אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיפורו של מספר צילום אוראל כהן

סיפורו של מספר

על הויכוח המעניין שניצת בין קרן מרקסטון לבין המשקיעים המוסדיים

26.06.2014, 08:39 | אתי אפללו

ויכוח מעניין ניצת בין קרן מרקסטון לבין המשקיעים המוסדיים בה בשבוע האחרון. לנוכח מצבה הרעוע, פנתה הקרן וביקשה מהם להזרים אליה 15 מיליון דולר, בהתאם לתנאי ההשקעה בה. המוסדיים סירבו, ונימקו את הסירוב בחובת נאמנות שיש להם כלפי הלקוחות.

השבוע הקרן פנתה אליהם במכתב מעו"ד שבו היא מבהירה חד־משמעית - טיעון זה לא מקובל עליה, והוראות הדין או הממונה על שוק ההון בישראל לא יכולות לשחרר גופים מוסדיים מהתחייבויות משפטיות שנטלו על עצמם. טיעון הנאמנות הוא מעניין, אבל יכול לפעול כחרב פיפיות כלפי הגופים המוסדיים. הפנסיה בישראל מנוהלת במנגנון נאמנות, כלומר: הגופים הפנסיוניים אמורים לנהל אותה לטובת החוסך. מה זה אומר בפועל? בישראל עדיין לא ממש יודעים. על כן, הגופים המוסדיים משתמשים בטיעון הנאמנות, בעיקר כשהוא משרת אותם.

רון לובש, צילום: בלומברג רון לובש | צילום: בלומברג רון לובש, צילום: בלומברג

הקשיים במרקסטון ידועים לא מהיום, והם אפילו רשמו עליית מדרגה בחודש אפריל. האם המוסדיים פיקחו על התנהלות הקרן בזמן אמת, כפי שמכתיבה חובת הנאמנות שלהם ללקוחות? האם מכוח חובה זו הם לא היו אמורים להקדים להקים נציגות, לברר את המצב ולהגן על האינטרסים של החוסכים? כי בפועל הם התמהמהו וחיכו לדקה ה־90.

חובת נאמנות היא לא רק כסת"ח כשהסוסים כבר ברחו מהאורווה, אלא התנהלות נכונה לאורך כל הדרך. מרקסטון היא רק דוגמה אחת, אבל לא רק המוסדיים צריכים ללמוד מה גוזרת עליהם חובת הנאמנות. אולי כדאי שגם המדינה תלמד מהי.

הגופים המוסדיים אוחזים בחובת נאמנות כלפי כל אחד ואחד מהחוסכים. כעת הם מצויים במצב שמפלה את החוסכים הצעירים. אלה מסבסדים את המבוגרים בגלל הנחות תשואה למקדם הקצבה, שאינן תואמות את המציאות, ועל פיהן פועל האוצר. כולם יודעים זאת, אך הטיפול בבעיה צפוי לגרור כותרות לא חיוביות לצמרת האוצר, שכן הוא ילווה בקיצוץ לחוסכים המבוגרים.

אז בינתיים, חודש, ועוד חודש, ועוד חודש, המדינה נמנעת מלתקן את המצב. לגופים המנהלים היא משדרת שנאמנות היא רק סיסמה ריקה מתוכן, שנוח להשתמש בה במכתבים של עורכי דין.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות