אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קדימהסטם: הצלחה בניסוי פרה-קליני במחלת ניוון שרירים צילום: אימג'בנק/thinkstock

קדימהסטם: הצלחה בניסוי פרה-קליני במחלת ניוון שרירים

תוצאות הניסוי הראו מגמת שיפור בתוחלת חיי העכברים אשר הוזרקו להם תאים. כעת, בכוונת החברה לנהל שיחות עם ה-FDA במטרה להתחיל ניסויים קליניים

18.06.2014, 14:09 | ניר צליק
קדימהסטם, חברת הביומד, רשמה הצלחה בניסוי פרה-קליני לטיפול במחלת ניוון שרירים סופנית (ALS). במסגרת הניסוי, נבדקה יעילות הזרקת תאי התמך (אסטרוציטים) הייחודיים לחברה, לנוזל חוט השדרה של עכברי מודל למחלת ה-ALS בבני אדם. תוצאות הניסוי הראו מגמת שיפור בתוחלת חיי העכברים אשר הוזרקו להם תאים. בנוסף להארכת חיי העכברים, חל שיפור מובהק בתפקודם המוטורי (השרירי) של העכברים המטופלים בהשוואה לעכברים שלא טופלו.

יעילות הטיפול באה לידי ביטוי גם במדדים נוספים המצביעים על עיכוב בזמן התפרצות המחלה. הזרקה לנוזל חוט השדרה הינו הליך סטנדרטי אשר נעשה באופן שגרתי בבתי חולים ברחבי העולם. החברה מצאה כי ההזרקה לנוזל חוט השדרה מאפשרת את פיזור התאים לאורך מערכת העצבים המרכזית ובכך ביססה את שיטת החדרת התאים בטיפול העתידי בחולים.

לאור התוצאות החיוביות של הניסוי הפרה-קליני מתכוונת קדימהסטם לנהל שיחות מקדימות (Pre-IND) עם רשויות רגולטוריות כגון ה-FDA במטרה להתחיל ניסויים קליניים.

מעבדה (ארכיון), צילום: עמינדב פייגנבאום  בנימין אסתרליס מעבדה (ארכיון) | צילום: עמינדב פייגנבאום בנימין אסתרליס מעבדה (ארכיון), צילום: עמינדב פייגנבאום  בנימין אסתרליס
מחלת ה-ALS הינה מחלה הפוגעת בתאי העצב המוטוריים, תאים אשר שולטים במרבית שרירי הגוף. הרס תאי העצב הללו גורם לשיתוקם המלא של השרירים הנשלטים על-ידם. המחלה הינה חשוכת מרפא וללא טיפול תרופתי משמעותי כיום.

בשנים האחרונות מתחזקות העדויות המדעיות לכך שבחולי ALS נפגעת היכולת של תאי התמך (אסטרוציטים) במערכת העצבים המרכזית לשמור על סביבת גידול התומכת בקיום תאי העצב המוטוריים. הזרקה של תאי תמך בריאים ומתפקדים למערכת העצבים של חולים עשויה לספק תמיכה מערכתית לתאי העצב המוטוריים הפגועים ובכך להאט את התקדמות המחלה ולשפר את איכות ותוחלת חיי החולים.

הטכנולוגיה של קדימהסטם מאפשרת לייצר את תאי התמך אשר ישמשו לטיפול בחולים כמוצר מדף לאוכלוסיות גדולות של חולים. לחברה משפחות של פטנטים ובקשות פטנטים המגנות על הטכנולוגיה לייצור תאים אלו מתאי גזע.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות