אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר: ב-76 מתוך 743 הגופים הציבוריים שנבדקו ב-2012 נמצאו חריגות שכר צילום: עמית שאבי

האוצר: ב-76 מתוך 743 הגופים הציבוריים שנבדקו ב-2012 נמצאו חריגות שכר

ממצאי יחידת האכיפה באגף השכר מציירים תמונה מדאיגה: בעיריית נתניה נמצאו חריגות שכר ל-44 עובדים בסכום המוערך בכ-1.1 מיליון שקל, וטרינר שהחתים כרטיס עבודה בשתי רשויות חרג בסכום המצטבר ל-190 אלף שקל, ועיריית רעננה העניקה מענק פרישה בסך 238 אלף שקל לעובדת שכלל לא הייתה זכאית לו. והיד עוד נטויה

24.06.2014, 13:48 | עמרי מילמן

ב-76 מתוך 743 גופים ציבוריים נמצאו חריגות שכר, כך עולה מבדיקת יחידת האכיפה באגף השכר באוצר לשנת 2012. על פי נתוני היחידה, בשלוש השנים האחרונות הביאו הבדיקות בגופים הציבוריים הביאה לחסכון בקופת המדינה של למעלה מ-1.5 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

בחלוקה לגופים ניתן לראות כי שיאניות חריגות השכר הן הרשויות המקומיות, עם 28 רשויות שנמצאו חורגות לכאורה (בחלק מהמקרים מדובר בחריגות בודדות ובחלק אף יותר מ-5 חריגות). אחריהם 19 גופים נתמכים ( מוזיאונים, מוסדות להשכלה גבוהה, בתי חולים ועוד). 10 תאגידים נמצאו חורגים לכאורה וכמה חברות עירוניות, תאגידי ערים , חברות ממשלתיות ומועצות דתיות.

בשלב זה חלק מהמקרים עוד בשלב חקירה וטרם התקבלה החלטה, ולכן כל החריגות מוצגות כ"חריגות לכאורה". כך למשל, בחברת החשמל למשל קיבל עובד בכיר פיצויי פרישה בשיעור של 120% למרות שהאישור החריג שנתנה רשות החברות הממשלתיות עמד על 100% (כאשר הפיצוי הסטנדרטי הוא 50%). עוד חולקו בחברת חשמל מענקי הקדמת פרישה בגובה של 350,000, ומענקי הסתגלות בגובה של 100,000. רק מהמקרים שנבדקו בחברת סכום ההשבה עמד על כ-643 אלף שקל. 

משרד האוצר. החקירות בגופים הציבוריים חסכו 1.5 מיליארד שקל  בתוך 3 שנים, צילום: עמית שאבי משרד האוצר. החקירות בגופים הציבוריים חסכו 1.5 מיליארד שקל בתוך 3 שנים | צילום: עמית שאבי משרד האוצר. החקירות בגופים הציבוריים חסכו 1.5 מיליארד שקל  בתוך 3 שנים, צילום: עמית שאבי

החלטה שכרגע הוקפאה על ידי בית המשפט נוגעת לחריגות שכר בהיקף של 150 מיליון שקל בחברת החשמל דרך תשלום שעות נוספות, תוספות פיקודיות בשיעורים גבוהים ולקבוצות עובדים בניגוד להנחיות רשות החברות ותשלום דמי כלכלה ואש"ל בתעריפים גבוהים משמעותית מהתעריפים בשירות המדינה.

במקרה אחר נמצאה כפילות בהחתמת כרטיס עבודה של וטרינר בשתי רשויות במקבל (ובנוסף שכרו והחזרי ההוצאות שקביל היה גבוה מהתקין) כך שסכום ההשבה עמד על 190 אלף שקל.

עיריית רעננה, העניקה מענקי פרישה על סך של 238 אלף שקל לעובדת בכירה בעירייה שלא הייתה זכאית למענק כלל. העירייה לא הסתפקה בכך והשלמה לעובד גמלה מהעיריה במקביל לשכר ששולם לה כעובדת בתאגיד מי רעננה. סכום ההשבה שנדרשה מהעירייה במקרה הזה עמדה על כ-520 אלף שקל.

בעיריית נתניה נמצאו חריגות שכר ל-44 עובדים. החריגות היו נוצרו בעקבות חריגות בדרגות, תשלום שעות נוספות גלובליות ותוספות אחוזיות. כל שססכום ההשבה שנדרשו העובדים להחזיר עמד על כ-1.1 מיליון שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות