אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקורב לממונה על ההגבלים: "לא קיבלנו בקשה לאישור רכישת סטימצקי על ידי ג. יפית" צילום: עמית שעל

מקורב לממונה על ההגבלים: "לא קיבלנו בקשה לאישור רכישת סטימצקי על ידי ג. יפית"

הקבוצה בראשה עומדת יפית גרינברג הודיעה אתמול על רכישת רשת הספרים והיום כבר החלה לחלק למו"לים המחאות לכיסוי החובות, אך ל"כלכליסט" נודע כי ברשות ההגבלים העסקיים טרם התקבלה בקשת אישור לעסקה

23.06.2014, 21:02 | נורית קדוש

יום לאחר שהודיעה קבוצת הרוכשים בראשותה של יפית גרינברג (ג. יפית) כי הושלם המהלך האחרון של העסקה לרכישת סטימצקי, ל"כלכליסט" נודע כי ברשות ההגבלים העסקיים טרם התקבלה בקשה לאישור העסקה. מקורב לממונה על ההגבלים העסקיים אישר לכלכליסט כי "נכון להיום לא הוגשה בקשה לאשר את המיזוג".

קראו עוד בכלכליסט

הבוקר החלה סטימצקי תחת הבעלות של גרינברג ושותפיה לחלק למו"לים המחאות לכיסוי חובות הרשת, זאת בהמשך לפגישה שקיימו אתמול הרוכשים עם בנק הפועלים, במסגרתה נתקבלו האישורים המתלים לעסקה ובהם הסרת חובות דויטשה בנק ומגנוליה. הרוכשים העבירו כסף לחשבון הבנק ועסקת הרכישה הושלמה. לאחר הפגישה הודיעו הרוכשים כי "הרוכשים רכשו את סטימצקי (2005) בע"מ כחברה על סך החובות והזכויות של החברה. למען הסר ספק המשקיעים מבקשים להבהיר כי במסגרת ההסכם שנחתם, נרכשת חברת סטימצקי כמות שהיא (“as is”)".

דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים. "ביצוע רכישה של מניות בידי חברה, מבלי להגיש הודעת מיזוג מהווה הפרה של הוראות חוק ההגבלים העסקיים", צילום: אוראל כהן דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים. "ביצוע רכישה של מניות בידי חברה, מבלי להגיש הודעת מיזוג מהווה הפרה של הוראות חוק ההגבלים העסקיים" | צילום: אוראל כהן דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקיים. "ביצוע רכישה של מניות בידי חברה, מבלי להגיש הודעת מיזוג מהווה הפרה של הוראות חוק ההגבלים העסקיים", צילום: אוראל כהן

אלא שהרשות להגבלים קובעת כי על רוכשי חברה להגיש הודעה מראש לממונה על הגבלים עסקיים אם מחזור המכירות המצרפי המאוחד של החברות המתמזגות, בשנת המאזן שקדמה למיזוג, אינו נמוך מ- 150 מליון שקלים ומחזור המכירות המאוחד של לפחות שתיים מן החברות המתמזגות אינו נופל מ-10 מליון שקלים לכל אחת מהן.

בהקשר זה יש לציין כי מחזור המכירות השנתי של סטימצקי מוערך בכ-400 מליון שקל וניתן להעריך כי מחזור המכירות של יפית גרינברג ואבנר פחמימה בעליה של הוצאת הספרים עולים כל אחד בנפרד על 10 מליון שקל, כך שרק על בסיס זה היו מחוייבים לכאורה הרוכשים לפנות מראש לממונה על ההגבלים.

בגילוי דעת שפרסם הממונה על ההגבלים הובהר כי "ביצוע רכישה של מניות בידי חברה, מבלי להגיש הודעת מיזוג כאמור מקום בו זו נדרשת כמפורט לעיל, מהווה הפרה של הוראות חוק ההגבלים העסקיים, על כל העלול להשתמע מכך".

מסטימצקי נמסר בתגובה: "השבוע הוכנה הבקשה והיא תוגש לרשות להגבלים בקרוב מאוד. הקונים והמוכרים נוהגים על פי דין עד קבלת כל האישורים לעסקה".

גורמים המתמחים בתחומי ההגבלים העסקיים ציינו כי מקובל שעד שאין אישור הממונה על ההגבלים אסור להעביר מניות. אלא שבמצב שבו קיימת סכנת קריסה, מקובל שנציגי הרוכשים פונים טלפונית לרשות ומבקשים לפעול לפני אישור המיזוג. בכך לוקחים הרוכשים סיכון שאולי העסקה לא תאושר, אבל לפחות לא פועלים תוך חשש לעבירה על החוק.

בתוך כך, לאחרונה החליטה רשות ההגבלים העסקיים שלא להגיש כתב אישום נגד סטימצקי והמנכ"לית שלה איריס בראל על הפרת תנאי מיזוג עם רשת ספרי בע"מ. על פי צו מוסכם שאליו הגיעו הצדדים, רשת הספרים תשלם קנס של 1.5 מיליון שקל, ובראל עצמה תשלם קנס של 50 אלף שקל, והתיק יסגר. הצו כפוף לאישור בית הדין להגבלים עסקיים.

על פי החשד שחקרה הרשות, במהלך החודשים נובמבר 2010 ליוני 2011 דרשה סטימצקי ממו"לים שונים בלעדיות במבצעים עבור ספרים שישתתפו במבצעי מועדון הלקוחות שלה, כך שאותם ספרים לא ישתתפו במבצעים של חנויות ספרים אחרות. חשד נוסף שנחקר הוא שבמהלך יולי 2011 דרשה סטימצקי מו"לים שונים בלעדיות במבצעים עבור הספרים שישתתפו במהלך אותו חודש במבצעי סטימצקי, כך שאותם ספרים לא ישתתפו במבצעים של חנויות ספרים אחרות באותה תקופה.

בינואר 2013 זומנו הרשת והמנכ"לית בראל לשימוע בטרם הגשת כתב אישום. כאמור, לאחר שהמחלקה המשפטית ברשות בחנה את הראיות בתיק היא החליטה להגיע עם הרשת לצו מוסכם לפיו היא תשלם קנס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות