אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת העבודה תחל מחר לדון בחוק "לבנת פורן"

ועדת העבודה תחל מחר לדון בחוק "לבנת פורן"

תעשיית מימוש הזכויות הרפואיות מגלגלת כ-840 מיליון שקל בשנה. הצעת החוק מבקשת לקצץ בשכר הטרחה שגובות חברות למימוש זכויות רפואיות מלקוחותיהם

22.06.2014, 18:54 | רוני זינגר

ועדת העבודה הרווחה ובריאות של הכנסת תחל מחר (ב') לדון בהצעת חוק "הגבלת שכר בייצוג בפני מוסד" - המוכרת בשמה הצעת "חוק לבנת פורן" - שיזמו חברי הכנסת מיקי רוזנטל וחיים כץ. תעשיית מימוש הזכויות הרפואיות מגלגלת כ-840 מיליון שקל בשנה.

הצעת החוק מבקשת לקצץ בשכר הטרחה שגובות חברות למימוש זכויות רפואיות מלקוחותיהם. על פי הצעת החוק החברות יוכלו לגבות עד 8% שכר טרחה, במקום 18%-25% שכר טרחה שנגבים כיום. כמו כן, לא יגבה שכר טרחה מראש ולא יגבה שכר טרחה ממי שהקצבה שלו הופסקה.

ההצעה גם מבדילה בין הגורמים ומציעה שכר טרחה מדורג. טיפול משפטי (שנאסר על לבנת פורן) יזכה בדמי טיפול גבוהים יותר ואחוזים גבוהים יותר כאשר מדובר בייצוג בפני ועדה רפואית, ואחוז גבוה יותר כאשר מדובר בייצוג בפני בית הדין לעבודה (בדומה לחוק לפיצויי נפגעי תאונות דרכים).

הצעת החוק מטרידה כמובן את החברות השונות למימוש זכויות רפואיות - "לבנת פורן", "זכותי" ולשכת עורכי הדין, שמשקיעות זמן וכסף רבים במאבק בהצעה.

החברות ועורכי הדין שכרו בחודשים האחרונים חברות לובינג שמסייעות להן להיאבק בהעברת החוק. לשכת עורכי הדין שכרה את שירותיה של חברת הלובינג פוליסי, חברת "לבנת פורן" שכרה את גלעד לובינג וכן את מזכיר הממשלה לשעבר עובד יחזקאל ואת משרד יחסי הציבור בן חורין - אלכסנדרוביץ׳.

בין היתר הועברה לחברי הוועדה חו"ד מצד מומחה שנשכר מצדה של "לבנת פורן", פרופ׳ יוסי שפיגל, לפיה "אם ייקבע מחיר מירבי, הראשונים להיפגע יהיו דווקא אלו שהצעת החוק מבקשת להגן עליהם: מבוגרים ובעלי הכנסות נמוכות לא יוכלו עוד לקבל את השירות שכן התשלום שמותר יהיה להם לשלם יהיה נמוך במידה שלא תצדיק את הטיפול המקצועי המתאים. כך קרה גם במקרים דומים בעולם בהם ניסו להתערב ללא הצדקה".

ח"כ מיקי רוזנטל. "הצעת החוק שלנו לא עוסקת בזכויות של מתווכים כמו לבנת פורן, אלא בזכויות של אזרחי ישראל שנקלעו למצוקה", צילום: בשמת איבי ח"כ מיקי רוזנטל. "הצעת החוק שלנו לא עוסקת בזכויות של מתווכים כמו לבנת פורן, אלא בזכויות של אזרחי ישראל שנקלעו למצוקה" | צילום: בשמת איבי ח"כ מיקי רוזנטל. "הצעת החוק שלנו לא עוסקת בזכויות של מתווכים כמו לבנת פורן, אלא בזכויות של אזרחי ישראל שנקלעו למצוקה", צילום: בשמת איבי

חברי ועדה אישרו כי אכן קיבלו פניות רבות מצד מייצגי החברות למימוש זכויות וכי קיימים בנושא לחצים רבים.

ח"כ מיקי רוזנטל: "בחודשים האחרונים מסתובבים לוביסטים רבים במסדרונות הכנסת ויח"צנים מתדרכים עיתונאים והכל במטרה לעוות את המציאות ולשכנע את חברי הכנסת והשרים שהצעת החוק שלי ושל ח"כ חיים כץ להגבלת שכר הטרחה בתביעות למימוש זכויות רפואיות (בדומה לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים וחוק נכי רדיפות הנאצים) תפגע בחלשים. זו טענה מופרכת ואסור להתבלבל. הצעת החוק שלנו לא עוסקת בזכויות של מתווכים כמו לבנת פורן, אלא בזכויות של אזרחי ישראל שנקלעו למצוקה. קצבאות הביטוח הלאומי המשולמות מהקופה הציבורית נועדו לסייע למי שנזקק להן להיחלץ מהמצוקה בה הוא שרוי ולא ייתכן שאינטרסנטים ייגזרו מהקצבאות הללו קופון של 30-20 אחוזים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות