אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד השיכון נגד עדכון תוכנית המתאר הארצית: זה יעמיק את משבר הדיור צילום: ענר גרין

משרד השיכון נגד עדכון תוכנית המתאר הארצית: זה יעמיק את משבר הדיור

מנכ"ל משרד השיכון, שלמה בן אליהו: "התוכנית נדיבה מדי בהקצאת השטחים הפתוחים ובהגדרת המסדרונות האקולוגיים – באופן שפוגע באפשרות לקדם בנייה"

29.06.2014, 16:15 | יעל דראל

משרד הבינוי והשיכון מתנגד לתוכנית מינהל התכנון במשרד הפנים לעדכן את תוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35) – עדכון שיגיע לדיון מכריע במועצה הארצית לתכנון ובנייה ביום שלישי השבוע.

קראו עוד בכלכליסט

במשרד השיכון טוענים כי העדכון יגדיל את השטחים הפתוחים ויגביל את היכולת לבנות, יסרבל את ההליכים במוסדות התכנון במקום לייעל אותם וטוענים עוד כי יש להגדיל את הגמישות בקווי המתאר של המרקמים העירוניים ל-5%-10% במקום 2% בלבד – כפי שדורשים במשרד הפנים.

"יש להיזהר מפני החלטה מלאכותית של גורמי התכנון לצמצם מאוד את הבנייה במרכז כדי לדחוק את האזרחים לפריפריה. המהלך הזה נוסה בעבר, נכשל כישלון חרוץ וגרם למשבר הדיור שאיתו אנו מנסים להתמודד", אומר מנכ"ל המשרד, שלמה בן אליהו. לדבריו, "מנסחי העדכון של תמ"א 35 מתעלמים מטעויות העבר. אי אפשר לקבוע תכניות עם יעדי אוכלוסייה המנותקים מהמציאות והנמוכים משמעותית מהצרכים באזורי הביקוש. כל ניסיון לצמצם התכנון במרכז הארץ יעמיק את משבר הדיור".

במכתב נוקב ששיגר בן אליהו ליו"ר המועצה הארצית, שוקי אמרני, לקראת הישיבה השבוע, הוא מציין כי התוכנית נדיבה מדי בהקצאת השטחים הפתוחים ובהגדרת המסדרונות האקולוגיים – באופן שפוגע באפשרות לקדם בנייה. "הופר האיזון בין פיתוח המגורים והשמירה על שטחים פתוחים לטובת האחרונים, וכי עולה בבירור כישלונה החרוץ של התכנית בטיפול בנושא הקצאת השטחים לבנייה ולמגורים", הוא כותב.

שוקי אמרני, יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, צילום: תומי הרפז שוקי אמרני, יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה | צילום: תומי הרפז שוקי אמרני, יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, צילום: תומי הרפז

במשרד סבורים כי תמ"א 35 הביאה לכך שאין קרקעות מתוכננות לשיווק במרכז הארץ, בעוד שלולא המגבלות שהיא מטילה, לטענתם, ניתן היה להסתמך על תכניות המתאר המחוזיות. "תמ"א 35 הגבילה את יכולת השיווק באזורי הביקוש, והעדכון של התכנית מגביל את התכנון עוד יותר. המחסור בתכנון אפקטיבי הוא מהגורמים המרכזיים לעליית מחירי הדירות. הצוות המקצועי במשרדי נתן כמה הצעות מעשיות לקראת הדיון במועצה הארצית שיאפשרו לשמור ולאזן בין הצרכים", צוין.

במשרד השיכון סבורים כי תשריטי תמ"א 35 המוצעים אינם תורמים לבנייה ולפיתוח, שכן אינם מאפשרים דבר שאינו מתאפשר כבר כיום מכוחן של תכניות מתאר מקומיות או מחוזיות תקפות, ועל כן תשריטי התמ"א מיותרים לצורך בנייה ופיתוח. "בעוד הוראות תמ"א 35 המוצעות לא רק שאינן מסייעות בפיתוח ובבנייה, הן אף מערימות מגבלות ותנאים המקשים על קידום תכניות באזורים המיועדים כיום לפיתוח", אומרים במשרד. "בפועל, תמ"א 35 אינה מקצרת או מייעלת הליכי תכנון לפיתוח מגורים במתחמים העירוניים, ובמקרים רבים אף מאריכה אותם. אשר על כן, במשרד מציעים כי המועצה הארצית תקבל החלטה כי תמ"א 35 תהיה תמ"א מנחה ולא סטטוטורית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות