אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השקעה ברזילאית צילום: גיא חמוי

השקעה ברזילאית

אחרי שנה גרועה ומונדיאל שנוי במחלוקת, עד כמה ברזיל מעניינת כאפיק השקעה?

22.06.2014, 10:27 | גיא בית אור

 שנת 2013 הייתה שנה רעה לברזיל. האינפלציה עלתה, האזרחים היו ברחובות והממשלה ניסתה (ועודנה מנסה) לתמוך בהכנסה הפנויה של האזרחים מחד (על ידי מנגנוני הצמדת שכר וסובסידיות שונות) אך העלתה מסים מצד שני. נוסף על שלל בעיותיה הפוליטיות והכלכליות הפנימיות, ברזיל גם סבלה במיוחד מהסנטימנט השלילי שאפיין את השווקים המתעוררים במהלך 2013. התוצאה – ירידה של 15.5% במדד המניות (Ibovespa, במונחי מטבע מקומי) ופיחות של יותר מ-15% בערכו של הריאל מול הדולר.

קראו עוד בכלכליסט

מתחילת השנה נראה כי רוח אחרת נושבת בשווקים. לאחר הלחץ הפיננסי הגדול בנוגע לשווקים המתעוררים בחודש ינואר, הסנטימנט כלפיהם השתנה והמשקיעים החלו אט אט לחזור אליהם. ברזיל בפרט נהנתה בחודשים האחרונים מהסנטימנט החיובי. שוק המניות הבריזלאי עלה מתחילת השנה ב-5.4% (במונחי מטבע מקומי) אך עיקר תוספת התשואה למשקיעים הגיעה מכיוון התחזקות הריאל – במונחים דולרים מדד המניות עלה ב-10% לעומת 5.3% בקרב כל השווקים המתעוררים. הראלי בחודשים האחרונים נבע הן מסנטימנט משופר בשווקים המתעוררים ובכלל והן משיפור במצבה של האופוזיציה בסקרים לקראת הבחירות.

עד כמה ברזיל מעניינת היום כאפיק השקעה?  

כדי לענות על שאלה זאת, כדאי להבין מהי הסביבה הכלכלית הנוכחית בברזיל ולאן היא צפויה ללכת במהלך השנה הקרובה. ראשית, הצמיחה צפויה להאט השנה ל-1.3% לעומת 2.3% ב-2013 על רקע האטה חריפה בביקוש המקומי וירידה בהשקעות. שנית, האינפלציה צפויה לעלות בהמשך השנה ועל פי ההערכות לחצות את הרף העליון של יעד יציבות המחירים שעומד על 6.5%. מתחילת השנה נרשמה עלייה בסביבת האינפלציה כאשר בחודש מאי היא עמדה על 6.4%, לעומת 5.9% בסוף 2013. האינפלציה חזרה לעלות למרות העלאת ריבית חדה במהלך השנה האחרונה, שמירה על מחירי דלק, גז וחשמל ביתי נמוכים (ע"י סובסידיות ממשלתיות). הריבית עומדת כיום על 11% אך על פי רוב ההערכות היא תחזור לעלות בבמהלך השנה הבאה על רקע האינפלציה שצפויה להיוותר גבוהה. עוד שני נתונים קריטיים - הגירעון בחשבון השוטף צפוי לעלות השנה מ-3.7% תוצר ב-2013 ל-4.1% תוצר ב-2014, והגירעון הממשלתי צפוי לעלות מ-3.3% תוצר ל-3.9% תוצר ב-2014. בכל מקרה לאחר הבחירות (אוקטובר) הממשלה החדשה תאלץ לבצע קיצוצים עמוקים על מנת לייצב את תקציב הממשלה מה שימשיך לתמוך בפעילות כלכלית ממותנת.

הפגנות בברזיל, צילום: איי אף פי הפגנות בברזיל | צילום: איי אף פי הפגנות בברזיל, צילום: איי אף פי

לפחות על פי ההיסטוריה, גירעון גבוה בחשבון השוטף ואינפלציה גבוהה מתואמים עם היחלשות בשער החליפין. מתחילת השנה הריאל התחזק ב-4.2% אל מול הדולר, בעיקר על רקע סנטימנט משופר, אך יש לזכור כי בשלושת השנים האחרונות הריאל נחלש ביותר מ-45% אל מול הדולר. למרות מגמת ההתחזקות מתחילת השנה, יש מקום דווקא להיחלשות נוספת בריאל בהמשך השנה, ועל כן משקיע שחשוף לברזיל נמצא תחת סיכון מטבע משמעותי. כאשר לוקחים בחשבון את מתווה האינפלציה והגירעון, קיימת הסתברות גבוהה יותר כי הריאל יחלש בשנה הקרובה מאשר יתחזק.

במבט על שוק המניות קדימה, אירוע המפתח יהיה הבחירות באוקטובר. תוצאה חיובית מבחינת השווקים תהיה שינוי בממשלה. דילמה רוסף היא עדיין המועמדת המובילה, אך על פי הסקרים היא מאבדת תמיכה בחודשים האחרונים, שינוי אשר גם הוא תמך בסנטימנט החיובי בשווקים בשבועות האחרונים. עם זאת, היא עדיין מובילה בפער של כמה אחוזים (38% מול 31% של האופוזיציה). הפתעה בבחירות תהיה בעלת אפקט חיובי במיוחד למניות. זה אולי יהיה בעייתי לחלק מאוהדי ברזיל, אך הפסד של ברזיל בגביע העולם עשוי להחליש עוד יותר רוסף ולהגביר את סיכוי האופזיציה למהפך. הפסד של ברזיל בגביע העולם עשוי להיות הדבר הכי טוב שקרה לברזילאים שכן ברזיל זקוקה לשינוי כיוון. מעבר לכך, למעט שיפור חד בסנטימנט לכל השווקים המתעוררים, לא קיימת כיום העדפה מובהקת לשוק המניות הברזילאי במיוחד לאור סיכון המטבע הגבוה.

במבט קדימה, קיים סיכון רב יותר להיחלשות המטבע מאז להמשך התחזקות. נתוני המאקרו ממשיכים לתמוך בביצועים מתונים בשוק המניות, על רקע האינפלציה הגבוהה צמיחה מתונה בלבד, הרעה בגירעון בחשבון השוטף והגירעון התקציבי. עם זאת, הפתעה בבחירות בחודש אוקטובר עשויה להצית ראלי בשוק המניות המקומי.

הכותב הוא כלכלן שווקים גלובאליים במחלקת המאקרו של פסגות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות