אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסדר חוב חדש בדקה ה־90? נציגות פטרוכימיים תנסה להציג מתווה חלופי צילום: ראובן שוורץ

הסדר חוב חדש בדקה ה־90? נציגות פטרוכימיים תנסה להציג מתווה חלופי

לפי המתווה החדש, מחזיקי האג"ח של פטרוכימיים יקבלו לידיהם את היתר השליטה בבזן. אם הניסיון יצליח, בעלי השליטה הנוכחיים - פדרמן, גוטנשטיין ופסל, שלא תרמו להצלחת הסדר החוב - עשויים למצוא את עצמם מחוץ לחברה

23.06.2014, 09:08 | יניב רחימי

מחזיקי האג"ח של פטרוכימייםבוחנים את האפשרות לקבל לידיהם את היתר השליטה בבזן. אם יצליחו, הם יוכלו להציג מתווה חדש להסדר החוב המוצע על ידי פטרוכימיים.

הצעת הסדר החוב הקיימת מבוססת על דילול של בעלי המניות הנוכחיים, שביום לאחר ההסדר יחזיקו רק ב־5% מהמניות. אולם, לבעלי השליטה הנוכחיים – משפחת פדרמן, יעקב גוטנשטיין ואלכס פסל – יוקצו 47.5% מהחברה, כך מובטח להם לשמור על רוב המניות של פטרוכימיים למרות שתרומתם להסדר החוב זניחה ביחס לחוב של החברה.

הפירורים לא מספיקים

בחוות הדעת שהוגשה לבית המשפט על מנת לבחון את כדאיות הסדר החוב, המשך השליטה של פדרמן, גוטנשטיין ופסל הוכשר גם בהיעדר תרומה כספית מהותית, זאת הודות להיתר השליטה בחברה־הבת (29.7%) בזן שניתן למודגל – חברה פרטית שבבעלות שלושת בעלי השליטה.

בחוות הדעת צוין שקיימת חשיבות בשימור השליטה בידי בעלי השליטה הנוכחיים, לנוכח הסכם השליטה המשותפת בבזן עם החברה לישראל. על פי חוות הדעת, הותרת השליטה בפטרוכימיים בידי מודגל היא אינטרס של הנושים משום שהיא מקנה ערך מוסף באחזקת מניות בזן, בדגש על הסכם בעלי המניות הכולל זכויות למינוי דירקטורים בבזן ותיאום אופן ההצבעה ביחס לנושאים שונים.

אם הניסיון של מחזיקי האג"ח לקבל את היתר השליטה בבזן יישא פרי, הצעת הסדר החוב (שגובשה בחודשים האחרונים וצפויה להגיע לאישור הנושים בשבועות הקרובים) תיתקל במתווה נגדי שיתחרה בה. לנוכח העובדה שהתרומה הכספית של בעלי השליטה מסתכמת במיליוני שקלים בודדים מול חוב עצום של 2 מיליארד שקל, הנושים יעדיפו להשתלט על החברה ולוותר על הפירורים מצד בעלי השליטה הנוכחיים. בתרחיש כזה המתווה החדש של הסדר החוב יהיה דומה יותר לזה שנקבע בהסדרים של אלביט הדמיה וחבס, בהם בעלי שליטה שלא תרמו להצלחת ההסדר מצאו את עצמם מחוץ לחברה.

גלולת הרעל של פדרמן

פטרוכימיים חייבת לנושים כ־2 מיליארד שקל, ובמתווה המקורי הנושים הסכימו שלא לבצע שינוי בשליטה מתוך חשש שהליך כזה יימשך זמן רב ויהיה כרוך בעלויות רבות. למעשה, היתר השליטה שהוחזק על ידי מודגל היה מעין "גלולת רעל" ששמרה את בעלי השליטה הנוכחיים בתמונה, ואפשרה להם לשמר את השליטה שלהם בפטרוכימיים.

השווי של מניות פטרוכימיים מושפע מההתפתחויות בבזן המהווה את אחזקתה היחידה של פטרוכימיים. ברבעון הראשון הציגה בזן מעבר לרווח נקי לראשונה זה שנתיים וחצי. החברה המפעילה את בית הזיקוק בחיפה רשמה רווח נקי של 4 מיליון דולר ברבעון הראשון, לראשונה מאז הרבעון השני של 2011. השיפור נבע מהשלמת תוכנית ההשקעה של החברה בבית הזיקוק שאפשרה לה להציג רווחיות למרות המשך השפל במרווח הזיקוק באזור.

דיוויד פדרמן דיוויד פדרמן דיוויד פדרמן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות