אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חריגה של 50% בתקציב הקמת הבניין של הבורסה גררה מחיקה של 92 מיליון שקל צילום: אביגיל עוזי

חריגה של 50% בתקציב הקמת הבניין של הבורסה גררה מחיקה של 92 מיליון שקל

כך עולה מהדוחות השנתיים שפורסמו על ידי הבורסה. עלות שכרם של סם ברונפלד ואסתר לבנון, יו"ר הדירקטוריון ומנכ"לית הבורסה שפרשו הסתכמה ב-2013 ב-3.65 מיליון שקל

23.06.2014, 15:25 | רחלי בינדמן

בזמן שהבורסה תחת ההנהלה החדשה של יוסי ביינארט המנכ"ל ואמנון נויבך היו"ר מנסה לשפר את תדמיתה הציבורית - עלות השכר האחרונה של סם ברונפלד ואסתר לבנון, יו"ר הדירקטוריון ומנכ"ל הבורסה שפרשו באחרונה לא מביישת את בכירי החברות הציבוריות. עלות שכרם המצרפית הסתכמה ב-3.65 מיליון שקל בסך הכל ב-2013,  כך מדוחות הבורסה. 

קראו עוד בכלכליסט

בשנת 2012 עמדה עלות העסקתם של השניים על 3.5 מיליון שקל. עלות שכרו של ברונפלד עבור 80% משרה הסתכמה ב-2013 על 1.9 מיליון שקל ושל לבנון על 1.7 מיליון שקל עבור 100% משרה. השניים לא קיבלו בשנת 2013 מענק, אולם הן ברונפלד והן לבנון קיבלו כל אחד מענק פרישה בגובה משכורתם כמנכ"לים (מענק הפרישה של ברונפלד מבוסס על שכרו כמנכ"ל לפני שמונה ליו"ר) כפול שנות הותק שלהם. מדובר במענקי פרישה שעשויים להגיע לכמיליון שקל לכל אחד.

כזכור, ברונפלד ולבנון הודחו מהנהלת הבורסה לאחר התערבותו של יו"ר רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזר שטען כי לא פעלו מספיק כדי לסייע לבורסה מהמצב הבעייתי אליו נקלעה בשנים האחרונות כלל את התייבשות מחזורי המסחר וירידה בחברות המנפיקות.

גם יתר בכירי הבורסה לא קופחו. יוסי לוי, סמנכ"ל בכיר בבורסה זכה לשכר בעלות של 1.36 מיליון שקל (כולל מענק בגובה 75 אלף שקלים) וחגית נאמן, סמנכ"לית בכירה, ומנהלת המחלקה המשפטית זכתה לשכר בעלות של 1.3 מיליון שקל שכלל אף הוא מענק זהה. על פי הערכות, מנכ"ל הבורסה החדש, ביינארט יסתפק בעלות שכר מקסימלית של 1.8 מיליון שקל כולל מענקים.

סם ברונפלד, יו"ר הבורסה שהתפטר, צילום: צביקה טישלר סם ברונפלד, יו"ר הבורסה שהתפטר | צילום: צביקה טישלר סם ברונפלד, יו"ר הבורסה שהתפטר, צילום: צביקה טישלר

 

גידול במענקים לעובדים ב-2013 

סך עלות שכרם של 214 עובדי הבורסה הסתכמה ב-120.4 מיליון שקל (עלות שכר ממוצעת של כ-47 אלף שקל בחודש) לעומת עלות שכר כוללת של 110 מיליון שקל ב-2012 בעת שבבורסה הועסקו 219 עובדים (המשקף עלות שכר ממוצעת לעובד של 42 אלף שקל בחודש). בבורסה מסבירים את העלייה בשכר בזחילת שכר שנתית של העובדים ומגידול השנה במענקים רגילים ומענקים מיוחדים (בעיקר לעובדים).

בימים אלו מתמודד ביינארט עם משא ומתן לא פשוט עם ועד עובדי הבורסה הדומיננטי לחידוש הסכם ההעסקה הקיבוצי שלהם. הדוח חושף טפח ממערכת היחסים המורכבת עם הועד כאשר מתברר כי בפברואר 2013 קיבלה הנהלת הבורסה פנייה מהועד לקיום בוררות בעניין מחלוקת לגבי אופן חישוב המענק השנתי לשנת 2012 שעליו הוסכם בהסכם הקיבוצי עם העובדים כשהסכום במחלוקת עומד על 4 מיליון שקל. טרם נקבע פורום הבוררים לדון במחלוקת.

דוחות הבורסה כוללים גם התייחסות למודל תגמול מעודכן לעובדים בכירים. מהדוח עולה כי הדירקטוריון וועדת הביקורת של הבורסה החליטו לאשר מדיניות לפיה לא תתקבל החלטה על הורדה בשכרו הריאלי של בכיר המכהן בבורסה. מתברר כי על פי החלטת דירקטוריון הבורסה מ-12 ביוני 2014 הוחלט לדחות את הבחינה הראשונה של מודל התגמול הקיים לחודש ספטמבר 2014. המודל עודכן לאחרונה בדצמבר 2011 ועמור להתעדכן כל שלוש שנים.

הכנסות הבורסה עמדו בשנת 2013 על 238.9 מיליון שקל, עלייה של 4% לעומת 2012. מתוך סך ההכנסות היו הכנסות מעמלות מסחר וסליקה 135 מיליון שקל, לעומת 129 מיליון שקל בשנת 2012. הוצאות השיווק של הבורסה עמדו ב-2013 על 5.1 מיליון שקל, ירידה של 700 אלף שקל לעומת 2012. הקיטון בהוצאות נבע בעיקר מהנחה שהבורסה קיבלה ממערכת המסחר "בלומברג" של 600 אלף שקל בשל חודש שבו לא היו שידורים רציפים של שיקופיות החסות של הבורסה.

ירידת ערך של 92 מיליון שקל בשל הבניין החדש 

המעבר לבניין החדש של הבורסה ברחוב אחוזת בית בת"א עורר עניין רב בחודשים האחרונים לאחר שביינארט דרש לקיים בחינה מחודשת של החלופות האפשריות למעבר לבניין מנקר העיניים ולבסוף לאחר קבלת חוות דעת כלכלית החליט להתחיל במעבר באופן מיידי. והנה מתברר כי ההחלטה להקים את הבניין על ידי ההנהלה הקודמת הייתה אומללה למדי. הבורסה מדווחת כי בשנת 2013 היא הכירה בירידת ערך של 92.5 מיליון שקל בגין בניין הבורסה המפואר שהקימה ברחוב אחוזת בית בת"א ואליו היא עתידה לעבור בשבועות הקרובים. הבורסה מסבירה את ירידת הערך בחריגה בתזרימי המזומנים ששימשו לבניית הנכס שהיו גבוהים משמעותית מאלו שתוקצבו במקור. עלות הבניין המוערכת עומדת על כ-250 מיליון שקל.

הבורסה מעדכנת בדוחות על תכנית העבודה לשנת 2014 תחת ניהולו של ביינארט. היעדים המרכזיים שהציב הדירקטוריון בראשות אמנון נויבך הם החזרת הבורסה למרכז הדיון והפיכתה לרלוונטית, הבאת חברות על ידי התמקדות ביתרון היחסי של הבורסה, בהנפקה של חברות קטנות-בינוניות, לאפשר מסחר "בכל דבר" גם בניירות ערך של חברות שלא הנפיקו בבורסה בת"א, שינוי מבנה הבעלות והכנת תכנית אסטרטגית לבורסה.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות