אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חרף התנגדות הירוקים: אושרה התוכנית להקמת חבל יישובים חדש באזור ערד צילום: חיים הורנשטיין

חרף התנגדות הירוקים: אושרה התוכנית להקמת חבל יישובים חדש באזור ערד

לפי התוכנית שאושרה במועצה הארצית לתכנון ובנייה, החבל יכלול עשרה יישובים, מהם 5 חדשים, ויאפשר תוספת של כ-3,600 יחידות דיור. בתוך כך אושרה גם הקמתו של יישוב בדואי חדש סמוך לירוחם

01.07.2014, 13:18 | יעל דראל

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום (ג') ברוב של 17 נגד שמונה את הקמתו של חבל יישובים חדש במבואות ערד. החבל החדש, שיכלול עשרה יישובים, מהם חמישה חדשים לחלוטין, צפוי לאפשר תוספת של כ-3,600 יחידות דיור חדשות לאזור הדרום. יוצוין כי רוב היישובים למעשה אינם קיימים בשטח, וכבר אושרו סטטוטורית בתוכניות קודמות. לצד זה, אישרה המועצה הארצית גם את הקמתו של יישוב חדש לפזורה הבדואית, בסמוך לירוחם.

קראו עוד בכלכליסט

מי שהתנגד לתוכנית הם בין השאר נציגי ארגוני הסביבה, שטענו כי אין צורך ביישובים חדשים וכי עתודות המגורים הקיימות במטרופולין באר שבע עומד על כ-36 אלף יחידות דיור מאושרות. זאת ועוד, בארגוני הסביבה מציינים כי אזור מבואות ערד מוגדר כ"מסדרון אקולוגי" שבו ערכי טבע רגישים. המשרד להגנת הסביבה התנגד אף הוא לתוכנית, בין השאר על רקע תחשיב שבוצע לפיו הקמתו של יישוב חדש יקרה בכ-30% בהשוואה לחיזוקו של יישוב קיים.

ערד. לדברי הארגונים הסביבתיים, אזור מבואות ערד משמש מסדרון אקלוגי בעל ערכי טבע רגישים, צילום: חיים הורנשטיין ערד. לדברי הארגונים הסביבתיים, אזור מבואות ערד משמש מסדרון אקלוגי בעל ערכי טבע רגישים | צילום: חיים הורנשטיין ערד. לדברי הארגונים הסביבתיים, אזור מבואות ערד משמש מסדרון אקלוגי בעל ערכי טבע רגישים, צילום: חיים הורנשטיין

התנגדות נוספת לתוכנית הגיעה מכיוונה של עיריית באר שבע , ששלחה את התנגדותה ליו"ר המועצה הארצית, שוקי אמרני, לקראת הדיון. בהתנגדות, שעליה חתומה אדריכלית העיר, נכתב בין השאר "אנו סבורים כי יש להימנע מהקמת יישובים חדשים ברחבי המטרופולין. היישובים הפרבריים החדשים, המיועדים לאוכלוסייה חזקה והומוגנית, יחלישו את הערים הסמוכות אליהם, ויעמיקו את הקיטוב החברתי - כלכלי הקיים כבר היום ברחבי המטרופולין. אנו סבורים כי יש להשקיע את המשאבים הציבוריים בחיזוק הערים הקיימות".

מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה להחלטה כי "קיימות עשרות אלפי יחידות דיור מאושרות וזמינות לבנייה, בכל רחבי מטרופולין באר שבע, גם במגזר העירוני וגם בכפרי, שאינן ממומשות. הקמתם של יישובים חדשים לא תקדם את חזון פיתוח הנגב ורק תחליש את האזור ותושביו. במקום השקעה של מיליארדים בהקמת יישובים חדשים, ניתן לפעול למען פיתוח הנגב במגוון של דרכים, בהם השקעה בפיתוח תשתיות, תעסוקה ושיפור מצבן של הערים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

6.
החלטה מצוינת
אף אדם "איכותי" לא יעבור לגור בערד מרצונו החופשי, אנשים בעלי עבודה טובה ואמצעים מחפשים איכות חיים (ישוב קטן בעל אוכלוסיה הומוגנית המשקיע בחינוך, תרבות, ביטחון, וסביבה) וזה לא מוצאים בערד, לכן אנשים "איכותיים" בדרום עוברים או שואפים לעבור לישובים כמו להבים/עומר/מיתר/כרמים אם רוצים להביא אוכלוסיה טובה לנגב חייבים להקים ישובי איכות חיים. כול השקעה בערד תכשל שכן אין אוכלוסיה איכותית שרוצה מרצונה לעבור לגור בעיר עם 20% חרדים, 5% סודנים, 5% בדואים, 30% קשישים ופוטינה כראש עיריה. מי שהנגב חשוב לו תומך ביוזמה.
בצלאל טביב , ערד  |  02.07.14
5.
במקום לעמול, להשקיע ולחזק יישובים קיימים
בוחרים משום מה במועצה האזורית לתכנון ובניה להקים יישובים שלא רק שאין בהם צורך (וכי אזיה צורך יש ביישובים קטנים, שעלות הקמתם וייסוד תשתיות עולה עשרות מונים על מה שצריך כדי להזניק יישוב קיים קדימה?) אלא שגם יפגעו בערכי הטבע באזור? לא הכל צריך להימדד בכסף, עקרונות מעוותים ודילים. יש לשנות את התפיסה במדינה ולפעול לפי אינטרסים חברתיים וציוניים. מעניין אותי מאוד מה נימוקי הוועדה בעד אישור אותם יישובים, ואיזו תועלת יביאו. הסתייגות: אני בעד הקמה של יישוב או שניים למיעוט הבדואי, שיהיו בסטנדרטים הגבוהים ביותר תוך עידוד ותמרוץ תושבים בפזורה להתאגד לתוכם.
דרומית , דימונה  |  02.07.14
לכל התגובות