אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הנבחרת הודחה - מכור את המניה: הקשר בין המונדיאל לבורסות בעולם צילום: אי פי איי

הנבחרת הודחה - מכור את המניה: הקשר בין המונדיאל לבורסות בעולם

מחקר מלמד כי בבורסות במדינות המודחות משלבי ההכרעה בטורניר גמר גביע העולם נרשמות ירידות שערים; המנצחים לעומת זאת לא גוזרים דיבידנד

17.06.2014, 21:30 | ערן סוקול

אם אתם דומים לרובם המכריע של המשקיעים שהם אוהדי כדורגל מושבעים, סביר שיש לכם נטייה לפעול באופן לא רציונאלי כאשר הקבוצה האהובה עליכם מפסידה – ולמכור מניות ללא הבחנה.

קראו עוד בכלכליסט

לדוגמה, אלופת העולם ספרד ספגה מהולנד תבוסה משפילה של 5:1 בליל שישי האחרון. ביום שני, יום המסחר הראשון שלאחר התבוסה, המניות הספרדיות נפלו ב-1% - יותר מפי שניים מהירידה הממוצעת בשוק האירופי בכללותו.

התנהגותם של המשקיעים הספרדים לא היתה יוצאת דופן. זאת לפי ממצאים של מחקר אקדמי שפורסם באוגוסט 2007 בירחון Journal of Finance.

במחקר, שנקרא "Sports Sentiment and Stock Returns" ואשר נערך על ידי שלושה פרופסורים למימון, נבחנו יותר מ-1,100 משחקי כדורגל; החוקרים מצאו כי בממוצע, במקרה של הפסד של מדינה מסוימת במשחקי שמינית הגמר ואילך של המונדיאל, שוק המניות המקומי מניב תשואה נמוכה באופן מהותי מהתשואה הממוצעת - וזאת ביום המסחר הראשון שלאחר ההפסד.

החוקרים לא הצליחו למצוא הסבר רציונאלי לתשואות הנמוכות יחסית. לכן, הם הגיעו למסקנה כי תשואות החסר נגרמו בשל "ההשפעה של משחקי הכדורגל על מצב הרוח של המשקיעים".

ספרנד - הולנד. לאחר התבוסה שוק המניות בספרד ירד יותר מפי שתיים מהממוצע בשוק האירופי, צילום: רויטרס ספרנד - הולנד. לאחר התבוסה שוק המניות בספרד ירד יותר מפי שתיים מהממוצע בשוק האירופי | צילום: רויטרס ספרנד - הולנד. לאחר התבוסה שוק המניות בספרד ירד יותר מפי שתיים מהממוצע בשוק האירופי, צילום: רויטרס

האם ישנה דרך להרים כסף מהרצפה באמצעות ממצאי המחקר? ובכן, אלא אם אתם סוחרים תוך יומיים, או כאלה שמסוגלים לחזות את תוצאות המשחקים מראש (מישהו אמר פול התמנון?) נראה שזה קשה, עד בלתי אפשרי.

אגב, במחקר לא נמצאה תגובה חיובית בשוק המניות של מדינות אשר קבוצות הכדורגל שלהן ניצחו. החוקרים הניחו שהסיבה לכך היא שניצחון בסך הכל מעביר את הקבוצה לסיבוב הבא, לעומת ההפסד שמלווה בהדחה סופית. כלומר, האוהדים של קבוצות מפסידות צפויים לרמת אומללות גבוהה יותר מרמת השמחה של אוהדי הקבוצות המנצחות.

מכאן ניתן להסיק ששוקי המניות ברחבי העולם צפויים לסבול ממספר גבוה יותר מהממוצע של מוכרים בזמן משחקי המונדיאל, כלומר, להניב תשואות נמוכות יותר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות