אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ללא חשש פרווה צילום: אי פי איי

ללא חשש פרווה

את לואי ואן חאל אוהבים או שונאים. אין אמצע. זה עובד מצוין בעיקר במועדונים (או נבחרות) במשבר ועם סגל צעיר. האם מנצ'סטר יונייטד לקחה הימור ענק כשהחתימה את מאמן נבחרת הולנד?

29.06.2014, 09:23 | אוריאל דסקל

בהתעסקות היחידה שלו עם טיפוסים מוול סטריט לואי ואן חאל נכווה קשות. ב־2009 הוא איבד כ־7 מיליון דולר בהונאת הענק של ברנרד מאדוף. בעונה הקרובה הוא שוב יצטרך להתעסק עם טיפוסים מוול סטריט — משפחת גלייזר, הבוסים החדשים שלו, והמנכ"ל החדש שלו, אד וודוורד, לשעבר בנקאי השקעות בפירמות הגדולות של וול סטריט. זו הולכת להיות תקופה טריקית עבור המאמן, שלא יודע להסתיר את האיבה שלו מאנשים שהוא מתעב, וכמו שרובין ואן פרסי, חלוצו בקבוצה ובנבחרת, ציין: "הוא לא מאמין בבולשיט. אם משהו טוב הוא יגיד לך שטוב, אם משהו רע הוא יגיד לך שרע". האם זה יכול להסתדר במערכת מורכבת שנמצאת על ים פיננסי סוער?

קראו עוד בכלכליסט

לואי ואן חאל עם רובין ואן פרסי. "אין אצלו בולשיט", צילום: איי אף פי לואי ואן חאל עם רובין ואן פרסי. "אין אצלו בולשיט" | צילום: איי אף פי לואי ואן חאל עם רובין ואן פרסי. "אין אצלו בולשיט", צילום: איי אף פי

"נאיבי ומלא אמונה"

"לואי הוא בן אדם טוב", אומרת אשתו השנייה טרוס (הראשונה מתה מסרטן). "אבל הוא לא מקבל את הרעיון הזה שצריך להיות נחמד לאנשים שהוא לא חושב שהם נחמדים. הוא מאוד כן ונאיבי. הוא בא עם מלא אמונה בעצמו ובמתודות שלו".

והמתודות שלו, לאורך הקריירה שלו, התגלו כמוצלחות במיוחד. ואן חאל לוקח את העבודה שלו ברצינות. כשמונה לאימון באיירן מינכן, הוא סגר את עצמו במנזר גרמני במשך חודש כדי ללמוד גרמנית באופן אינטנסיבי. זה המוֹדוּס אוֹפֶּרַנְדִי שלו. ומה שהוא דורש מעצמו, הוא דורש משחקניו.

עם זאת, ואן חאל הסגפן לא למד מהנזירים צניעות מהי. הוא נתפס כשחצן, אבל הוא רואה זאת כחלק מהכנות הבלתי מתפשרת שלו. כשטען העונה שתקופתו בבאיירן (2009–2011) הובילה לזכייה באליפות אירופה של באיירן, אולי הנס, הנשיא של באיירן מינכן, לעג לו: "רק ואן חאל יכול להגיד משהו כזה. הבעיה של ואן חאל היא לא שהוא אלוהים, אלא שהוא האבא של אלוהים. לואי היה שם לפני שהעולם נוצר".

ההתפרצות של הנס מראה משהו על מערכות היחסים הטעונות שוואן חאל משאיר אחריו. בין השאר, מכיוון שהוא עושה את מה שהוא חושב שנכון לעשות מבלי להתייחס לדרישות או לרצונות המערכת שהוא עובד בה. למשל, בבאיירן מינכן הוא התנגד בנחישות לפגישות שבועיות עם היו"ר קרל היינץ רומינגה — מה שכל המאמנים לפניו ואחריו הסכימו לעשות. הוא גם התנגד להחתמת מנואל נויאר והביע מחאתו בפומבי. זה הרתיח את ההנהלה שראתה בנויאר כשוער העתיד של המועדון. גם בברצלונה ואן חאל בנה לעצמו אוטונומיה מקצועית מגודרת היטב ורב עם כל מי שניסה לחדור אליה. את ז'וזה מוריניו, למשל, לקח כעוזר מאמן למרות התנגדות המועדון. הוא הסתכסך עם ההנהלה של ברצלונה כמה פעמים על מגוון נושאים ורב כמעט בכל מסיבת עיתונאים עם הכתבים הקטלונים.

ואן חאל יכול לעשות זאת בעיקר במועדונים שסובלים ממשבר עמוק ונואשים לשיפוצניק שיעניק יציבות מקצועית לקבוצה. באיירן מינכן, למשל, פנתה לוואן חאל אחרי התקופה הבעייתית של יורגן קלינסמן. ככה קרה גם עם נבחרת הולנד שקרסה ביורו 2012 ולואי ואן חאל הגיע כמושיע — אף שב־2002 נכשל נחרצות בתפקיד. גם מנצ'סטר יונייטד זקוקה לשיפוץ חירום אחרי עונה נוראית.

ואן חאל. לא למד מהנזירים צניעות מהי, צילום: אי פי איי ואן חאל. לא למד מהנזירים צניעות מהי | צילום: אי פי איי ואן חאל. לא למד מהנזירים צניעות מהי, צילום: אי פי איי

הראשון לזהות

ואן חאל תורם רבות לכל מערכת במצוקה. ההבנה שלו בכדורגל והיכולת שלו לזהות כישרונות שאחרים מפספסים משדרגות כל קבוצה בטווח הקצר וגם בונות אותה לטווח הארוך. הוא יודע למצוא את התפקיד הנכון לכל שחקן וגם להעלות שחקנים מהנוער ולמצוא שחקנים מתאימים בזול — מה שחוסך כסף בטווח הארוך. בין השאר, ואן חאל אחראי לקידום שחקנים רבים באייאקס — מקלרנס סיידורף דרך אדגר דווידס ועד לפטריק קלייברט. בברצלונה קידם שחקנים כגון צ'אבי, אינייסטה, קרלס פויול, תיאגו מוטה ועוד. בבאיירן העלה מהנוער את תומס מולר, דויד אלאבה והולגר באדשטאובר. גם את תפקידו של באסטיין שוויינשטייגר הוא שינה והפך אותו לאחד משחקני הקישור המרכזי הטובים בעולם.

"כל שחקן ששיפרתי זה מכיוון שהוא התאים לתפקיד", אמר ואן חאל בראיון לאתר פיפ"א. "למשל אלאבה, הוא לא רצה לשחקן כמגן כי הוא גדל כקשר, אבל אחרי שדיברתי איתו, הוא רצה לעזור לקבוצה והחל לשחק כמגן וכיום הוא אחד הטובים ביותר. למשל שוויינשטייגר, כשהגעתי הוא היה קשר שמאלי, אבל זה לא התאים לי. כשאני מגיע למועדון, אני מדבר עם כל שחקן על העמדה שלו, על אישיותו ועל איך שהוא עובד עם השחקנים. אמרתי לו שאני רוצה אותו כקשר הגנתי וזה מה שעשיתי איתו".

ואן חאל, שמציג את עצמו לקבוצה עם מצגת מדוקדקת בת 78 עמודים על איך הוא רוצה שהקבוצה תשחק, אוהב לעבוד עם שחקנים צעירים וחסרי אגו. "אני צריך שהשחקנים שלי יהיו מרותקים לפילוסופיה שלי. הם צריכים להבין שזה נחמד להיות חלק ממנה בגלל שהיא התקפית, טכנית וטקטית. הם צריכים להיות בעלי כמה איכויות כדי להצליח".

נבחרת הולנד. ואן חאל אוהב לעבוד עם שחקנים צעירים וחסרי אגו, צילום: איי פי נבחרת הולנד. ואן חאל אוהב לעבוד עם שחקנים צעירים וחסרי אגו | צילום: איי פי נבחרת הולנד. ואן חאל אוהב לעבוד עם שחקנים צעירים וחסרי אגו, צילום: איי פי

"חינוך מחדש"

כאמור, לאורך הקריירה שלו ואן אהב לעבוד עם שחקנים צעירים יותר שאפשר יהיה לעצב אותם ולהכניס אותם לתוך התבנית שהוא רוצה. את נבחרת הולנד הנוכחית, למשל, הוא מילא בשחקנים צעירים יחסית שמתאימים לאנרגיות ולאמונה שהוא דורש משחקניו בפילוסופיה שלו. "באופן כללי, ואן חאל נהנה מהצלחה בעיקר עם שחקנים צעירים שמעריכים את כל מה שהוא עושה עבורם", אומר גלן רודר, לשעבר מאמן ניוקאסל, שעבר כמה השתלמויות אצל ואן חאל. "הוא מוצלח פחות עם שחקנים מבוגרים יותר. בגלל זה, למשל, התקופה שלו כמאמן נבחרת הולנד ב־2002 היתה כישלון כי הוא ניסה לבנות נבחרת עם שחקנים בוגרים. אבל הוא מבריק וכולם מעריכים את זה".

"הייתי מורה לספורט כי אהבתי לתקשר עם אנשים צעירים", ואן חאל הסביר בעצמו. איפה זה שם שחקנים מבוגרים יותר? כאלו שלא בהכרח קונים שוואן חאל הוא האבא של אלוהים? יש שחקנים כמו פפ גווארדיולה, שתמיד ראו את עצמם כמאמנים לעתיד ועשו הכל כדי ללמוד מוואן חאל. "שחקנים שמוכנים לחינוך מחדש יאהבו לעבוד עם ואן חאל", הסביר מהמט שול, לשעבר בנבחרת גרמניה. "יש אצלו הרבה מאוד פילוסופיה, הרבה מאוד עבודת מיקום, הרבה מאוד עבודה אקדמית והוא קונטרול פריק. אבל זה עובד ואם אתה סקרן ורוצה ללמוד, זה מרתק אותך לעבוד אצלו". עם זאת, יש לא מעט שחקנים שאפילו לא מוכנים להסתכל על ואן חאל יותר. שחקנים גדולים כמו פרנק ריברי, ריבאלדו ולוקה טוני, שאיתו נכנס לעימות פיזי בגלל שהוא לא ישב כמו שצריך לשולחן האוכל של באיירן מינכן.

לוואן חאל אין אישיות פרווה והוא גם לא עושה מאמצים לייצר הרמוניה בחדר ההלבשה כמו קרלו אנצ'לוטי, למשל. הוא דורש כבוד — אפילו לבנותיו אסור לפנות אליו ב"אתה" הפחות מכובד בהולנדית (בהולנדית, כמו בגרמנית, יש "אתה" רשמי ו"אתה" חברי).

ריאן ואברם גלייזר, הבעלים של מנצ ריאן ואברם גלייזר, הבעלים של מנצ'סטר יונייטד. יסתדרו עם הדיקטטור ואן חאל? | צילום: איי פי ריאן ואברם גלייזר, הבעלים של מנצ

שטיח אדום

מה כל זה אומר? שינג'י קאגוואה, חואן מאטה, מרוואן פליאני, וויין רוני, מייקל קאריק, דארן פלצ'ר, נאני ואחרים לא מתאימים לפרופיל השחקנים שוואן חאל אוהב (מהירות, טכניקה גבוהה ומשמעת). הדיווחים הרבים על כך שוואן חאל מתכנן מהפכה בסגל ויקבל את התמיכה של משפחת גלייזר לעשות זאת — אינם מקריים. המהפכה כבר התחילה.  אנדר הררה מאתלטיקו בילבאו (28 מיליון ליש"ט) ולוק שואו מסאות'המפטון (34 מיליון ליש"ט) הצטרפו בסוף השבוע לקבוצה - שניהם צעירים, טכניים ואתלטיים. כמו שוואן חאל אוהב.

 ואן חאל הוא גאון כדורגל אבל דיקטטור לא קטן שמעורר הרבה כעסים. "ואן חאל הוא כמו ד"ר האוס, הוא יודע בדיוק מה לעשות כי הוא מאמן מצוין אבל קשה מאוד עם שחקנים", אומר פראן סוריאנו, מנכ"ל ברצלונה לשעבר וכיום יו"ר מנצ'סטר סיטי. "זה יכול לעבוד טוב בתוכנית טלוויזיה וכשמנצחים, אבל ברגע שלא מנצחים - השחקנים 'הורגים' אותו".

הצלחה עם הולנד במונדיאל תבטיח לוואן חאל שטיח אדום בכניסה לאולד טראפורד. אחרי הכל, הוא "האנטי דיוויד מויס" שאוהדי מנצ'סטר יונייטד כל כך רוצים לראות כמאמן הקבוצה. הוא אמור לקבל מנדט לשנות, להרוס ולבנות מחדש. אבל האם לטווח הרחוק הוא יוכל להתמודד עם החלקלקים מוול סטריט שמנהלים את המועדון וצריכים שהקבוצה תשחק כדורגל מלהיב ומוצלח עם שחקנים מוכרים בשביל לכסות את החובות מרכישת המינוף של המועדון? מה שבטוח זה שגם אם הוא לא יצליח להתמודד איתם, הוא יגיד להם את זה בפנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות