אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ההקלה בכיס תלויה בדורית סלינגר צילום: אוראל כהן

פרשנות

ההקלה בכיס תלויה בדורית סלינגר

המפקחת על הביטוח אמורה להפסיק את חגיגת הרווחים של חברות הביטוח על חשבון המבוטחים

29.06.2014, 07:56 | מיקי פלד

אם לשפוט מהתנהגות המשקיעים במניות חברות הביטוח, ההשפעה של הרפורמה בביטוחי הבריאות שמתכננת ועדת גרמן תהיה מינורית מבחינת החברות. המלצות הוועדה פורסמו ביום רביעי, כשעה לפני סגירת המסחר, ומדד חברות הביטוח אמנם ירד אז ב־1.37%, אבל למחרת הוא כבר עלה ב־0.41%.

קראו עוד בכלכליסט

הסיבה העיקרית לנחמה היא שהוועדה, כצפוי, לא המליצה על ביטול הליך החיתום בפוליסות הפרט של החברות - שאלון או בדיקה רפואית שמאפשרים לחברות להחליט אם לקבל מבוטח ובאילו תנאים (למשל, להחריג כיסוי עבור מחלה מסוימת). ההליך הזה מאפשר לחברות לסנן את תיק הביטוח כך שיביא להן את מקסימום הרווח או מינימום הוצאות על תביעות. לפחות בפן הזה, הלחץ של חברות הביטוח על הוועדה עשה את שלו.

דורית סלינגר , צילום: אבי אוחיון, לע"מ דורית סלינגר | צילום: אבי אוחיון, לע"מ דורית סלינגר , צילום: אבי אוחיון, לע"מ

היקף הפרמיות שגבו החברות מביטוחי בריאות ב־2012 עלה על 7 מיליארד שקל - זינוק של 170% מאז 2003 - ומכאן אפשר להבין מדוע מדובר בשוק חשוב מאוד לחברות הביטוח.

השירותים המיותרים יבוטלו?

מי שתטפל בחלק מהמלצות הוועדה היא המפקחת על הביטוח במשרד האוצר דורית סלינגר. המלצה אחת שנוגעת במיוחד אליה היא בחינה של כתבי השירות שמכניסות החברות אל תוך הפוליסות, למשל שירות רופא עד הבית או רופא מלווה בבית החולים.

לא רק שמדובר בהכנסה יפה לחברות, אלא שלעתים מדובר על כתב שירות שבכלל לא צריך אותו כי הוא כבר קיים בשב"ן או אפילו בסל הבריאות, כמו התייעצות טלפונית עם רופא.

המבוטח מקבל מעט מדי

המלצה נוספת היא שהמפקחת תבדוק את יחס ההפסד (Loss Ratio) של חברות הביטוח, במיוחד בפוליסות הפרט, שנרכשות באופן עצמאי ולא דרך מקום העבודה. מדובר במעין חישוב של הכנסות החברה בפוליסה לעומת ההוצאות שלה.

במקרה של פוליסות פרט על הוצאות אשפוז מדובר על 38% לעומת 85% בפוליסות הקבוצתיות. באופן מעט גס ניתן לומר כי על כל שקל שמשלם מבוטח בפוליסת פרט הוא יקבל בחזרה 38 אגורות. לא ממש משתלם.

אם סלינגר תחייב למשל את חברות הביטוח לקבל הסכמה אחת לכמה שנים לחידוש הפרמיה בפוליסת פרט, המבוטח עשוי להיזכר או לגלות שהביטוח מיותר ולבטל אותו, דבר שיגרום מכה לא קטנה לחברות. אם כך ההקלה על הכיס של הצרכן נמצאת בידי סלינגר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות