אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אובמה: האמריקאים צריכים לקבל חופשת לידה בתשלום צילום: אי אף פי

אובמה: האמריקאים צריכים לקבל חופשת לידה בתשלום

ארה"ב היא המדינה התעשייתית היחידה בעולם שלא מחייבת מעסיקים להעניק חופשת לידה בתשלום. אובמה עצמו שינה את תנאי ההעסקה של עובדי הבית הלבן והם זכאים כיום לחופשת לידה בת שישה שבועות

23.06.2014, 21:22 | שירות כלכליסט

נשיא ארה"ב ברק אובמה קרא למעסיקים האמריקאים לאמץ מדיניות העסקה ידידותית יותר למשפחות, במהלך פסגה בנושא מדיניות עבודה שהתקיימה היום בוושינגטון. בין נציגי החברות שהשתתפו בפאנלים השונים בכנס היו גאפ, ג'ונסון אנד ג'ונסון, גולדמן זאקס, סיסקו ואינטל.

קראו עוד בכלכליסט

אובמה התייחס בין היתר לנושא חופשת לידה בתשלום, שמעסיקים אמריקאים אינם מחויבים כיום להעניק לעובדים שלהם. כמו כן הוא קרא לקונגרס להעביר חקיקה שתקל על נשים בהיריון להמשיך לעבוד, ולרשויות הפדרליות להגמיש את חוזי התעסוקה שלהם כדי לסייע להורים עובדים.

"רק שלוש מדינות בעולם לא מציעות חופשת לידה בתשלום וארה"ב היא אחת מהן", אמר אובמה בנאום השבועי שלו בסוף השבוע. "הגיע הזמן לשנות את זה. כמה מדינות כבר פעלו באופן עצמאי כדי להעניק לעובדים חופשה בתשלום, אך זה דבר שצריך להיות זמין לכולם. כל האמריקאים צריכים להיות מסוגלים להרשות לעצמם לטפל בבן משפחה שזקוק לטיפול".

חופשת לידה. אובמה יתחיל "שיח לאומי" בנושא, צילום: שאטרסטוק חופשת לידה. אובמה יתחיל "שיח לאומי" בנושא | צילום: שאטרסטוק חופשת לידה. אובמה יתחיל "שיח לאומי" בנושא, צילום: שאטרסטוק

ארה"ב היא המדינה התעשייתית היחידה בעולם שלא מחייבת חופשת לידה בתשלום. בקליפורניה, רוד איילנד וניו ג'רזי כבר קיימת מערכת של חופשת לידה בתשלום, אבל לא ברור איך אובמה יממן מערכת לאומית של חופשה בתשלום. אובמה לא תמך עד היום בחקיקה שתממן תוכנית כזו על ידי העלאת מסים, ובקמפיין שלו ב־2008 הבטיח שלא להעלות מסים למשפחות שמרוויחות פחות מ־250 אלף דולר בשנה.

ואלרי ג'ארט, יועצת בכירה של הנשיא, אמרה שלשום בשיחה עם עיתונאים כי אובמה מתכוון להתחיל "שיח לאומי" לבחינת הנושא. "נושא העלויות משפיע על כל תוכנית פדרלית, ואנחנו צריכים לוודא שנעשה זאת בדרך שלא תעלה מסים למשפחות מעמד הביניים", אמרה ג'ארט. "אבל אנחנו יודעים איזו השקעה טובה בכוח העבודה שלנו תהווה חופשה בתשלום, ואנחנו יודעים שההשקעה הזו תעניק החזרים נהדרים".

בעוד ישנן חברות שבוחרות להציע לעובדיהן חופשת לידה וחופשות לצרכים משפחתיים בתשלום, החקיקה הנוכחית מחייבת את המעסיקים האמריקאים להעניק חופשה - ללא תשלום - לצרכים רפואיים ומשפחתיים.

כשאובמה הגיע לבית הלבן הוא החליט לשנות את תנאי ההעסקה של העובדים בו, והכריז על חופשה בת שישה שבועות בתשלום ללידה, מחלה, או סיוע לבן משפחה במצוקה. אך בעוד שכרם של עובדי הבית הלבן נמצא תחת סמכותו כנשיא, הוא לא יכול לשנות את תנאי השכר של עובדים פדרליים אחרים ללא החלטה של הקונגרס.

למרות השיפור בתנאי העבודה של עובדי הבית הלבן, צוות היועצים הקרוב של הנשיא מורכב כמעט במלואו מאבות, גם כאלה לילדים קטנים, וכמעט אין בו אמהות לילדים קטנים. היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס, אם לשני ילדים בגילי בית ספר, היא דוגמה יוצאת דופן לאמהות עובדות בממשל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות