאץ' תמורת 30 מיליון דולר.

l

חברות המכשור הרפואי מתמודדות בשנים האחרונות עם סביבה מאתגרת יותר, בין השאר בעקבות פגיעה בתקציבי התמיכה במו"פ מצד ממשלות, כשמנגד בתי החולים לוחצים על הספקים להוריד מחירים בניסיון להתמודד עם ירידה בהכנסות.

קצב המיזוגים והרכישות בשוק הפארמה הולך וגובר בחודשים האחרונים, כשבחלק מהמהלכים מטרת העברת מקום הרישום לצורך יתרונות מס היתה מוצהרת, גם אם לא הבלעדית. הניסיון האחרון של פייזר לרכוש את החברה הבריטית אסטרה זנקה – ניסיון שכלל שדרוג המחיר המוצע עד ל-120 מיליון דולר – נועד במפורש להשיג בין השאר יתרונות מיסוי.

באופן ספציפי בשוק המכשור הרפואי, לאחרונה הודיעה חברת זימר (Zimmer Holdings) כי היא רוכשת את השליטה במתחרה ביומט (Biomet), יצרנית מכשור אורתופדי, עבור 13.4 מיליארד דולר.

בורסת ניו יורק, צילום: איי אף פי בורסת ניו יורק | צילום: איי אף פי בורסת ניו יורק, צילום: איי אף פי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות