אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היבואניות הגדולות לא ממחזרות פסולת אלקטרונית - למרות החוק צילום: אי פי אי

היבואניות הגדולות לא ממחזרות פסולת אלקטרונית - למרות החוק

לפני יותר מ־3 חודשים נכנס לתוקפו חוק המחייב למחזר פסולת אלקטרונית. בין החברות שעדיין לא ממחזרות: ברימאג, ניופאן, ראלקו ומיני ליין

15.06.2014, 22:57 | דוד רפאלי ורוני זינגר

החוק לטיפול סביבתי בציוד חשמלי ואלקטרוני ובסוללות, המחייב יבואנים ומשווקים של ציוד חשמלי ואלקטרוני למחזר באמצעות תאגידי מיחזור שאושרו על ידי המדינה, נכנס לתוקפו כבר בתחילת חודש מרץ.

קראו עוד בכלכליסט

אף שמרבית החברות החלו למחזר באמצעות תאגידי המיחזור, ל"כלכליסט" נודע כי חברות רבות טרם החלו בתהליך, ובהן היבואניות ברימאג, ניופאן, ראלקו (שארפ) ומיני ליין. היבואניות שלא חתמו על הסכם עם תאגיד מיחזור מהוות יותר מ־20% משוק יבוא מוצרי החשמל. עד אתמול גם המשווקות פלאפון ופרטנר לא היו חתומות על הסכם מיחזור, אך בעקבות פניית "כלכליסט" שתיהן חתמו עם התאגיד אקומיוניטי.

השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, צילום: אוראל כהן השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ | צילום: אוראל כהן השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, צילום: אוראל כהן

לפי הערכות בענף, החברות שטרם חתמו על הסכם התקשרות עושות את זה כדי להפעיל לחץ על תאגידי המיחזור. אחוז גבוה משוק יבואני החשמל חתם על הסכמים, ואלו שעדיין לא חתמו עושים את זה כדי לקבל עוד הנחה במחיר, או כדי לדחות כמה שניתן את מועד תחילת ההסכם ולהימנע מתשלום.

המשרד להגנת הסביבה יכול להטיל עיצום כספי של עד 150 אלף שקל על הפרת הוראת החוק בעניין אי־התקשרות עם תאגיד מיחזור מוכר, ובנוסף מדובר בעבירה פלילית. מאז שהודיע המשרד על כניסת החוק לתוקף עברו יותר משלושה חודשים, ואולם המשרד טרם נקט צעדים כלשהם נגד החברות.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "כל חברה שלא תעמוד בחובתה למחזר את הפסולת האלקטרונית תספוג עונשים קשים. בימים הקרובים כבר ננקוט צעדי אכיפה נגד אותן חברות שטרם הפנימו שכללי המשחק השתנו".

מראלקו נמסר: "אנחנו לקראת חתימה עם אחד מתאגידי המיחזור. החוק מחייב לאסוף את הפסולת, אבל אין חובה לחתום מול התאגידים".מברימאג נמסר כי החברה מצויה כיום במגעים אחרונים מול תאגידי המיחזור במטרה להגיע להסכם בימים הקרובים.

את תגובתן של ניופאן ומיני ליין לא ניתן היה להשיג.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות