אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חדשות טובות לטבע: נוברטיס לא תשיק בקרוב גירסה גנרית לקופקסון צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

חדשות טובות לטבע: נוברטיס לא תשיק בקרוב גירסה גנרית לקופקסון

סאנדוז, חברת התרופות שמוזגה עם נוברטיס, דיווחה כי היא בוחנת מספר היבטים לפני הגעה להסדר משפטי בנוגע להשקת הקופקסון הגנרי

19.06.2014, 12:55 | ניר צליק

טבע, ענקית התרופות הישראלית, קיבלה אמש בשורות חיוביות מיום האנליסטים שערכה מתחרתה נוברטיס. סאנדוז, חברת התרופות שמוזגה עם נוברטיס, חשפה לא תשיק בתקופה הקרובה גירסה גנרית לקופקסון, תרופת המקור של טבע לטרשת נפוצה שאיבדה את הפטנטים לפני כחודש. 

קראו עוד בכלכליסט

סנדוז מסרה כי היא מאמינה שהיא ענתה על כל השאלות של ה-FDA הנוגעות לגירסה הגנרית לקופקסון. עם זאת, היא בוחנת מספר היבטים לפני הגעה להסדר משפטי בנוגע להשקת הקופקסון הגנרי, ביניהם הצלחת הגירסה של הקופקסון הניתן שלוש פעמים בשבוע, שטבע השיקה, העיתוי שבו ה-FDA יאשר את הגירסה הגנרית לקופקסון של החברה ולבסוף, העיתוי שבו בית המשפט העליון יתחיל לדון בערעור שהגישה טבע כנגד בית המשפט המחוזי שקבע כי הפטנטים על הקופקסון אינם בתוקף.

סיגורדור אולפסון נשיא ומנכ"ל קבוצת התרופות הגנריות הגלובלית החדשה של טבע סיגורדור אולפסון נשיא ומנכ"ל קבוצת התרופות הגנריות הגלובלית החדשה של טבע סיגורדור אולפסון נשיא ומנכ"ל קבוצת התרופות הגנריות הגלובלית החדשה של טבע

סאנדוז גם אמרה כי היא צופה כי במהלך ששת החודשים הקרובים היא צופה כי תהיה לה בהירות גבוהה יותר לפחות בנוגע לחלק משלושת הנקודות האלה. בין השורות ניתן להבין כי סאנדוז לא צופה כי היא תשיק גירסה גנרית לקופקסון לפחות בחודשים הקרובים, מה שיאפשר לטבע להמשיך ולהמיר חולים המטופלים בקופקסון לגירסה הניתנת שלוש פעמים בשבוע, כאשר עד כה הצליחה טבע להעביר כשליש מהחולים לגירסה זו – מה שהופך את השקת הגירסה הגנרית לקופקסון ממתחרותיה לפחות אטרקטיבית, גם על רקע העובדה כי בית המשפט העליון אמר כי לטבע יש סיכוי טוב לזכות בערעור ולכן אם חברה אחרת תשיק גירסה גנרית לקופקסון טבע תוכל לתבוע אותה על נזקים.הערעור של טבע צפוי להתחיל בחודש ספטמבר הקרוב, כאשר אם טבע תזכה בערעור היא תזכה להגנה פטנטית עד יוני 2015.

עוד נקודת אור מבחינת טבע נובעת מדבריה של התר ברש, מנכ"לית מייל— שהיא אחת משתי חברות שאמורות להשיק גרסה גנרית לקופקסון — שאמרה בשיחת ועידה לפני חודש וחצי שמיילן דוחה את השקת הגרסה הגנרית לקופקסון על רקע עיכוב בקבלת אישור FDA (מינהל התרופות והמזון בארה"ב) להשקה. מאז עדיין לא קיבלה מיילן אישור, וככל שמתעכב האישור וטבע מצליחה להעביר חולים לגירסה החדשה של הקופקסון, כך קטנים הסיכויים שחברות התרופות ישיקו גירסה של הקופקסון על רקע העובדה כי בית המשפט עשוי לחייב אותן בפיצויים אם הוא יפסוק שהפטנטים על הקופקסון היו בתוקף.

טבע דיווחה כי נתח השוק של הגרסה החדשה של הקופקסון מכלל המרשמים לטרשת נפוצה בארה"ב הגיע באמצע אפריל ל־10.5%, כאשר שתי הגרסאות יחדיו הגיעו לנתח של 33.5%. מכירות הקופקסון ברבעון הראשון צמחו ב־1% לעומת הרבעון המקביל, ל־1.07 מיליארד דולר, כאשר המכירות בארה"ב גדלו ב־2%. הקופקסון תרם 56% מהרווח התפעולי של טבע ברבעון הראשון לעומת 66% מהרווח התפעולי ברבעון המקביל.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות