אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המוסדיים שלחו את אלוביץ' לחפש כסף אצל משקיעים פרטיים צילום: יובל חן

המוסדיים שלחו את אלוביץ' לחפש כסף אצל משקיעים פרטיים

הגופים המוסדיים לא התלהבו מסאטקום, בעלת הון עצמי של 4.6 מיליון שקל בלבד, וניסיון הגיוס של 30 מיליון שקל באג"ח להמרה נכשל

16.06.2014, 09:11 | גיל קליאן

אחרי ביטול גיוס האג"ח להמרה של סאטקום, בחברה שוקלים לגייס אשראי מגופים פרטיים. ביום חמישי נכשל המכרז המוסדי של החברה, בשליטת שאול אלוביץ', בגיוס אג"ח להמרה הנושאת ריבית של 6%. סאטקום, המספקת שירותי תקשורת באמצעות לוויין, ביקשה לגייס 30 מיליון שקל באמצעות הנפקת אג"ח להמרה, אך לא הצליחה להגיע ליעד.

במכרז המוסדי החברה קיבלה ביקושים של כ־25 מיליון שקל בלבד, מתוכם כ־5 מיליון שקל על ידי החתמים. החברה נסגה מתוכניות הגיוס גם לנוכח זהות המשקיעים. למכרז ניגשו בעיקר שחקני נוסטרו וגופים אחרים שרואים בהשקעה באג"ח השקעה לטווח קצר בלבד. בסאטקום חששו כי משקיעים אלה ייצרו זעזוע בני"ע שלה זמן קצר אחרי ההנפקה כאשר ימכרו את כל מה שקנו בגיוס.

ניסיון הגיוס של סאטקום היה חלק מגל גיוסי אג"ח להמרה ללא ביטחונות. הגל החל עם חברת הנדל"ן פרשקובסקישגייסה 56 מיליון שקל במאי, וחברת הנדל"ן צרפתישהודיעה בתחילת החודש על כוונתה לגייס 60 מיליון שקל.

סאטקום היתה חייבת לגייס באמצעות אג"ח להמרה שכן היא לא עומדת בקריטריונים להנפקת אג"ח רגילה — רמת ההון העצמי שלה נמוכה מדי (ההון העצמי עומד על 4.6 מיליון שקל בלבד) ואין לה דירוג של -A לפחות על ידי חברת דירוג או שווי של יותר מ־200 מיליון שקל (שווי החברה עמד על 41.2 מיליון שקל).

סאטקום סיימה את הרבעון הראשון של 2014 עם רווח תפעולי סמלי, הכנסות של 13.3 מיליון דולר ואיזון בשורה התחתונה. את 2013 סיימה החברה עם הפסד של 4.2 מיליון דולר, בהמשך להפסד של 4.8 מיליון דולר ב־2012 והפסד של 6.5 מיליון דולר ב־2011. לאור התוצאות החלשות, בשנים האחרונות החברה משנה את תחומי הפעילות שלה. בעוד ב־2012 סל מוצריה כלל תקשורת לוויינית בלבד, ב־2013 נוספו שירותים בסיבים אופטיים. בנוסף, במצגת שפסמה החברה ערב הגיוס היא מפרטת כי ניתקה את הלקוחות ההפסדיים ופתחה מחדש את ההסכמים שלה לרכישת שירותי לוויין. קיצוץ העלויות של החברה כלל גם קיצוץ בשכר העובדים, צמצום פונקציות בהנהלה ופיטורים.

עבור אלוביץ' מדובר בהמשך לא מוצלח לשנה שנפתחה בגיוס ענק של חברת בי־קום שבשליטתו. החברה גייסה 800 מיליון דולר באג"ח שנסחרות בתל אביב ובפלטפורמת OTC עבור משקיעים זרים בחו"ל.

שאול אלוביץ שאול אלוביץ' | צילום: עמית שעל שאול אלוביץ

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות