אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משפחת נשיא סין נפטרה מהשקעות עתק לאחר מינויו צילום: רויטרס

משפחת נשיא סין נפטרה מהשקעות עתק לאחר מינויו

תחקיר של "הניו יורק טיימס" מגלה כי אחותו של שי ג'ינפינג ובעלה נפטרו אשתקד מנכסים בשווי עשרות מיליוני דולרים, אז הוא הכריז גם על מלחמה בשחיתות במפלגה הקומוניסטית

19.06.2014, 08:45 | שירות כלכליסט

תחקיר שפרסם אתמול "הניו יורק טיימס", מגלה שקרובי משפחתו של נשיא סין שי ג'ינפינג מכרו נכסים בשווי מוערך של עשרות מיליוני דולרים מיד אחרי כניסתו לתפקיד.

שי, שמונה לנשיא במרץ אשתקד, הכריז שהוא יילחם בשחיתות בסין, ובעיקר ב"נמרים ובזבובים", מונח שהתייחס לפקידי המפלגה הקומוניסטית השלטת בדרג הביניים ובדרגים הנמוכים.

ואולם, לפי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", אחותו הבוגרת של שי ובעלה מיהרו למכור אחזקה של 50% שהייתה להם בחברת השקעות מקומית, כאשר המחצית הנותרת של המניות הוחזקה בידי בנק ממשלתי סיני.

שי ג שי ג'ינפינג נשיא סין בהופעה בטלוויזיה (ארכיון) | צילום: בלומברג שי ג

המיליארדר שיאו ג'יאנחואה שקנה את האחזקה של בני הזוג בחברה, אמר לעיתון האמריקאי שההחלטה של בני הזוג היא חלק ממהלך רחב יותר של משפחתו של שי למשוך השקעות שעלולות לעורר תשומת לב ולהאיר באור מפוקפק את הנשיא הסיני.

בדיקה שביצע "הניו יורק טיימס" כדי לבדוק את אמיתות דבריו של שיאו גילתה שאחותו של שי, קי קיאוקיאו ובעלה דנג ג'יאנגי מכרו את אחזקתם ביותר מ־10 חברות מאז 2012. החברות שבהן היו בני הזוג מושקעים עוסקות בעיקר בנדל"ן ובכרייה.

אף אחת מההשקעות הללו לא הייתה קשורה באופן ישיר לנשיא שי, לאשתו או לבתו, אם כי רישום נכסים על שם קרובים מהמשפחה המורחבת הוא דפוס פעולה נפוץ בקרב בכירים במפלגה הקומוניסטית הסינית שניצלו את כוחם הפוליטי כדי לקדם את עסקיהם הפרטיים.

אף ששווי האחזקות שמכרו אחותו של שי ובעלה בחברות השונות מוערך בעשרות מיליוני דולרים, נראה שגם כעת הם מחזיקים בנכסים בשווי דומה. בין השאר, ממשיכים בני הזוג ובתם להחזיק במניות בכמה חברות ובווילה רחבת ידיים שמשקיפה אל מפרץ ריפלס בהונג קונג.

ב"ניו יורק טיימס" מציינים שלא ברור אם שי דרש מבני הזוג למכור את נכסיהם לקראת מינויו לתפקיד הנשיא, אבל מעריכים שמהלך מסוג זה נועד לשפר את תדמיתו הציבורית כלוחם בשחיתות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות