אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפדיונות בקרנות אג"ח קונצרניות הזניקו את איכות החוב

הפדיונות בקרנות אג"ח קונצרניות הזניקו את איכות החוב

על פי מידרוג רק הנפקה אחת של חוב לא מדורג יצאה לפועל ביוני. אולם, הביקוש להנפקות חוב נותר גבוה והיקף ההנפקות נשמר

29.06.2014, 20:10 | ערן סוקול

היקף הנפקות אג"ח קונצרניות בחודש יוני (עד ליום 29.6) עמד על 3.9 מיליארד שקל, ירידה של 30% לעומת הנפקות של 5.5 מיליארד שקל בחודש מאי. כך על פי נתונים שמפרסמת היום (א') חברת הדירוג מידרוג.

קראו עוד בכלכליסט

גידול של 9% בהנפקות הקורפורייט

עיקר הירידה בגיוסים נובעת משתי הנפקות גדולות שבוצעו במאי, של חברת חשמל שגייסה 800 מיליון שקל ובנק מזרחי שגייס מיליארד שקל. לעומת זאת, היקף הנפקות תחום הקורפורייט לבדו (כלומר ללא מוסדות פיננסים וחברות תשתית ממשלתיות) גדל ב-9% החודש ל-3.8 מיליארד שקל, לעומת 3.5 מיליארד שקל בחודש הקודם. זאת למרות נפילה של 40% בהיקף הנפקות חברות נדל"ן ובינוי שהסתכמו ביוני ב-1.8 מיליארד שקל, לעומת 3 מיליארד שקל במאי.

מתוך כך עולה כי בתחום הקורפורייט חודש יוני עמד בהיקף דומה להנפקות חודש מאי, כאשר הירידה בהיקף הנפקות הנדל"ן מקוזזת כנגד עלייה בהיקף הנפקות יתר חברות הקורפורייט, בעיקר נוכח גיוס משמעותי של 750 מיליון שקל על ידי פז נפט.

המנפיקים הבולטים בחודש החולף היו מליסרון - 770 מיליון שקל, פז נפט – 750 מיליון שקל ואלבר - עם 344 מיליון שקל, אשר היוו יחד 50% מהנפקות הקורפורייט.

הציבור פדה קרנות והמוסדיים החלו לברור את ההנפקות, צילום:  shutterstock הציבור פדה קרנות והמוסדיים החלו לברור את ההנפקות | צילום: shutterstock הציבור פדה קרנות והמוסדיים החלו לברור את ההנפקות, צילום:  shutterstock

היפוך מגמה באיכות החוב?

נתוני היקף הנפקות האג"ח, עומדים בסתירה מסוימת להיקף הפדיונות שרשמה בחודש יוני תעשיית קרנות הנאמנות באפיק הקונצרני. מנגד, על פי הנתונים שמפרסמת מידרוג עולה כי איכות החוב השתפרה פלאים.

בחודש החולף, מתוך 22 מנפיקים שונים שגייסו אג"ח, למעט מנפיק אחד - נתנאל גרופ, שגייס 60 מיליון שקל, כל יתר המנפיקים דורגו על ידי אחת משתי חברות הדירוג, 6 מהם בדירוגים בקבוצת ה-Baa והיתר בדירוגים של A3 ומעלה. זאת לאחר שמתחילת השנה ועד סוף מאי בוצעו הנפקות בידי 54 מנפיקים שונים בתחום הקורפורייט, מהם 30% לא דורגו כלל, פי שתיים מהתקופה המקבילה אשתקד.

בסיכום חצי שנתי

היקף הנפקות האג"ח הקונצרניות במחצית הראשונה של השנה נאמד ב-18.1 מיליארד שקל, ירידה של 7.1% לעומת הנפקות של 19.4 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

בתחום הקורפורייט (כלומר בנטרול מוסדות פיננסיים וחברות תשתית ממשלתיות), הסתכם היקף הגיוסים מתחילת השנה ב-13.4 מיליארד שקל, ירידה של 13% לעומת 15.4 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד. כאשר עיקר הירידה מוסברת בהנפקה גדולה של התעשייה האווירית בהיקף של 1.2 מיליארד שקל, שבוצעה בינואר אשתקד.

מתוך המנפיקים שגייסו השנה 16% דורגו A1 ומעלה, 43% דורגו A2-A3, בקבוצת Baa דורגו 18% והיתר - 23% או 17 מנפיקים, לא דורגו כלל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות