אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לפיד מציע: מע"מ אפס לפרויקטים של התחדשות עירונית צילום: יוסי זמיר

לפיד מציע: מע"מ אפס לפרויקטים של התחדשות עירונית

לפי תזכיר החוק שהפיץ שר האוצר, קבלנים ויזמים המקימים מיזמי פינוי-בינוי ותמ"א 38 יוכלו להזדכות על המע"מ בגין עלויות הבנייה

17.06.2014, 16:54 | עינת פז-פרנקל
שר האוצר ויו"ר קבינט הדיור של הממשלה, יאיר לפיד, הפיץ תזכיר חוק שמטרתו לפטור ממע"מ קבלנים ויזמים המקימים פרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38. לפיד הודיע על מתן הקלות במע"מ לפרויקטים של התחדשות עירונית לפני כחודש.

קראו עוד בכלכליסט

תמ"א 38, צילום: עמית שעל תמ"א 38 | צילום: עמית שעל תמ"א 38, צילום: עמית שעל

בחודש מאי הכריז לפיד כי יגיש לממשלה הצעת חקיקה להחלת 0% מע"מ על שירותים הניתנים במסגרת פרויקטים מסוג תמ"א 38 ופינוי-בינוי. אם יאושר החוק, יוכלו קבלנים בפרויקטים אלה להזדכות על המע"מ בגין עלויות וחומרי הבנייה. וזאת, בנוסף להטבת 0% מע"מ לה צפויים להיות זכאים רוכשי דירה ראשונה מקבלן (אם יעבור החוק בכנסת), הטבה החלה מטבע הדברים גם על הדירות החדשות הנבנות במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית, כגון תמ"א 38 ופינוי-בינוי, בתנאי שנבנו 6 יחידות דיור חדשות.

במסגרת תזכיר החוק, מוצע לתקן את חוק המע"מ כך שיוחלף הפטור ממע"מ הניתן בפרויקטים של פינוי בינוי (פינוי והריסה של דירות קיימות ובניית חדשות במקומן) ותמ"א 38 (תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, במסגרתה בונה היזם דירות חדשות על גג הבניין ומוכר אותן) בקביעת מס בשיעור אפס. וזאת, על מנת "שנותני שירותים אלו יהיו רשאים לנכות את מס התשומות הכלול בחשבוניות מס שהוצאו להם", כך לשון התזכיר. "בהנחה שהיקף הפרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38 יישאר ברמתו הנוכחית" השפעת סעיף זה בתזכיר החוק "על תקציב המדינה תהיה זניחה". הסיבה לכך, מסבירים גורמים ברשות המסים, היא שההקלה תביא לגידול במספר הדירות החדשות שיימכרו, ומהן המדינה תהנה ממס רכישה.

מרשות המסים נמסר, כי "השינוי יאפשר לנותני שירותים בתחומים אלו לנכות את מס התשומות הכלול בחשבוניות המס שהוצאו להם גם בגין שירותי החיזוק ובכך להגדיל את ההיתכנות הכלכלית של פרויקטים מסוג זה".

כמו כן, מוצע במסגרת תזכיר החוק לקבוע מס בשיעור אפס גם על מתן שירותי בנייה במסגרת תוכניות לחיזוק בדרך של הריסת המבנה והקמתו מחדש, התיקון השני לתמ"א 38.

"הקלות אלו מובאות במסגרת המאמצים של משרד האוצר ורשות המסים לעודד פרויקטים של התחדשות עירונית מתוך מטרה להגדיל את היצע הדירות למגורים ולעודד חיזוק מבנים מפני רעידת אדמה", נמסר מרשות המסים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות