אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גיאולוגים: 6 מיליארד חביות של פצלי נפט קבורים מתחת לאזורים מאוכלסים בסקוטלנד צילום: shutterstock

גיאולוגים: 6 מיליארד חביות של פצלי נפט קבורים מתחת לאזורים מאוכלסים בסקוטלנד

דו"ח שפרסמה האגודה הגיאולוגית הבריטית טוען כי בין גלזגו ואדינבורו, קבורים מיליארדי חביות של פצלי נפט. לפי ההערכות, רק חלק קטן מהמשאבים יהיה ישים

30.06.2014, 15:20 | בלומברג

ייתכן שמיליארדי חביות של פצלי נפט קבורים מתחת לאזורים המאוכלסים ביותר בסקוטלנד, כך לפחות טוענים גיאולוגים.

דו"ח שפרסמה האגודה הגיאולוגית הבריטית טוען כי בחגורה המרכזית של סקוטלנד, המתפרשת בין גלזגו ואדינבורו, עשויה להיות כמות של 6 מיליארד חביות של נפט. אמנם רק חלק קטן מהמשאבים יהיה ישים, אך המאגרים יוכלו להתווסף לעתודות הנפט המוכחות של בריטניה שעומדות על 3 מיליארד חביות, הנמצאות ברובן בשדות בים הצפוני למול חופי סקוטלנד.

גלזגו, צילום: שאטרסטוק גלזגו | צילום: שאטרסטוק גלזגו, צילום: שאטרסטוק

תעשיית הנפט והגז היא מרכזית בדיון על העצמאות של סקוטלנד לקראת משאל העם המתוכנן לספטמבר. הממשלה הסקוטית טוענת כי השדות הקיימים בים הצפוני יהוו את הבסיס לכלכלה של המדינה העצמאית, בעוד שהמתנגדים גורסים כי הירידה בתפוקה מותירה את המדינה במצב פגיע.

"הדו"ח הזה ירגיע את המשקיעים החפצים לערוך גילויים לנפט ולגז בסקוטלנד עצמה", הגיב קן קרונין, מנכ"ל קבוצת שתדלנות של תעשיית הנפט. "המשאבים יוכלו להחליף את התלות ההולכת וגדלה של בריטניה בייבוא ולאזן את הירידה בתפוקה בין הצפוני".

עוד עולה מהדו"ח כי פוטנציאל פצלי הגז של סקוטלנד מהווה רק חלקיק מהמאגרים המוערכים בצפון מערב אנגליה. לפי ההערכות הנוכחיות, בחגורה המרכזית של סקוטלנד כמות פצלי הנפט מסתכמת ב-2.27 טריליון מטר מעוקב, לעומת זאת בדו"ח משנה שעברה מטעם האגודה הגיאולוגית הבריטית מצא כי בצפון מערב אנגליה יש 36.8 טריליון מטר מעוקב של פצלי נפט.

ארגונים סביבתיים מתנגדים לגילויים של פצלי נפט, בעוד שבעלי הנכסים חוששים שטכניקות הקידוח עלולים לזהם את מאגרי המים באזור.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות