אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מכה לשראל: האוצר שוקל להשיב את רכש התרופות למשרד הבריאות צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

מכה לשראל: האוצר שוקל להשיב את רכש התרופות למשרד הבריאות

השבוע תסתיים תקופת הפטור ממכרז שניתנה לחברת שראל, הרוכשת תרופות עבור בתי החולים הממשלתיים. בעקבות הביקורת הרבה על הפטור ממכרז שניתן לשראל החליטה החשבת הכללית באוצר להקים ועדה שתבחן את פעילות החברה והפטור שניתן לה

29.06.2014, 06:50 | גולן חזני

שלומי פריזט, הכלכלן הראשי של רשות ההגבלים לשעבר, מונה לראשות ועדה שתבחן את מדיניות רכש הציוד הרפואי והתרופות למערכת הבריאות הממשלתית. כך נודע ל"כלכליסט". את הוועדה הקימה החשבת הכללית באוצר מיכל עבאדי־בויאנג'ו.

קראו עוד בכלכליסט

השבוע מסתיימת תקופת הפטור ממכרז שניתנה לחברת הפרטית שראל, שהוקמה בהחלטת ממשלה לפני כ־19 שנה וזכתה מהמדינה לפטור ממכרז עבור רכש תרופות בהיקף 2–3 מיליארד שקל לבתי החולים הממשלתיים. החברה נוסדה בעקבות בקשה של שר הבריאות דאז אהוד אולמרט לסגור את יחידת הרכש והלוגיסטיקה של משרד הבריאות ולהקים במקומה חברה שתרכוש תרופות עבור בתי החולים הציבוריים במרוכז בפטור ממכרז.

טענות המתנגדים לפטור הן כי לא קיים פיקוח כלשהו על שראל וכי היא לא מדווחת לאן הולכים הרווחים שלה חרף היותה חברה ממשלתית.

שלומי פריזט. יעמוד בראש הוועדה, צילום: עמית שעל שלומי פריזט. יעמוד בראש הוועדה | צילום: עמית שעל שלומי פריזט. יעמוד בראש הוועדה, צילום: עמית שעל

בראש התומכים במתן הפטור עמד מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר רוני גמזו. הטענה העיקרית של התומכים במתן הפטור היא יתרון הגודל של החברה. לטענתם, בתי החולים הממשלתיים החלשים יותר לא יוכלו לעמוד במשא ומתן מול חברות התרופות הגדולות במקרה של ביטול המכרז, ושראל מאפשרת להם למעשה לרכוש את התרופות במחירים הגיוניים ובתנאים המוצעים לבתי החולים החזקים יותר.

במקביל להקמת הוועדה בוחן משרד הבריאות אפשרות להחזיר את עבודתה של שראל לאגף הרכש והלוגיסטיקה במשרד, שעל פי תוכנית העבודה של הממשלה לשנת 2014 צפוי לקום מחדש במהלך הרבעון הקרוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות