אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השופטים: "הכרזנו על ברזילי מלחמת עולם" צילום: יוסי זמיר

השופטים: "הכרזנו על ברזילי מלחמת עולם"

יוזמת ראש לשכת עורכי הדין דורון ברזילי להחזיר את משוב השופטים זוכה למענה תקיף. מעתה שופטים לא ישתפו פעולה עם כנסים של הוועד המרכזי שבראשות ברזילי, אך ימשיכו להתייצב לאירועי יריביו, כמו כנס המחוזות שייערך מחרתיים

30.06.2014, 08:21 | ענת רואה

נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס ומנהל בתי המשפט מיכאל שפיצר הנחו אתמול את השופטים להימנע מהשתתפות באירועים שמארגן המכון להשתלמות של לשכת עורכי הדין. הצעד החריף מהווה כבר חרם של ממש מצד השופטים על הוועד המרכזי של הלשכה, כתגובה להודעת ראש הלשכה דורון ברזילי על כוונתו לחדש את משוב השופטים.

קראו עוד בכלכליסט

המכתב שהופץ אתמול לכל השופטים והרשמים ושעליו חתום שפיצר כולל חזרה על ההודעה מיום חמישי על הפסקת "כל המגעים והקשרים" עם ברזילי ועם הוועד המרכזי, ובהמשך נזכרים כל המוסדות שעמם ייפסק הקשר ובהם ימי עיון שמארגן הוועד המרכזי, המכון להשתלמות של לשכת עורכי הדין, החברה הכלכלית (לשעבר ההוצאה לאור) של לשכת עורכי הדין, המוסד לבוררות של לשכת עורכי הדין, המוסד לגישור של לשכת עורכי הדין, והטקס לפתיחת שנת המשפט ו"כן כל טקס או אירוע המאורגן על ידי הוועד המרכזי".

פעילות המחוזות הוחרגה מהחרם

במכתבו, שפיצר גם פירט עם אילו מוסדות של מחוזות הלשכה יימשך הקשר, ונימק זאת בכך שראשי המחוזות נקטו עמדה שונה מזו של ברזילי ביחס למשוב. ברשימה המוסדות שהוחרגו מהחרם נמצאים כל חמשת המחוזות, המדרשה של מחוז תל אביב, כנס המחוזות שיתקיים בעוד יומיים, השתלמויות וימי עיון במחוזות הלשכה וכן ועידת המשפט של מחוז תל אביב שתתקיים בסוף אוגוסט.

במענה לפניית "כלכליסט" בנושא מסרה דוברת בתי המשפט שהמכון להשתלמות שופטים "הוא פעילות במסגרת הוועד המרכזי", כך שבהתאם להודעה שהפיצה הנהלת בתי המשפט ביום חמישי שעבר, "שופטים יימנעו מהשתתפות בהשתלמויות במסגרת המכון". עם זאת, נמסר עוד שהשופטים אינם מנועים מהשתתפות בפעילויות המדרשה למשפט מעשי, שמופעלת על ידי מחוזות הלשכה.

חברים בוועדת המשוב שמעו על כך בתקשורת

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי הוועדה שעל הקמתה הודיע ברזילי תחת הכותרת "משוב השופטים חוזר!", הוקמה באופן חטוף, כשחלק מחבריה קיבלו הודעה שבישרה להם על צירופם לוועדה דקות בודדות לפני כינוסו של הוועד המרכזי. יש אפילו חברי ועדה שגילו על חברותם בה רק מפרסומים בכלי התקשורת. אחד מחברי הוועדה, עו"ד יהודה רוה, הודיע אתמול לברזילי שהוא אינו מעוניין להיות חבר בוועדת המשוב.

במכתב ששלח ברזילי לגרוניס שבו הודיע על הכוונה לחדש את המשוב ועל הקמת ועדה שתבחן את הנושא הוא הוסיף כי "אין בדעתנו לפעול באופן בלתי אחראי שעלול לגרום לזילות שופטים" וביקש לקיים הידברות עם השופטים, כפי שלדבריו היה בעבר, כדי לנסות להגיע למתווה מוסכם שיאפשר משוב מקצועי ומהימן.

ברזילי כתב עוד כי "מובן שלקחי ארבעת המשובים שהלשכה ערכה בעבר, כמו גם ההסכמות במסגרת צוות משותף ללשכה ולנציגות השופטים יעמדו לנגד עינינו" וביקש מגרוניס להעביר לו התייחסות למתכונת ההידברות. גרוניס, כאמור, הגיב על המכתב בהכרזה על חרם. 

ראש לשכת עורכי הדין דורון ברזילי (מימין) ונשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס. חרם חריף, אך סלקטיבי, צילום: יוסי זמיר ראש לשכת עורכי הדין דורון ברזילי (מימין) ונשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס. חרם חריף, אך סלקטיבי | צילום: יוסי זמיר ראש לשכת עורכי הדין דורון ברזילי (מימין) ונשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס. חרם חריף, אך סלקטיבי, צילום: יוסי זמיר

נראה שברזילי לא העלה על דעתו שהתגובה של הנהלת בתי המשפט להודעתו על חידוש המשוב תהיה חריפה כל כך, ולא ברור כעת מה מתכוונים לעשות בלשכה כדי להתמודד עם ההשלכות של הנתק. השופטים הם מוקד המשיכה הגדול ביותר של קהל בהשתלמויות, ימי עיון וכנסים, ועורכי דין מגיעים בהמוניהם בעיקר מתוך רצון להאזין להרצאות של שופטים, וכמובן גם משום ההזדמנות להתחכך בהם בנסיבות לא פורמליות ומחוץ לאולמות בתי המשפט.

נקודת האור היחידה בשלב זה מבחינת ברזילי היא שהחרם הוכרז רגע לפני סיום שנת המשפט, תקופה שבה נערכות מעט מאוד השתלמויות. עם זאת, אם ברזילי לא יחזור בו באופן מלא מיוזמת המשוב, השופטים מתכוונים להמשיך בחרם כך שאירוע פתיחת שנת המשפט בעוד חודשיים ייערך ללא שופטים, וכך גם הרמת הכוסית לראש השנה ושורת כנסים של הלשכה שמתוכננים מיד אחרי החגים.

"שיחזור בו או שיהיה נתק עד סוף הקדנציה"

בשיחות סגורות אמרו אתמול גורמים בהנהלת בתי המשפט שמבחינתם "הכרזנו עליו (על ברזילי - ע"ר) מלחמת עולם. לברזילי יש כעת שתי אפשרויות: או שיחזור בו מיד ולחלוטין, או שעד לסוף הקדנציה שלו יחול נתק מוחלט בין השופטים לבין הלשכה". חרם השופטים הנוכחי מסתמן כחריף הרבה יותר מהחרם של לפני כעשר שנים, כשראש הלשכה דאז שלמה כהן ערך בפועל משוב שופטים ולא רק הביע כוונה לעשות כן.

נראה שמה שהפעם מקל על הנהלת בתי המשפט לנקוט צעדים חריפים הוא הקרע בין ברזילי לראשי המחוזות בלשכה, כך שהשופטים ימשיכו להשתתף בכנסים ובפעילויות של המחוזות - ואין מדובר בהחרמה של כל הפעילות של הלשכה, אלא רק של הוועד המרכזי. ראשי פורום חמשת המחוזות, מצדם, יישרו קו עם עמדת הנהלת בתי המשפט ומתנגדים לעריכת משוב על השופטים.

מלשכת עורכי הדין לא התקבלה תגובה על הצעדים של הנהלת בתי המשפט.

עו"ד דורון ברזילי מסר: "מפתיע שאותם מתנגדים לחרמות במקומות אחרים, נוקטים בשיטה זו, כאשר הם עומדים בפני ביקורת. הוועד המרכזי ואני מאמינים שמערכת בתי המשפט בישראל חזקה וחשובה, וביקורת יכולה רק לתרום לה ולהחזיר את אמון הציבור בה. חבל שנשיא בית המשפט העליון ומנהל בתי המשפט לא מפגינים את אותו ביטחון במערכת ובחוסנה, ולא נוהגים באותה דרך בה הם מורים לאחרים לנהוג. לגופו של עניין, משוב השופטים יתקיים במהלך שנת המשפט הקרובה, וזאת תוך שמירה על כבודם של השופטים ורצון לחזק את מערכת בתי המשפט ובתקווה לשת"פ בעניין זה עמם".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

21 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
בואו נעשה כבר את המשוב
בואו נשמיע סוף סוף את קולנו ונחשוף את ההתעללות הנפשית והאינטלקטואלית שאנחנו עוברים מידי יום באולמות השונים. כשאין דין ויש רק דיינים. כשכל מה שלמדנו אי פעם על הדין והחוק הופך כל יום למרמס על המזבח של ״תחושת הצדק״ האינדיבידואלית של כל שופט ושופט (שבטוח שחוש הצדק שלו הוא התגלמות הצדק עלי אדמות). בואו נשמיע קול. רק כך המערכת תשמע ותעשה אולי שינוי. ותבדוק את השופטים בדרך אחרת לפני המינוי. המחלוקות הפנימיות בלשכה זה דבר אחד. אבל מול השופטים אנחנו צריכים לעמוד ביחד, כאחד. תראו איך הם מגיבים. הנשיא מוריד הוראת חרם. מנהל בתי המשפט מבצע. כולם כמו חיילים. כאילו חרם על הלשכה הוא חלק מהסמכויות של שניהם. כרגיל, כל דבר נרמס על ידי הבריונות הכוחנית וחסרת הרסן שלהם. המחלוקות אצלנו מחלישות אותנו. יהיו בחירות ואולי נחליף ואולי לא נחליף את היו״ר. אבל המשוב הוא בנפשנו כולנו. אסור לוותר עליו
אני , תל אביב  |  03.07.14
18.
איזו צביעות
ראשי המחוזות תמכו במשוב עד שברזילי רוצה לבצע אותו. לא מספיק לפוליטיקאים האלה בלשכה המריבורת ביניהם, הם החליטו להרחיב את המריבות ולהעבירם גם מחוץ ללשכה ואל השופטים. אפשר עכשיו ליזום משוב גם על הפרקליטות ועלמבקש המדינה ולריב עם מוסדות אלה. הגיע הזמן שמוסדות הלשכה ידאגו לטפל בצורה יעילה בתלונות הציבור. תלונה שהגשנו התבררה במשך שנים עד שניתנה החלטה שהעידה שועדת האתיקה לא הבינה כלל במה מדובר. אולי צריך לעשות משוב גם על ועדות האתיקה
עוז , תל אביב  |  01.07.14
לכל התגובות