אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הראל סל ותכלית סל מנצלות את המונדיאל להידוק קשרים עם מנהלי הפנסיה צילום: אי פי איי

הראל סל ותכלית סל מנצלות את המונדיאל להידוק קשרים עם מנהלי הפנסיה

שתי החברות הזמינו את מנהלי ההשקעות של הגופים המוסדיים לצפייה מפנקת בשמינית גמר המונדיאל

29.06.2014, 18:31 | רחלי בינדמן

חברות תעודות הסל נלחמות לשמור על היקף נכסים מנוהל גבוה, המשקף יוקרה. גופים מוסדיים ופרטיים בוחרים על פי רוב את תעודת הסל על בסיס פרמטר המחיר והמותג, כשהמותג מושפע בין השאר מהיתרון לגודל. ל"כלכליסט" נודע כי שתי חברות תעודות סל, הראל סל ותכלית, ניצלו את המונדיאל כדי לפנק קצת את הלקוחות המועדפים הרוכשים תעודות בהיקפים גבוהים - הגופים המוסדיים המנהלים את כספי הפנסיה של הציבור. כל חברה הזמינה את לקוחותיה המוסדיים לאירוע לכבוד טורניר הכדורגל.

הראל סל, הקטנה מבין ארבע החברות, שמנוהלת על ידי אורי שור, הזמינה את הלקוחות לצפייה בשמינית הגמר אתמול. ללקוחות, בעיקר מנהלי השקעות של חברות גמל ופנסיה הרוכשים לתיקים הפנסיונים תעודות סל, הוצעו בירות וכיבוד.

בתכלית של מיטב דש, חברת תעודות הסל השנייה בגודלה, שמנהלים איל סגל ודוד אללוף, הזמינו את הלקוחות לאירוע שיתקיים מחר. להבדיל מהראל, שהסתפקו באירוע בבריכת זאוס שבמגדלי משה אביב, שם ממוקמים משרדיה, בתכלית שכרו את אולם האירועים Riverside שבתל אביב. התוכנית האמנותית כוללת דברי פתיחה של סגל, הרצאה של פרשן הספורט אבי מלר ולקינוח - שידור משחק שמינית הגמר בליווי פרשנותו.

חאמס רודריגס, נבחרת קולומביה , צילום: אי פי איי חאמס רודריגס, נבחרת קולומביה | צילום: אי פי איי חאמס רודריגס, נבחרת קולומביה , צילום: אי פי איי

אין איסור חוקי על חברות תעודות הסל להזמין את המוסדיים למפגשים כאלה. זאת בניגוד להזמנת היועצים בבנק, המשווקים את תעודות הסל. תופעה זו היתה רווחת, ולפני כשלוש שנים רשות ני"ע אסרה על החברות לצ'פר את היועצים בפינוקים כאלה, וכך לפגום לכאורה בשיקול דעתם. אלא שגם כאן, האם אין טעם לפגם בכך שמנהלי ההשקעות עלולים להעדיף להשקיע בתעודות סל של חברה מסוימת לאו דווקא משיקולים כלכליים נקיים של דמי ניהול ושירות? ממילא מנהלי ההשקעות לא נושאים בדמי הניהול ובעלויות בגין התעודות, אלא החוסכים.

על פי חוק, על גופי הפנסיה לגלגל את דמי הניהול של תעודות הסל שהם רוכשים על תעודות בישראל. עם זאת, מותר להם לגלגל את דמי הניהול על תעודות ישראליות משקיעות במדדים בחו"ל. יתר על כן, המנהלים יכולים להרוויח בעקיפין גם על תעודות סל ישראליות, דרך המחיר שבו הם ימכרו לגוף המוסדי את התעודה. מנהלי גופי הפנסיה אף יכולים לרכוש תעודות סל זרות על מדדים בחו"ל, שעשויות להיות זולות יותר. עולה חשש כי הם יעדיפו להשקיע בתעודה ישראלית של חברה שהסבה להם ערב מפנק.

גם אם השיקולים של מנהלי הפנסיה מקצועיים, מערכת היחסים שנוצרת באירועים הללו יכולה ליצור יתרון לא הוגן על פני מתחרה שלא מארגנת אירוע דומה, אך מציעה דמי ניהול ושירות זהים.

מהראל סל לא התקבלה תגובה. מתכלית נמסר: "לחשוב שאירוע מינורי שכזה משפיע על החלטות השקעה, זהו זלזול במקצועיות מנהלי ההשקעות. הבחירה להשקיע בתכלית הנה עקב המוניטין המקצועי הטוב ולא משיקולים זרים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות