אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עקפה את ארה"ב: סין היא מנפיקת אג"ח החברות הגדולה בעולם צילום: בלומברג

עקפה את ארה"ב: סין היא מנפיקת אג"ח החברות הגדולה בעולם

לפי נתונים של סוכנות דירוג האשראי S&P נכון לתחילת 2014 החזיקה סין הלוואות בנקאיות ואג"ח בשווי כולל של 14.2 טריליון דולר, לעומת 13.1 טריליון דולר של ארה"ב

16.06.2014, 15:32 | שירות כלכליסט

סין עקפה את ארצות הברית כמנפיקת אג"ח החברות הגדולה בעולם, זאת על אף ההחמרה בתזרימי המזומנים בחברות הסיניות מאז פרוץ המשבר הפיננסי, כך עולה מדו"ח שפרסמה היום סוכנות דירוג האשראי S&P.

מהדו"ח, שהדגיש את הסיכונים הגדלים לכלכלה העולמית שמציב סקטור בנקאות הצללים של סין, עולה כי החברות הלא פיננסיות בסין החזיקו, נכון לסוף השנה שעברה בהלוואות בנקאיות ובאג"ח בשווי כולל של 14.2 טריליון דולר, זאת לעומת 13.1 טריליון דולר בארצות הברית. יתרה מכך, בסוכנות מצפים לראות צמיחה חזקה בהלוואות חדשות כך שהצורך לממן מחדש את החוב הנוכחי ידחוף את שווי אג"ח החברות של סין ליותר מ-20 טריליון דולר עד סוף 2018, שייצגו שליש מההלוואות של חברות בעולם.

 , צילום: בלומברג צילום: בלומברג  , צילום: בלומברג

לפי ההערכות של S&P, בין רבע לשליש מחוב החברות בסין נובע מסקטור בנקאות הצללים במדינה – הלוואות ממוסדות שאינם בנקים ללווים שאחרת יתקשו להשיג מימון.

"המשמעות היא ש-10% מחוב החברות העולמי חשוף לסיכון של התכווצות בסקטור הבנקאות הלא רשמי של סין", טענו האנליסטים בדו"ח. לפי ההערכות, החוב של סקטור בנקאות הצללים בסין נע בין 4 ל-5 טריליון דולר.

הדו"ח של S&P השווה את תזרימי המזומנים ונתונים על מינוף בקרב 8,500 חברות עולמיות כדי למדוד את סיכוני האשראי במהלך חמש השנים האחרונות. ב-2009, החברות הסיניות נחשבו הכי פחות מסוכנות בהשוואה לחברות באירופה, בארה"ב, באמריקה הלטינית ובשאר אסיה. אולם עד 2013, האשראי ממנו נהנות חברות סיניות הדרדר והן הפכו ללוות המסוכנות ביותר בעולם.

הנשיא שי ג'ינגפינג מנסה להפחית את ההתמכרות של המדינה לצמיחה המונעת מאשראי. אמצעים בהם נקט עד כה כוללים תכניות לפיקוח על שערי הריבית ואישורים להקמת בנקים לא ממשלתיים. כמו כן, במרץ הרשויות אפשרו את חדלות הפירעון הראשונה בשוק אג"ח החברות המקומי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות