אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בריטניה: בלי מהגרים בבקשה

בריטניה: בלי מהגרים בבקשה

משאל גלובלי הכתיר את בריטניה כמדינה הסובלנית בעולם, אך לפי גוף מחקר מקומי 30% מחזיקים בדעות קדומות על זרים

16.06.2014, 08:42 | יואב בורנשטיין

בריטניה נחשבת לאחת המדינות הסובלניות בעולם כלפי זרים ומיעוטים. משאל הערכים העולמי (World Values Survey) שערכה רשת עולמית של אקדמאים הכתיר אותה למדינה הסובלנית בעולם.

לעומת זאת, לפי משאל העמדות החברתיות הבריטי שערך גוף מחקר פרטי, 30% מהבריטים מעידים על עצמם כבעלי מידה מסוימת של דעות קדומות על זרים.

שיעור הדעות הקדומות שונה מאזור לאזור. נתוני המשאל האחרון מצביעים על הבדל משמעותי בין לונדון לשאר חלקי בריטניה. במרכז לונדון 16% מהתושבים אמרו שיש להם דעות קדומות (האזור היחיד בממלכה עם פחות מ־20%), בעוד באזור מערב המידלנדס - שכולל את ברמינגהאם, העיר השנייה בגודלה בבריטניה - הנתון היה 35%. כך שבממוצע לונדונים תופסים את עצמם כיותר סובלניים מאשר שאר הבריטים בממלכה.

כיכר פיקדלי, לונדון, צילום: דוד הכהן כיכר פיקדלי, לונדון | צילום: דוד הכהן כיכר פיקדלי, לונדון, צילום: דוד הכהן

נושא הגזענות הוא תפוח אדמה לוהט בפוליטיקה הבריטית, אחרי שמפלגת עצמאות לבריטניה (UKIP) החזירה אותו לכותרות. המפלגה, שניצחה בבחירות לפרלמנט האירופי בחודש שעבר, נתפסת בעיני בריטים רבים כגזענית. היא משתמשת בטקטיקות פופוליסטיות של הפחדה מגלי הגירה המוניים כדי לשכנע מצביעים לתמוך בה. דרך הפעולה הזו היתה הכי פחות אפקטיבית בלונדון, שם זכתה UKIP ב־16% תמיכה בלבד. הנתון הזה הוא חשוב מכיוון שרוב המהגרים מגיעים ללונדון ונשארים בה בהיעדר עבודה עבורם בכפר.

דעות קדומות או לא, הבריטים כן מודאגים מהגירה. 72% מהנסקרים שהעידו במשאל כי אין להם דעות קדומות אמרו כי יש לצמצם את היקף ההגירה. מנהיג UKIP נייג'ל פאראג' אומר שהבוחרים שלו חשים "אי־נוחות לגבי ההיקף והקצב של השינוי" בחברה שלהם. מכל האזורים בבריטניה, לונדון משתנה מהר יותר. כמעט 45% מהלונדונים מגדירים את עצמם כלבנים וכבריטים. השאר הם בריטים שאינם לבנים או זרים. הבוחרים של UKIP הם מבוגרים יותר ולבנים יותר בממוצע.

האם הנוכחות של זרים הופכת את לונדון לסובלנית יותר? מחקר של קרן ג'וזף רונטרי שפורסם בחודש שעבר מטיל בכך ספק. מחברי המסמך אומרים שאפילו בערים שבהן רוב התושבים אינם לבנים, כמו לסטר ולוטון, גזענות ואפליה קיימות. שחורים ממוצא קאריבי שחיים בלוטון והתראיינו למחקר אמרו שהם נוסעים לעבוד בלונדון כדי להימנע מהגזענות שפוגעת בקריירה שלהם.

הסבר אפשרי לרמת הסובלנות הגבוהה בלונדון נמצא באינטראקציה בין הקבוצות השונות, שהיא על פי רוב חיובית.

קבוצת מדענים בינלאומית שבדקה את האיכות בין אינטראקציות במדינות שונות הסיקה שקשר חיובי בין בני קבוצות הוא זה שתורם לסובלנות. להנחתם, אנשים מקבוצות אתניות שונות יכולים להפיק תועלת מקשרים עם קבוצות אחרות ברמת המאקרו, גם אם הם בעצמם לא מעורבים בקשר. הנה משהו שבריטניה והעולם יכולים ללמוד מלונדון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
קשקוש "ליברלי", סקר אנטישמיות עולמי מציב את אנגליה עם 35% אנטישמים
ולעומת 5% בארה"ב ו-0% במזרח (לא כולל מאלזיה/אינדונזיה). בספרד, אגב, 70% אנטישמים לפי אותו סקר, מדינה של 40מיליון תושבים ופחות מ-30אלף יהודים (פחות מ-1 לכל 1000 ספרדים הינו יהודי ועדיין יש דעות קדומות אנטישמיות, לא אנטי-ישראלים אלא אנטישמיות קלאסית של הנצרות והאנטישמיות הכלכלית).
לעןמת 20% בלבד בגרמניה וצרפת  |  16.06.14
3.
90 אחוזים מתנגדים למהגרים
הם לא יאמרו זאת בגלוי כי התיאוקרטיה הליברלית הפיאודלית גרמה למצב שבו לחשוב ככה אמור להיות משהו מביש. בריטניה איננה סובלנית,אירופה איננה סובלנית,ארה"ב,הודו וישראל אינן סובלניות שכבת הסוציאליסטים המשעבדת ששולטת בכל אלה,היא ה"סובלנית" והיא זו שכופה את המהגרים האלה (ועוד הרבה מאד דברים אחרים) בכוח הזרוע על האוכלוסיה...בדיוק כשם שהקומוניזם נכפה על אוכלוסית מזרח אירופה. השכבת הסוציאליסטים הזו תמחק פיזית מיד לאחר הקריסה ואז גם תופעת ה"מהגרים" (פולשים קולוניאליסטים זה מונח הרבה יותר מדויק) תעלם כי הם יגורשו או יושמדו.
אאא  |  16.06.14
2.
גם אני מכבד דעות קדומות,מה רע להיות מעט שמרן ושקול
דעות חדשות לבקרים אינן בהכרח נכונות, ואינן סותרות גזענות. הכותב יודע שרוב חבריו אינם מתגוררים בשכונות דרום לונדון.ולא עם זרים. בני אדם בונים חברה שנוח להם לגור בה,ולא הופכת בלילה לזרה להם. בערים הגדולות נוח להסתגר בבית בשכונה טובה,ולצאת לסיבוב עם הכלב בפרוורים. ולכתוב בעיתון על ההצגה האחרונה. אז די לצביעות.
רבי עקיבא  |  16.06.14