אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחקר בארה"ב: לא כדאי לציין דת בקורות חיים, אלא אם כן אתם יהודים צילום: שאטרסטוק

מחקר בארה"ב: לא כדאי לציין דת בקורות חיים, אלא אם כן אתם יהודים

החוקרים מצאו שמועמדים שציינו השתייכות דתית סבלו מאפליה לרעה מצד מעסיקים. הממצא היה נכון לגבי כל הדתות, ואף לגבי אתאיסטים, אך לא לגבי יהדות

23.06.2014, 13:50 | שירות כלכליסט
יש דברים שכדאי להצניע בקורות החיים ומסתבר שאמונה דתית זה אחד מהם. מחקר חדש שנערך בארה"ב מצא שמועמדים שציינו השתייכות דתית בקורות החיים סבלו מאפליה מצד מעסיקים. הממצא היה נכון לגבי כל הדתות ואף לגבי אתיאיסטים - אבל לא לגבי יהודים. אלו שציינו השתייכות לדת היהודית לא רק שלא סבלו מאפליה אלא אף זכו להעדפה מצד מעסיקים פוטנציאלים.

קראו עוד בכלכליסט

החוקרים וואלס רייט והייד, שלחו 3,200 קורות חיים פיקטיביים ל-800 מעסיקים בדרום ארה"ב כאשר המועמדים הפיקטיביים היו חברים בארגוני סטודנטים שונים כולל ארגונים דתיים. כל מועמד קיבל אחת משבע אמונות: אתיאיסט, נוצרי אבנג'ליסטי, קתולי, יהודי, מוסלמי, פגאני, דת מומצאת בשם וולוני, או לא משויך לארגון דתי כלשהו.

הדת שקיבלה את היחס המפלה ביותר הייתה מוסלמים וקיבלו 38% פחות אימיילים ו-54% פחות פניות בטלפון יחסית לקבוצת הביקורת וכן המעסיקים דירגו אותם במקום הנמוך ביותר בהעדפתם למועמדים. גם אתיאיסטים סבלו מאפליה וקיבלו 49% פחות אימיילים ו-43% פחות פניות בטלפון מקבוצת הביקורת. החוקרים מסבירים את זה בכך שמעסיקים חוששים שהבעת דעה מכל סוג לגבי דת במקום העבודה עשויה להיות פוגענית כלפי עובדים אחרים או לקוחות ולהפריע לעבודה. אפילו בני הדת הפיקטיבית ספגו יחס מפלה וקיבלו כ-20% פחות פניות מאשר קבוצת הביקורת.

עדיף לא לציין דת בקורות החיים, צילום: שאטרסטוק עדיף לא לציין דת בקורות החיים | צילום: שאטרסטוק עדיף לא לציין דת בקורות החיים, צילום: שאטרסטוק

היחידים שעל פי המחקר לא הופלו לרעה בקבלה לעבודה על רקע אמונה דתית היו היהודים. לא רק שהם לא הופלו לרעה, החוקרים מציינים כי יכול להיות שהם אף זכו ליחס מועדף מצד מעסיקים, אשר פנו אליהם מוקדם יותר, או באופן בלעדי, בהשוואה לשאר המועמדים. החוקרים מסבירים את הממצא בכך שהיהודים בדרום ארה"ב השתלבו באופן היסטורי בחברה ואימצו אספקטים מרכזיים מהתרבות בדרום.

בישראל אסור לפי החוק להפלות מועמדים בקבלה לעבודה בין היתר גם על רקע דת. עם זאת, רמת האמונה או השתייכות לזרם מסוים ביהדות עשויה להשפיע על סיכויי הקבלה לעבודה. כך למשל, לפי מחקר שערכה ד"ר יערית בוקק כהן מאוניברסיטת אריאל חזות דתית משפיעה על הסיכויים להתקבל לעבודה. גברים שצולמו כאשר הם חובשים כיפה דורגו כפחות מוחצנים ויותר יציבים מבחינה נפשית ונשים דתיות אשר צולמו עם מטפחת המכסה את שיער ראשן דורגו כפחות מוחצנות ופחות נעימות ומסורות לעבודה. מדובר על חזות דתית ולא חרדית. לגבי נשים דתיות שנחשבו פחות מסורות, הסיבה, כך משערת החוקרת, היא שהמראיינים הישראלים נוטים לייחס לדתיות העדפה להריונות ולידות תכופות.

אמנם אף אחד לא מציין את אמונתו הדתית בקורות החיים אך מקום מגורים או שם משפחה עשויים להוות אינדיקציה למעסיקים לגבי מוצא ודת. לפי סקר מעסיקים שערכה נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה 72% מהמעסיקים סבורים כי יש אפליה לרעה נגד ערבים במקומות עבודה (זאת ללא קשר לאמונתם הדתית - האם הם מוסלמים או נוצרים). לפי המחקר של בוקק-כהן, מועמדים גברים בעלי חזות מזרחית דורגו כפחות פתוחים מבחינה מחשבתית ופחות יציבים מבחינה נפשית ומסורים לעבודתם.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה