אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חשד: בכיר נוסף בחברת החשמל קיבל שוחד מסימנס צילום: אוראל כהן

חשד: בכיר נוסף בחברת החשמל קיבל שוחד מסימנס

לאחר שדן כהן כבר הורשע בקבלת שוחד, רשות ני"ע חקרה באזהרה את חיים בר נר אשר כיהן עד לאחרונה כמנהל היחידה לפיתוח עסקי ואת איש העסקים אנטון מיטצ'יל דלין. על פי החשד, בר ניר קיבל שוחד מסימנס באמצעות דלין. כן נחקרו מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון, וגיסו שלמה דניאל

18.06.2014, 09:51 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

התפתחות בפרשת השופט לשעבר דן כהן שהורשע בקבלת שוחד מחברת סימנס כשכיהן כדירקטור בחברת החשמל: חוקרי רשות ניירות ערך חקרו אתמול (ג') באזהרה את חיים בר נר, בכיר בחברת החשמל, ואת איש העסקים אנטון מיטצ'יל דלין, העוסק במסחר פיננסי. על פי החשד, גם בר נר קיבל שוחד מסימנס - באמצעות איש העסקים אנטון מיטצ'יל דלין. כן נחקרו אתמול באזהרה עד המדינה בפרשה ומנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון, וגיסו שלמה דניאל. הארבעה שוחררו אתמול בערב בהסכמה למעצר בית.

קראו עוד בכלכליסט

השופט לשעבר דן כהן, צילום: אוראל כהן השופט לשעבר דן כהן | צילום: אוראל כהן השופט לשעבר דן כהן, צילום: אוראל כהן

ממצאי החקירה עולה כי חיים בר נר אשר כיהן עד לאחרונה כמנהל היחידה לפיתוח עסקי - ייצור חברת החשמל קיבל שוחד מסימנס בתפקידו כסגן מנהל אגף תכנון בחברת החשמל. אנטון מיטצ'יל דלין העוסק בתחום הפורקס מקורב לעד המדינה אורן אהרונסון. על פי החשד הוא סייע בהעברת כספי שוחד מסימנס לכהן ובר נר.

עוד עולה מהחקירה כי שלמה דניאל, גיסו של עד המדינה אורן אהרונסון, קיבל לחשבונותיו בחו"ל סכום של 5.5 מיליון יורו מחברת סימנס לטובת העברתו לצדדים שלישיים בהם החשודים, זאת בתמורה לעמלה שקיבל.

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל אמר בתגובה למעצר "אני דורש את חקר האמת ונסייע למשטרה בכל דבר. המדיניות שלנו היא מיגור השחיתות ואני מברך על ההתקדמות בחקירה וקורא למשטרה למצות אותה עד תום". יצוין שחברת החשמל הגישה תביעה אזרחית כנגד כל המעורבים בדבר, זאת לאחר התפוצצות הפרשה והוראה של רון טל למצות את כל ההליכים כנגד המעורבים בפרשה 

 

עוה"ד יעל גרוסמן המייצגת את שלמה דניאל: "עוד בשנת 2005 נחתם הסכם עד מדינה, שבמסגרתו מסר שלמה דניאל את כל הידוע לו. בזה, מבחינתנו, תמה הפרשה".

 

עו"ד עינת בן משה המייצגת את אנטון דלין מסרה כי: "מרשי דוחה בתוקף את החשדות נגדו. מכיון שמתנהלת חקירה הוא לא יגיב לגופו של עניין אך הוא מאמין שהחקירה תוכיח את חפותו".

 

אנטון מיטצ אנטון מיטצ'יל דלין | צילום: אוראל כהן אנטון מיטצ

 

חברת החשמל טענה בעבר בדיון בבית המשפט המחוזי מרכז כי "דן כהן מאשר שקיבל מסימנס הרבה יותר ממיליון היורו שלגביהם הודה במשפט הפלילי שהם כספי שוחד. הסכומים הנוספים האלה בטח לא היו דמי כיס או כסף לפיצוחים". כפי שנחשף, כהן קיבל 2.2 מיליון דולר נוספים מעבר לכספי השוחד שבהם הודה. חברת החשמל טענה כי לכיסו של כהן אף זרמו סכומים גבוהים מאלה.

כהן, שכיהן שלוש שנים כשופט מחוזי בבאר שבע ולאחר מכן היה שותף במשרד כהן שפיגלמן ברק זמיר ושות', נמלט לפרו ב־2005 לאחר שנחקר באזהרה ברשות ני"ע והוסגר לישראל ב־2013. ביולי 2013 הוא הורשע בעסקת טיעון בשוחד, מרמה והפרת אמונים ונגזרו עליו שש שנות מאסר בפועל וקנס של 10 מיליון שקל. בעקבות זאת נפתחו נגדו הליכים משמעתיים בלשכה, נקבע שיש קלון במעשיו וועדת האתיקה ביקשה את השעייתו לצמיתות.

כהן הורשע במסגרת הסדר טיעון בקבלת שוחד, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים, זאת בגין הטיית מכרז לטובת סימנס שבמסגרתו נרכשו טורבינות בהיקף של 300 מיליון דולר. בנוסף, הודה כהן שלא חשף קשרים עסקיים שהיו לו עם הבעלים של רוגוזין תעשיות, עזרא הראל, כאשר דן ואישר עסקה שבמהלכה רכשה חברת החשמל מהראל 395 דונם באשדוד. כמו כן הודה כהן בשיבוש הליכי משפט כאשר לאחר חקירתו יצא לחו"ל ולא שב.

 

פרשת רכישת טורבינת הגז שבגינה הורשע כהן בקבלת שוחד, עומדת בלב התביעה האזרחית שהגישה חברת החשמל נגד סימנס. התביעה מתבססת על הרכיבים הבאים: סכום השוחד שקיבל כהן שנע בין מיליון יורו שמפורטים בכתב האישום שבו הודה ל-20 מיליון דולר - סכום השוחד הכולל ששילמה סימנס בישראל כפי שהתברר במהלך משפט נגדה בארה"ב. התברר בו כי במהלך 2007-2001 שילמה סימנס ברחבי העולם תשלומי שוחד בסך כולל של 1.4 מיליארד דולר ונקנסה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות