אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שאילתה בכנסת: טיפול אנדורן במניית הזהב של צים - ניגוד עניינים צילום: עומר מסינגר

שאילתה בכנסת: טיפול אנדורן במניית הזהב של צים - ניגוד עניינים

ח"כ מיכל בירן לסגן שר האוצר מיקי לוי: מנכ"לית האוצר כיהנה כדירקטורית חיצונית בבז"ן של החברה לישראל". לוי: "הסתיימה התקופה האוסרת על אנדורן לעסוק בחברה לישראל"

18.06.2014, 11:54 | דוד רפאלי

ח"כ מיכל בירן (עבודה) הציגה לפני זמן קצר שאילתה דחופה לסגן שר האוצר, מיקי לוי, במליאת הכנסת. השאילתה עוסקת בניגוד עניינים, לכאורה, של מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן – בתפקיד שהוטל עליה לגיבוש עמדת המשרד באשר למניית הזהב של צים.

מניית הזהב ניתנה למדינה בעת הפרטת החברה ב-2003, והיא מהווה רשת ביטחון שמחייבת את צים להישאר בבעלות ישראלית, ולהחזיק צי של 11 אוניות לצורך שימוש בשעת חירום.

"מדוע מנכ"לית משרדו, אשר הייתה חלק מהצוות להסדר החוב של צים ב-2009 וכן שימשה כדירקטורית בבז"ן, נבחרה לטפל בהעברת מניית הזהב של צים, במסגרת הסדר החוב המתגבש, למרות ניגוד העניינים?" שאלה בירן.

מיקי לוי, סגן שר האוצר (יש עתיד) השיב כי "בהסדר ניגוד העניינים שנערך למנכ"לית משרד האוצר נקבע כי לנוכח כהונתה כדירקטורית חיצונית בבז"ן, לפני כניסתה לתפקיד המנכ"לית, היא תהיה מנועה מלטפל בנושאים הנוגעים לחברות הקשורות לחברה לישראל וזאת למשך תקופה שנקבעה בהסדר. התקופה האמורה הסתיימה לפני 8 חודשים. מאחר שבטיפול בהסדר החוב בצים מעורבים אגפים שונים במשרד האוצר שיש לנצח עליהם, ובהיעדר מניעה חוקית כלשהי, מרכזת מנכ"לית האוצר את הטיפול בסוגיה – והיא תובא להחלטתו של שר האוצר. נכון שאפשר למנות מישהו אחר, אך משום שאין כל מניעה משפטית - אז אין שום בעיה. עוד לא התקבלה ההחלטה, והנושא טרם הובא בפני שר האוצר".

סגן שר האוצר מיקי לוי, צילום: עומר מסינגר סגן שר האוצר מיקי לוי | צילום: עומר מסינגר סגן שר האוצר מיקי לוי, צילום: עומר מסינגר

מניית הזהב ניתנה למדינה בעת הפרטת החברה ב-2003, והיא מהווה רשת ביטחון שמחייבת את צים להישאר בבעלות ישראלית, ולהחזיק צי של 11 אוניות לצורך שימוש בשעת חירום. צים מבקשת לבטל את מניית הזהב של המדינה לצורך השלמת הסדר החוב בצים. לשם הביטול נדרשת הסכמה של משרד התחבורה ומשרד האוצר, תוך התייעצות עם משרד הביטחון. נכון לעכשיו, משרד התחבורה מתנגד לביטול המנייה, אך מוכן לערוך בה שינויים. משרד האוצר טרם גיבש את עמדתו.

בתחילה הוטל תפקיד גיבוש עמדת המשרד על מנהל רשות החברות, אורי יוגב, אולם בשל קשריו האישיים והעסקיים של יוגב עם ניר גלעד, מנכ"ל החברה לישראל, הוחלט להעביר את התפקיד למנכ"לית המשרד, יעל אנדורן. ואולם גם לאנדורן קשרים אשר עלולים להעמידה בניגוד אינטרסים. אנדורן שימשה כדירקטורית חיצונית בבז"ן, של החברה לישראל, בעלי השליטה המרכזיים בצים. בעקבות זאת הוחלט בנציבות שירות המדינה כי אנדורן לא תעסוק בנושאים הקשורים למשפחת עופר בחצי השנה הראשונה בתפקידה. תקופה זו כבר חלפה באוקטובר 2013.

בנוסף, אנדורן שימשה כמנכ"לית "עמיתים", הגוף שמנהל את קרנות הפנסיה הגרעוניות, ובתפקידה זה הובילה את הסדר החוב הקודם של צים מול בעלי האג"ח משנת 2009. במסגרת הסדר החוב קיבלו בעלי האג"ח אופציות למניות עתידיות, והועמדה רשת ביטחון של 100 מיליון דולר לצים (50 מהחברה לישראל ו-50 מחברה פרטית של האחים עופר – הרשת הופעלה ב-2011), בתמורה להסכמתם לדחיית החוב עד 2020.

היו מי שמתחו ביקורת על ההסדר הקודם. פרופ' ירון זליכה, לשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, התלונן בראיון לגל"צ לאחר אישור ההסדר הקודם כי החברה לא העמידה כל בטוחות למחזיקים, וטען כי קיימת "רשלנות של אלה שייצגו את קרנות הפנסיה וקרנות ההשתלמות".

החוב של צים לנושים תפח כבר ל-3.4 מיליארד דולר, ובמסגרת הסדר החוב המתגבש היא צפויה למחוק כמחצית מהסכום. ב-23.6 תתקיים ישיבת אסיפה כללית בחברה לישראל (המחזיקה ב-99.7% מצים) ובצים – לאישור הסדר החוב. ביטול מניית הזהב הינו תנאי מתלה להסדר החוב – וככל שהמדינה לא תבטל את המנייה עד ל-1.7, הסדר החוב יפקע לאלתר.

ח"כ מיכל בירן, צילום: חיים צח ח"כ מיכל בירן | צילום: חיים צח ח"כ מיכל בירן, צילום: חיים צח

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות