אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע: מיליוני יורו הועברו לבכירים בחברת החשמל מסימנס דרך אנשי קש צילום: אוראל כהן

רשות ני"ע: מיליוני יורו הועברו לבכירים בחברת החשמל מסימנס דרך אנשי קש

על פי החשד, עד המדינה בפרשת השופט לשעבר דן כהן, מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר אורן אהרונסון, שיבש הליכים בכך שלא סיפר כי מלבד השוחד בהיקף מיליון יורו שהעביר לכהן, הוא גם העביר כספי שוחד לחיים בר-נר – סגן מנהל אגף תכנון בחברת החשמל בין השנים 2002-2005

18.06.2014, 13:59 | תומר גנון וליאור גוטמן

שופט בית משפט השלום בת"א, שמואל מלמד, שיחרר היום בתנאים מגבילים את מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון, שנחקר אתמול בערב באזהרה ברשות ניירות ערך בחשד למתן שוחד לבכירים בחברת החשמל. בתנאים מגבילים הכוללים מעצר בית עד יום חמשי והפקדת ערבויות שוחררו גם מעורבים נוספים: גיסו של אהרונסון, שלמה דניאל, ואיש העסקים אנטון דלין החשודים במתן שוחד, וכן בכיר בחברת החשמל, חיים בר-נר, החשוד בקבלת שוחד, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים והלבנת הון.

חיים בר נר בבית המשפט, צילום: אוראל כהן חיים בר נר בבית המשפט | צילום: אוראל כהן חיים בר נר בבית המשפט, צילום: אוראל כהן

התפתחות בפרשת השוחד בחברת החשמל חשד: בכיר נוסף בחברת החשמל קיבל שוחד מסימנס לאחר שדן כהן כבר הורשע בקבלת שוחד, רשות ני"ע חקרה באזהרה את חיים בר נר אשר כיהן עד לאחרונה כמנהל היחידה לפיתוח עסקי ואת איש העסקים אנטון מיטצ'יל דלין. על פי החשד, בר ניר קיבל שוחד מסימנס באמצעות דלין. כן נחקרו מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון, וגיסו שלמה דניאל תומר גנון וזוהר שחר לוי, 6 תגובותלכתבה המלאה
אהרונסון שימש כעד מדינה נגד השופט לשעבר דן כהן, שהורשע לאחרונה בקבלת שוחד של כמיליון יורו מחברת סימנס בעודו מכהן כדירקטור בחברת החשמל. זאת כדי להטות מכרז לרכישת טורבינות. לטענת חוקרי הרשות, אהרונסון שיבש את מהלכי המשפט וביצע עבירות של הדחה בחקירה בפרשה, בכך שלא סיפר כי העביר כספים מסימנס גם לבכיר נוסף בחברת החשמל – בר-נר.

על פי רשות ני"ע, במרכז החקירה החדשה נמצאת מעורבות של עובדי ציבור בכירים נוספים בחברת החשמל וגורמים הקשורים אליהם, בביצוע עבירות של קבלת שוחד בהיקף 16 מיליון דולר. הכספים ניתנו על ידי חברת סימנס והועברו לאהרונסון, באמצעות גיסו דניאל ואחרים, תוך שימוש בחשבונות שונים אשר התנהלו בחו"ל. השוחד ניתן באמצעות השניים בקשר לפעילותה של סימנס מול חברת החשמל בשנים 2000-2005.

כאמור על פי החשד מלבד לדן כהן נותבו הכספים גם לבר-נר – סגן מנהל אגף תכנון בחברת החשמל בתקופה הרלוונטית, ועד לאחרונה מנהל היחידה לפיתוח עסקי-יצור. ברשות טוענים שאיש העסקים אנטון דלין הפועל בתחום הפורקס, ומקורב לאהרונסון ואישתו, סייע בהעברת הכספים.

ממצאי החקירה עולה בנוסף כי דניאל, כאמור גיסו של אהרונסון, קיבל לחשבונותיו בחו"ל סכום של כ-5.5 מיליון יורו מחברת סימנס לטובת העברתו לצדדים שלישיים, כאשר לפחות סך של כ-4 מיליון יורו הועברו על ידיו לגורמים בהם בר-נר ודלין. זאת על פי הוראת סימנס ובהנחיית אהרונסון. דניאל, כך חוקרי הרשות, עשה זאת בתמורה לעמלה שקיבל על העברת הכספים.

חקירת הרשות מתבססת בין היתר על ממצאי חקירה שערכה רשות ני"ע האמריקאית (SEC). על פי הממצאים, כספי השוחד האמורים מהווים חלק מתשלומי השוחד ששילמה סימנס ברחבי העולם בהיקף של כ-1.4 מיליארד דולר לטובת קידום עסקיה. מתוכם שילמה סימנס בישראל שוחד בסך של כ-20 מיליון דולר לטובת ענייניה בפעילות העסקית מול חברת החשמל.

מעו"ד ז'ק חן המייצג את אורן אהרונסון לא נמסרה תגובה. עו"ד יעל גרוסמן המייצגת את שלמה דניאל מסרה: "עוד בשנת 2005 נחתם הסכם עד מדינה, שבמסגרתו מסר שלמה דניאל את כל הידוע לו. בזה, מבחינתנו, תמה הפרשה". עו"ד עינת בן משה המייצגת את אנטון דלין מסרה: "מרשי דוחה בתוקף את החשדות נגדו. מכיון שמתנהלת חקירה הוא לא יגיב לגופו של עניין אך הוא מאמין שהחקירה תוכיח את חפותו".

יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל אמר בתגובה: "אני דורש את חקר האמת ונסייע לרשויות בכל דבר. המדיניות שלנו היא מיגור השחיתות ואני מברך על ההתקדמות בחקירה וקורא למצות אותה עד תום".

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, אמר היום על ההתפתחות בחקירת השוחד בחברת החשמל כי "למרבה הצער, הפעילות במישור האכיפתי שמובילה מחלקת מודיעין, חקירות ובקרת מסחר, חושפת אותנו לפרשיות בהן מעורבים אנשי עסקים בכירים במשק. עבירות חמורות אלה פוגעות במשקיעים ובאמון הציבור. אני רוצה להדגיש שכולם שווים בפני החוק. אמון הציבור הוא לב ליבו של שוק ההון. אף אחד לא חסין. מי שסרח ייענש. אני מאמין כי פעילות זו תגביר את יכולת ההרתעה בשוק ההון מפעילות עבריינית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

10 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
למה סימנס ממשיכה לעשות עסקים בישראל???
שוב מדובר במקרה קלאסי של "שעיר לעזאזל". סימנס העולמית ידועה בהתנהלותה המושחתת בכל רחבי העולם הכוללת מעשי שחיתות והפרות של אמברגו בינ"ל (ממשיכה למכור לאיראן). נגד החברה מתנהלים משפטים מסוג דומה במספר רב שלי מדינות. לא מתקבל על הדעת שמעשי שחיתות בהיקפים של עשרות מיליוני דולרים מתבצעים ביוזמת מנהל סניף מקומי, שלא בהנחיית הנהלת סימנס העולמית! אורן אהרונסון הוא השעיר לעזאזל, עליו מפילים את האחריות, בעוד שסימנס ממשיכה לעשות עסקים בשווי מאות מיליוני שקלים עם חברות ישראליות, לרבות חברת החשמל. זה פשוט לא מתקבל על הדעת.
נועם , מרכז  |  19.06.14
לכל התגובות