אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פססט, רוצה לקנות תואר אבירות? צילום: אם סי טי

פססט, רוצה לקנות תואר אבירות?

חברה בריטית טוענת כי תמורת תשלום של כמה אלפי דולרים - היא תדאג לקדם אתכם אל התואר הנכסף

15.06.2014, 17:56 | שירות כלכליסט
חברת ייעוץ בלונדון מציעה לעזור לעשירי ולשאפתני הממלכה המעוניינים לזכות בתואר אבירות, תמורת סכום "סמלי". ה"גלובל פוסט" מדווח כי חברת Awards Intelligence מציעה כמה חבילות בין 10 אלף דולר ל-16,700 דולר עבור מכתב הצגת מועמדות של 8,000 מילה ועד 15 מכתבי המלצה.

קראו עוד בכלכליסט

המסורת הנוכחית של הענקת תארי אבירות החלה ב-1917 על ידי המלך ג'ורג' החמישי (סבה של המלכה אליזבת), והיא נועדה להוקיר אזרחים בתחומים שונים. בשנה שעברה זכו בכבוד הזמרת אדל, מומחה עולמי למוח של תמנונים, כוכב קריקט לשעבר ואפילו הספר של ראש הממשלה דיוויד קמרון. הממשלה או תושבים הם שממליצים על המועמדים, וועדה מיוחדת במשרד ראש הממשלה היא שבוחרת את הזוכים בתואר הנכסף בתהליך סודי שאינו פתוח  בפני הציבור. 

ג ג'רי מטפארה, המושל הכללי של ניו זילנד, מקבל מהמלכה אליזבת את התואר 'סר' | צילום: אימג'בנק, Gettyimages ג

"הרבה אנשים חושבים שפשוט צריך לחכות לטלפון מארמון באקינגהם", אמר ל"גלובל פוסט" מייסד החברה, מארק ליולן-סלייד. לדבריו, החברה מקדמת כ-100 מועמדויות מצליחות בשנה, ושיעור ההצלחה שלה עומד על 50%. עם זאת, הוא סירב לפרט לאלו אבירים ונשות ליידי העניקה החברה את השירות. "האמונה שלנו היא שאם מקבלים כבוד מהמלכה, צריך ליהנות מהתהילה הנלווית, ואנחנו לא רוצים שאנשים יחשבו שאותו אדם זכה בכבוד בגלל שהסתייע במומחים", הוא מסביר.

השירות סופג כמובן ביקורת רבה, כשהטענה העיקרית היא שהוא מפר את רוח האבירות וכנראה גם את החוק עצמו. אולם דובר מטעם משרד הקבינט ציין כי לפי החוקים המועמדים לתואר חייבים לחשוף האם שילמו כדי לקבל עזרה בהגשת המועמדות. "אי אפשר לקנות תארי אצולה: הם זמינים לכל המועמדים", הדגיש. "משרד הקבינט לא תומך בשימוש בשירותים בתשלום להשלמת טופס המועמדות".

הזמרת אדל. זכתה בתואר "דיים", צילום: MCT הזמרת אדל. זכתה בתואר "דיים" | צילום: MCT הזמרת אדל. זכתה בתואר "דיים", צילום: MCT

כ-2,500 תארים חדשים מחולקים בכל שנה בשני אירועים – בסילבסטר וביום ההולדת הרשמי של המלכה, בשבת הראשונה, השנייה או השלישית של חודש יוני. הזוכים באבירות רשאים להוסיף לשם שלהם את התארים סר (לגבר) ודיים (לאישה). מקבלי התארים הבכירים ביותר כורעים ברך בפני המלכה וכשהם מתרוממים הם כבר נחשבים לאבירים.

הזמר בונו עם תואר האבירות הזמר בונו עם תואר האבירות הזמר בונו עם תואר האבירות

גם אזרחים לא בריטים יכולים לזכות בתארים, זאת במידה והוחלט כי תרמו תרומה משמעותית לחיי הממלכה. בהתאם, בחברת Awards Intelligence החלו לפרסם את השירותים שלהם גם בארה"ב ובמזרח התיכון. עם זאת, הזוכים האמריקאים בתארי האבירות, מקבלים תואר KBE, אך אינם יכולים לקרוא לעצמם סר או דיים. בין האמריקאים שנפל בחלקם הכבוד נמנים ביל גייטס, סטיבן שפילברג, אלן גרינספן ורודי ג'וליאני. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות