אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האוצר ביצע עסקאות גידור בהיקף של 150 מיליון דולר צילום: תמר מצפי

האוצר ביצע עסקאות גידור בהיקף של 150 מיליון דולר

לאחר שהדולר ירד אתמול ב0.6% ביצע האוצר 2 עסקאות גידור בניסיון להחליש את שער השקל ולצמצם את החשיפה של חובות המדינה לשינויים במט"ח

25.06.2014, 07:55 | עמרי מילמן

האוצר ביצע עסקאות גידור בהיקף של 150 מיליון דולר. אתמול לאחר שהדולר ירד ב0.6% ושערו היציג נקבע על 4.34, ולאחר שבנק ישראל החליט שלא להשאיר את הריבית על ללא שינוי ביצע האוצר עסקאות גידור שיחזקו את הדולר.

היחידה לניהול החוב ביצעה אתמול שתי עסקאות גידור מסוג דולר-שקל בהיקף של 150 מיליון דולר על החוב במטבע חוץ. העסקה היא חלק ממדיניות הגידור של אגף החשבת הכללית באוצר שמטרתה היא לצמצם את החשיפה של החוב לשינויים בשערי מטבע חוץ ולסייע לבנק ישראל להחליש את שער השקל בכדי לעזור ליצואנים.

עזרה זו אינה ישירה משום שאינה מתערבת ישירות במסחר במטבע חוץ, אך העסקאות מאלצות את הגופים איתן הן נעשות לרכוש דולרים ובכך מגדילה את הביקוש למטבע הזר על חשבון השקל.

במסגרת העסקה ממיר משרד האוצר את חלק מהחוב של המדינה הנקוב במטבע חוץ ( במקרה הזה דולר) לחוב הנקוב בשקלים. כך מקטינה היחידה לניהול חוב את החשיפה של החוב לשינויים בעתיד של שער החליפין של השקל.

מומחים מסבירים כי לעסקאות הגידור יש אפקט נוסף: הן יוצרות רעש בשוק, ומאותתות לספקולנטים כי משרד האוצר מאמין שמהלכי הגידור משתלמים לו, ומסיקים כי האוצר מאמין שיש סף תחתון לשקל.

מיכל עבאדי בויאנג מיכל עבאדי בויאנג'ו החשבת הכללית במשרד האוצר | צילום: עמית שאבי מיכל עבאדי בויאנג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות