אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קרנות הנאמנות גייסו במאי בדמי ניהול כפולים מבאפריל צילום: אוראל כהן

קרנות הנאמנות גייסו במאי בדמי ניהול כפולים מבאפריל

מיצוי פוטנציאל התשואה בשוק האג"ח גורר את הציבור להשקיע בקרנות נאמנות הכוללות רכיב מניות, שגובות דמי ניהול גבוהים יותר. הלקוחות עברו מקרנות כספיות יקרות של מיטב דש לקרן כספית אחרת שלה, שגובה דמי ניהול נמוכים יותר

18.06.2014, 08:30 | רחלי בינדמן

בחודש מאי נותבו 75% מהגיוסים בתעשיית קרנות הנאמנות לקרנות בעלות חשיפה מנייתית. כך עולה מנתונים שמפרסם בית ההשקעות מיטב דש. על רקע סביבת הריבית הנמוכה ומיצוי פוטנציאל התשואה באג"ח המשקיעים מחפשים אפיקים אטרקטיביים יותר ולכן פונים לשוק המניות.

קרנות ללא חשיפה מנייתית גייסו במהלך חודש מאי רק 1.2 מיליארד שקל, ואילו קרנות בעלות חשיפה של עד 10% מניות רשמו גיוסים של 2.3 מיליארד שקל. קרנות בעלות חשיפה גבוהה יותר, של עד 30% מניות, רשמו גם הן גיוסים גבוהים ממיליארד שקל — עלייה של 10% בקצב הגיוסים לעומת חודש אפריל.

סיכון מחושב?

על רקע המעבר של המשקיעים לנכסים הנחשבים ליותר מוטי סיכון הכוללים רכיב מנייתי ניתן להסביר את העלייה בדמי הניהול הממוצעים שגבתה תעשיית הקרנות בחודש מאי. דמי הניהול הממוצעים בקרנות שגייסו במהלך מאי עמדו על 0.6%, מדובר בעלייה של 10% לעומת דמי הניהול הממוצעים באפריל.

עשר הקרנות בעלות היקפי הגיוס הגבוהים ביותר, הכוללות קרנות כספיות הגובות דמי ניהול נמוכים, גייסו בדמי ניהול ממוצעים של 0.55% — פי שניים מאשר בחודש אפריל. למרות המעבר להשקעות יותר מוטות סיכון, בראש טבלת הקרנות המגייסות עדיין נמצאת קרן כספית — מיטב פק"מ נזיל — בזכות גיוסים של 270 מיליון שקל.

 

המחקות זינקו ב־70%

בין הקרנות הפודות ביותר ישנן שתי קרנות כספיות אחרות של מיטב דש, קרן כספית ג'מבו וקרן כספית פרימיום. ההסבר לכך טמון בדמי הניהול: היועצים כנראה מעבירים את הציבור מהקרנות הכספיות היקרות של מיטב דש (הגובות דמי ניהול של 0.18%) לקרן הכספית הזולה של אותו בית השקעות שגובה דמי ניהול של 0.1% בלבד. זאת, אגב, חרף תשלום המס במעבר בין הקרנות.

במהלך חודש מאי נרשם זינוק של 70% בקרנות הנאמנות המחקות (המתחרות של תעודות הסל) המשווקות בדמי ניהול אפסיים. הקרנות האלה גייסו 910 מיליון שקל, זאת בהובלת קרנות המחקות את מדדי האג"ח הממשלתיות ואג"ח כללי, שגייסו יחד חצי מיליארד שקל.

אילוסטרציה, צילום: shutterstock אילוסטרציה | צילום: shutterstock אילוסטרציה, צילום: shutterstock

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות