אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
באנליסט בוחנים כניסה לשוק הקרנות המחקות צילום: בועז אופנהיים

באנליסט בוחנים כניסה לשוק הקרנות המחקות

החשש מהמהלך: רפורמה שמובילה רשות ני"ע תחייב את הקרנות המחקות לשלם עמלת הפצה לבנקים

16.06.2014, 08:48 | רחלי בינדמן

שאילתה ששיגר אנליסט לרשות ני"ע בסוף מאי חושפת כוונה אפשרית של בית ההשקעות שבניהולו של איציק שנידובסקי להקים פעילות של קרנות מחקות, קרנות המתחרות בתעודות סל ומבקשות להשיג תשואה דומה למדדי השוק שאחריהם היא עוקבת. השאילתה נגעה לסוגיית דמי הניהול שיכול אנליסט לגבות מ"קרן מקורבים", קרן שיותר מ־25% מנכסיה מקורם בכספים של גורמים המקורבים למנהל הקרן. לפי החוק, בקרן כזו דמי הניהול לא יעלו על הממוצע בכלל הקרנות של בית ההשקעות.

באנליסט ביקשו לוודא כי במסגרת חישוב הממוצע לא יובאו בחשבון דמי ניהול של קרנות מחקות. חשוב להדגיש כי קרנות מחקות אינן משלמות עמלת הפצה לבנקים. באנליסט הצליחו לשכנע את הרשות שלא להביא בחשבון את דמי הניהול שייגבו בקרנות מחקות לצורך חישוב הממוצע לקביעת דמי הניהול בקרנות מקורבים. אלא שבינתיים באנליסט לא ממהרים להקים את הקרנות המחקות חרף הבדיקות שביצעו בנושא.

בימים אלו מובילה רשות ני"ע שינוי חקיקתי שיביא לכך שקרנות מחקות ותעודות סל ישלמו עמלות הפצה לבנקים, והבנק יחדל לגבות עמלות קנייה ומכירה מהלקוחות בעת רכישת תעודת סל או קרן מחקה. המשמעות היא שעבור תעודות סל וקרנות מחקות מניות, הקרנות ייאלצו לשלם לבנקים עמלת הפצה של 0.35% ולא יוכלו לשווק את עצמן בדמי ניהול אפסיים.

 

הסיכוי של הקרנות המחקות לצבור נתחי שוק בד בבד עם ייצור רווחיות הופך לפחות ריאלי, וזו כנראה הסיבה שמעכבת את אנליסט. אלון אגושביץ', מנכ"ל אנליסט קרנות נאמנות: "אנליסט בוחן את תמהיל מוצריו לטובת לקוחותיו. במסגרת החשיבה האסטרטגית השוטפת נבחן גם תחום הקרנות המחקות, אולם טרם התקבלה החלטה בנושא".

איציק שנידובסקי מנכ"ל אנליסט, צילום: בועז אופנהיים איציק שנידובסקי מנכ"ל אנליסט | צילום: בועז אופנהיים איציק שנידובסקי מנכ"ל אנליסט, צילום: בועז אופנהיים

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

3 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

3.
קרנות מחקות ותעודות סל ללא עמלות - יגדיל את כדאיות ההשקעה
בהן באמצעות הוראות קבע. על היתרון של הוראת קבע דובר לא מעט. מאחר שאין איש יודע מתי כדאי לקנות, הוראת קבע ביום מסוים פותרת לך במידת מה את הבעיה. כמו כן, לא כל אחד טייקון שיכול להשקיע סכום גדול. הבעיה הקודמת, ובעיה זו רק מגדילים את כדאיות ההשקעה בהוראת קבע בתנאי - שלא יגבו עמלות על כך. עמלות, ביחוד עמלות מינימום על סכומים קטנים, מבטלים כמעט לחלוטין את כדאיות ההשקעה באמצעות הוראות קבע.
אלי , גבעתיים  |  16.06.14
1.
הזוי שחושבים לעשות עמלת הפצה לתעודות סל! ראוי לבטל את העמלה המוזרה הזו בקרנות!
לוקחים מודל מעוות של הקרנות - ודופקים את כלל המחזיקים בתעודות סל. אם הבנקים רוצים לגבות "דמי ייעוץ" (כשרוב הלקוחות קונים ישירות באינטרננט ללא ייעוץ) - שייגבו דמי ייעוץ ישירות מהלקוח (שאולי יבחר בשל כך לא להתייעץ) במקום המודל העקום של דמי הפצה. ומה שעוד יותר מצחיק - עושים זאת כביכול כך שלא יהיה ארביטראז עמלות בין קרן אקטיבית למחקה/ת.סל - אך זה משאיר את הארביטראז בין ת.סל/מחקה לבין נכס הבסיס (קניית המניות עצמם - ללא הפצה). מה שמעוות זה המודל בקרנות - ויש לבטלו. 0% דמי הפצה. שהבנק יגבה ישירות מהלקוח - בתעריף שנקבע במשא ומתן בין הלקוח לבנק (או 0% אם הלקוח פועל לא דרך בנק).
רגולציה = שחיתות! , חורבות שוק ההון  |  16.06.14