אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אופנהיימר: "מופתעים שמחירי הנפט לא גבוהים יותר" צילום: רויטרס

אופנהיימר: "מופתעים שמחירי הנפט לא גבוהים יותר"

בבית ההשקעות מתייחסים לעלייה של יותר מ-6% במחירי הזהב השחור בתוך שבועיים ומעריכים כי מי שיהנו מהעליה הן מניות האנרגיה, בעוד שהשווקים הפיננסיים יושפעו לשלילה

22.06.2014, 16:25 | ערן סוקול

"מי שיהנו מעליית מחירי הנפט הן מניות האנרגיה, בעוד שהשווקים הפיננסיים יושפעו לשלילה", כך לפי בית ההשקעות אופנהיימר בסקירה על הזהב השחור בצל זינוק של 6.2% במחיר חבית נפט בתוך שבועיים לרמה של 106.2 דולר.

קראו עוד בכלכליסט

על רקע המתיחות בעיראק, במחלקת המחקר של בית ההשקעות מופתעים שמחיר הנפט לא עלה לרמות גבוהות יותר. "עיראק, הינה היצואנית השלישית בגודלה בעולם עם היקף יצוא של 2.8 מיליון חביות ביום. השוק מניח שהסיכוי להפרעה בהיצע של הנפט הוא נמוך תודות לרזרבות ההיצע של אופ"ק (OPEC) ולרזרבות הנפט של ארה"ב".

להערכתם אם מחירי הנפט ימשיכו לעלות בחדות, הרי שבשלב מסוים גם הצמיחה תיפגע, מה שיביא להקטנת ביקושים ולניפוץ בועת מחיר הנפט פעם נוספת.

בין מניות האנרגיה שמציינים באופנהיימר ניתן למצוא את Apache Corporation, Anadarko Petroleum, BP ו-Chesapeake Energy.

האירועים האחרונים

ברקע לעלייה במחירי הנפט עומד המצב הגיאופוליטי בעיראק, בו המורדים הסונים, שמונהגים על ידי ארגון שמסונף לאל-קאעידה, הרחיבו בסוף השבוע את שליטתם במערב המדינה וכבשו שלוש ערי מפתח ומעבר גבול עם סוריה. 

הערים קאים, ראווה וענה הן הטריטוריה הראשונה להיכבש במחוז אנבר הסוני, שנמצא מערבית לבגדד, מאז שארגון "המדינה האיסלאמית בעיראק ובלבנט" ("דאעש") כבש בתחילת השנה את העיר פלוג'ה וחלקים מבירת המחוז רמאדי. כיבוש העיר ראווה, שנמצאת על גדות נהר פרת, והעיר הסמוכה ענה הוא ככל הנראה חלק מתוכנית הארגון האיסלאמיסטי להגיע לסכר בעל חשיבות אסטרטגית בעיר חדיתה. הרס הסכר יפגע ברשת החשמל בעיראק ויגרום להצפות. לפי גורמי צבא עיראקיים יותר מ-2,000 חיילים הועברו לאזור הסכר כדי להגן עליו.

הלחימה בעיראק, צילום: איי אף פי הלחימה בעיראק | צילום: איי אף פי הלחימה בעיראק, צילום: איי אף פי

לוחמי "דאעש" השתלטו על שטח גדול לאורך גבול עיראק-סוריה, ועברו מצד לצד בקלות רבה. שליטה על מעבר גבול כגון זה שנמצא בעיר קאים יאפשר להם להעביר בקלות רבה יותר כלי נשק וציוד כבד לאזורי קרב שונים. המורדים הסורים כבר השתלטו על מתקנים בצד הסורי של הגבול עם עיראק ועל עמדות נוספות באזור.

 

בינתיים, ארה"ב עושה סימנים שהיא חוזרת לשדה הקרב העיראקי. אובמה הודיע ביום חמישי שהוא ישלח לעיראק עד 300 יועצים כדי לסייע ללחימה נגד המורדים הסונים. יועצים אלה יצטרפו ל-275 אמריקאים שכבר נמצאים בשטח עיראק ויספקו אבטחה ותמיכה לאנשי השגרירות האמריקאית בבגדד.

 

לדברי אובמה, הוא נחוש שלא להשיב את חייליו ללחימה בעיראק, עם זאת, נשיא ארה"ב אמר שהוא עשוי לאשר התקפות "ממוקדות ומדויקות" בהתאם לבקשת השלטונות בבגדד. על פי גורמים אמריקאיים בימים אלה טסים מעל שמי עיראק מל"טים אמריקאיים 24 שעות ביממה ואוספים מודיעין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות