אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בלווטניק בדרך לעסקת בעלי עניין רביעית

בלווטניק בדרך לעסקת בעלי עניין רביעית

נייר חדרה שחיפשה שותפים להקמת תחנת כוח בחרה בכלל אנרגיה, זאת אף שההצעה לא הייתה הגבוהה ביותר. שתי החברות בשליטת לן בלווטניק

30.06.2014, 09:15 | גיל קליאן

נייר חדרה הציבורית שבשליטת כלל תעשיות הפרטית של לן בלווטניק הודיעה אתמול כי לאחר מכרז בחרה בכלל אנרגיה (שבבעלות מלאה של כלל תעשיות) כשותפה העתידית שלה בהקמת תחנת הכוח החדשה בחצר המפעל בחדרה.

הבחירה בכלל אנרגיה זכתה לחותמת אישור של ועדה בלתי תלויה של דירקטוריון החברה, אך ל"כלכליסט" נודע כי הצעתה של כלל אנרגיה לא הבטיחה לחברה הציבורית את התמורה הכספית הגבוהה ביותר. במכרז היה לפחות גוף אחד שהיה מוכן לשלם יותר ולא נבחר משום שמדובר בעסקת בעלי עניין, העסקה תצטרך לקבל את אישור בעלי מניות המיעוט של נייר חדרה באסיפה שנקבעה ל־6 באוגוסט.

בנייר חדרה סירבו לומר מי החברות הנוספות שהשתתפו במכרז, אך עיון בבחינת כדאיות ההצעה של כלל אנרגיה שצורפה לזימון האסיפה גילה כי גם החברות איפסוויץ' וגלובל פאוור הציעו העצות. גלובל פאוור, למשל, מעורבת ב־17 פרויקטים שונים של תחנות כוח המונעות בגז טבעי. מנגד, לכלל אנרגיה אין כל ניסיון בתחנות גז טבעי.

תחנת הכוח שתוקם במפעל נייר חדרה היא פרויקט שנראה מבטיח, שכן כבר לפני הקמתה יש לה לקוח גדול אחד ודאי – כשליש מהחשמל שתייצר התחנה החדשה שתופעל בגז טבעי יימכר לנייר חדרה, השאר יימכר לחברת חשמל או ללקוחות עסקיים גדולים אחרים.

עד כה השקיעה נייר חדרה בפרויקט 30 מיליון שקל. כלל אנרגיה תשקיע 39.5 מיליון שקל ותקבל 50.1% בחברה הייעודית להקמת וניהול התחנה. ההשקעה הכוללת בהקמת התחנה נאמדת ב־210 מיליון דולר.

בכוונת נייר חדרה וכלל אנרגיה להשיג מימון חיצוני של 80% מהפרויקט. נייר חדרה תזרים לחברה המשותפת הון בעיקר בצורת ציוד שיירכש ממנה בעתיד תמורת 23 מיליון דולר, ואילו כלל אנרגיה תגייס את הכסף.

עבור בלווטניק הכניסה לשותפות בתחנת הכוח היא עסקת בעלי עניין רביעית בקבוצת כלל בתוך פחות משנה וחצי. העסקה האחרונה היתה מכירת כיתן המפסידה שהוחזקה בבעלות מלאה בכלל תעשיות הפרטית ונמכרה תמורת 11 מיליון שקל לגולף הציבורית שבשליטת כלל.

לפניה היתה עסקת מחיקת כלל תעשיות מהמסחר בבורסה. עסקאות אלה באו לאחר מכירת שלוש חברות ביומד בבעלותו הפרטית של בלווטניק לכלל ביוטכנולוגיה הציבורית תמורת 7.3 מיליון דולר.

לן בלווטניק לן בלווטניק לן בלווטניק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות