אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים תכריע מחר: האם חיים סבן ישמור על כוחו בפרטנר צילום: שני בראל

ועדת הכספים תכריע מחר: האם חיים סבן ישמור על כוחו בפרטנר

על פי תקנות מקלות לחוק הריכוזיות שמציע משרד המשפטים, חברת התקשורת תוחרג מהוראות המעבר על מנת שבעל השליטה הגדול לא יאבד את הרוב בדירקטוריון. אם תאושר ההקלה, גם חברת אדמה (מכתשים אגן לשעבר) הנשלטת על ידי כימצ'יינה תשמור על כוחה מול כור

17.06.2014, 19:18 | תומר גנון, יניב רחימי ורוני זינגר

ועדת הכספים תדון מחר (ד') בתקנות המקלות על פירמידות בתקופת המעבר של חוק הריכוזיות. מטרת ההקלות שהציע משרד המשפטים היא למנוע מצב שבו בעל השליטה יאבד את הרוב בדירקטוריון כאשר ישנה שליטה משותפת בידי "שולט גדול" ו"שולט קטן". התקנות רלוונטיות לשתי חברות ציבוריות: פרטנר שבשליטת חיים סבן (שולט גדול) ואילן בן דב (שולט קטן), וחברת אדמה (מכתשים אגן לשעבר) הנשלטת על ידי כימצ'יינה (שולט גדול) וכור (שולט קטן).

קראו עוד בכלכליסט

חיים סבן ואילן בן דב, צילום: ראלף אלסוונג אביגיל עוזי חיים סבן ואילן בן דב | צילום: ראלף אלסוונג אביגיל עוזי חיים סבן ואילן בן דב, צילום: ראלף אלסוונג אביגיל עוזי

חוק הריכוזיות קובע כי על הפירמידות הקיימות להצטמצם למבנה של שתי שכבות לכל היותר בתוך ארבע עד שש שנים. במהלך תקופת המעבר הן יהיו כפופות להוראות מחמירות שמטרתן למנוע "מינהור" (העברת תועלות מהחברה לבעלי השליטה, כגון עסקאות בין בעל השליטה לחברה). חשש זה הקיים במבנה פירמידלי מחמיר בתקופת המעבר, בטרם ייאלץ בעל השליטה למכור או "לקפל" את השכבה בדרך אחרת.

החוק קובע כי הדירקטוריון בתקופה זו יורכב מרוב של דירקטורים שממנה בעל השליטה אך אינם קשורים אליו ("דירקטורים בלתי תלויים"). בנוסף קובע החוק כי חצי מהדירקטורים - פחות אחד, יהיו דירקטורים חיצוניים שמינוים טעון רוב מקרב המיעוט באסיפה הכללית. כלומר, המינוי שלהם מאושר על ידי הציבור ולא על ידי בעל השליטה. כאמור, מחר תדון ועדת הכספים בהצעה להחריג את פרטנר ואדמה מהוראות אלה.

מי שצפוי להיפגע מאישור ההקלה ביחס לחברות בשליטה משותפת הוא אילן בן דב, השותף של חיים סבן לגרעין השליטה בפרטנר. ההקלה מונעת שינוי בדירקטוריון באופן שמותיר את הרוב בידי בעל המניות הגדול – חיים סבן. המשמעות עבור אילן בן דב היא שסבן יישאר האיש החזק בפרטנר המחזיק בברז חלוקת הדיבידנדים. בעוד שסבן נמנע מחלוקת דיבידנדים, אילן בן דב צמא להם לצורך שירות החוב של סקיילקס למחזיקי האג"ח. היעדר הדיבידנדים מפרטנר אחראי במידה רבה לעובדה שלדו"חות הכספיים של סקיילקס הוצמדה ברבעון הראשון הערת עסק חי והנהלת החברה פתחה במשא ומתן עם מחזיקי האג"ח כדי לגבש הסדר חוב חדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות