אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נחתמה עסקת סטימצקי: הושלמה העברת הבעלות לג. יפית צילום: עמית שעל

נחתמה עסקת סטימצקי: הושלמה העברת הבעלות לג. יפית

עם חתימת העסקה, צפויה לצאת לדרך תוכנית ההבראה שתתבסס על סגירת סניפים מפסידים, צמצום שטחי מסחר עודפים וניוד חנויות. לפי הערכות, הרוכשים הקציבו 20 מיליון שקל לטובת השקעה עתידית ברשת

22.06.2014, 13:37 | נורית קדוש

על אף העובדה שטרם קיבלה הסכמת כל המו"לים לתספורת בשיעור 30% מגובה החוב, השלימה ג. יפית את רכישת סטימצקי. ל"כלכליסט" נודע כי בשעות הבוקר העבירה סטימצקי את זכויות החתימה של החברה בבנק הפועלים לקבוצת הרוכשים בהובלת גרינברג, עפרה מיתר, רו"ח גדעון הירש, רו"ח רז שפירא והוצאת הספרים קוראים של אבנר פחימה. השלמת העסקה צפויה להניב לאיריס בראל מנכ"לית הרשת בונוס בגובה 3.5 מליון שקל. זאת לאחר שלפני כחודשיים קיבלה בונוס בגובה 650 אלף שקל בגין עמידה ביעדי מכירות 2013. סכום הבונוס שכבר קיבלה משקף 5 משכורות חודשיות של בראל המשתכרת 135 אלף שקל לחודש.

קראו עוד בכלכליסט

איריס בראל מנכ"לית סטימצקי, צילום: אביגיל עוזי איריס בראל מנכ"לית סטימצקי | צילום: אביגיל עוזי איריס בראל מנכ"לית סטימצקי, צילום: אביגיל עוזי

בעוד בראל שניהלה את סטימצקי ב- 6 השנים האחרונות תזכה בבונוס על מכירת הרשת ותמשיך לנהל אותה בשלב הראשון, מתווה הרכישה מבוסס על קיצוץ 30% מגובה החובות לספקים, פריסת החוב ל- 6 חודשים והארכת תנאי התשלום משוטף 90 לשוטף 120. בשבוע שעבר קיימו הרוכשים מו"מ עם המו"לים על התספורת. עד כה ידוע רק על הוצאת כנרת זמורה ביתן והוצאות קטנות שנתנו הסכמה עקרונית לקיצוץ, אך דרשו לקבל ערבויות שיבטיחו את התשלום העתידי.

ניתן לראות במהלך זה העברת האחריות לעתידה של סטימצקי למו"לים המתנגדים למחיקת 30% מהחוב, שכן הרוכשים מציבים את המכירה כעובדה מוגמרת. זאת שכן אם הרוכשים מדווחים שהעסקה נחתמה ויצאה לדרך באופן סופי ומוחלט, הם מייצרים מצב שבו הרשת תגיע בזמן הקרוב להקפאת הליכים רק אם אחד מהגורמים לו החברה חייבת, יסרב למחול על חלק מהסכום שחייבים לו ויפנה לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים. אפשר להניח שבקבוצת הרוכשים מקווים כי אף אחד מהמו"לים לא ירצה להיות זה שחתום על קריסתה של רשת הספרים הוותיקה, ולכן סגירת העסקה תאלצם להתפשר על גובה החוב.

בסטימצקי ובקבוצה שבראשות גרינברג מסרבים לציין האם וכמה כסף העבירו הרוכשים תמורת הרשת. בענף מעריכים כי העסקה התקיימה ללא תמורה, וכי הרוכשים הקציבו לעצמם 20 מליון שקל לטובת השקעה עתידית ברשת. משמעות הדבר היא שכספי החובות בגובה 80 מליון שקל לספקים ועוד כ- 20 מליון שקל שחסרים בקופות הפיצויים של העובדים, ישולמו מתזרים המזומנים השוטף של הרשת.

תכנית הבראה – סגירת סניפים ופיטורי עובדים

עם חתימת העסקה, צפויה לצאת לדרך תוכנית ההבראה לרשת סטימצקי. על פי הערכות, תוכנית ההבראה תתבסס על סגירת סניפים מפסידים, צמצום שטחי מסחר עודפים וניוד חנויות מפריים לוקיישנים בקניונים בהם השכירות גבוהה מאד למיקומים יקרים פחות. משמעות תוכנית ההבראה היא פיטורי חלק מהעובדים הנחשבים למשאב יקר בהוצאות הרשת.

החשש של המו"לים הנדרשו להסכים לתספורת בגובה 30% כי תוכנית ההבראה תוביל לירידה בהכנסות סטימצקי שכבר נפגעו בחודשים האחרונים, כך שתזרים המזומנים לא יספיק לתשלומים העתידיים. בכדי להבטיח את התשלום מבקשים אותם מו"לים לקבל מקבוצת הרוכשים ערבויות. דרישה שטרם נענתה בחיוב.

בתוך כך, הודעת הרוכשים שיצאה ביום רביעי האחרון עם החתימה על הסכם המכירה ולפיה ישלימו 50% מהסכום החסר בקופות הפיצויים של העובדים המוערך ב- 18. מליון שקל בשנים הקרובות, עוררה תרעומת רבה. העובדים החלו להתאגד ושכרו עורכי דין המתמחים בדיני עבודה לייצגם.

מקבוצת הרוכשים נמסר: "קבוצת המשקיעים שמחה לבשר כי הושלם המהלך האחרון של העסקה, כאשר הבוקר התקיימה פגישה עם בנק הפועלים בה נתקבלו האישורים המתלים לעסקה (הסרת חובות דויטשה בנק ומגנוליה),הכסף הועבר ועסקת הרכישה הושלמה. אנו מודים לספקים ולמו"לים על ההירתמות למהלך ויוצאים יחדיו לדרך חדשה. הרוכשים רכשו את סטימצקי (2005) בע"מ כחברה על סך החובות והזכויות. הנהלת החברה דאגה בראש ובראשונה לציבור העובדים, תוך הסכמה ורגישות מצד הרוכשים החדשים. עובדים שיהיו זכאים לקבל כספי פיצויים על פי חוק יקבלו את מלוא הכספים המגיעים להם. למען הסר ספק המשקיעים מבקשים להבהיר כי במסגרת ההסכם שנחתם, נרכשת חברת סטימצקי כמו שהיא (“as is”), תוך שמירת כל זכויות העובדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

12 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

10.
מי שיתן אשראי יפסיד שוב
זה רק עניין של זמן. באה קבוצה , כביכול רצינית, אנשים בעלי ממון, אבל הם לא שמים את ממונם בחברה. הם לוקחים את מה שיש בערבויות , ובאים לספקים ולעובדים שמהם אפשר לקחת כסף , לא ערבויות , כסף. כמה שיצליחו יקחו , חלק עכשיו וחלק אחר כך , העקר שהם לא ישקיעו מכספם. אני אומר - תפסיקו עם אשראי הענק - שוטף +++++++. שלמו על מה שאתם קונים ותבנו עסק, כמו שצריך ,ולא על גבם של אחרים.
שועל , צפון  |  22.06.14
לכל התגובות