אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא כל הדרכונים נולדו שווים צילום: שאטרסטוק

לא כל הדרכונים נולדו שווים

דרכון זר, אירופאי או אמריקאי, הוא פסגת החלומות של ישראלים רבים. דרכון זר "טוב" מאפשר כניסה לרוב מדינות העולם ללא צורך בהוצאת ויזה. דרכונים "גרועים", של עיראק או אפגניסטן למשל, מאפשרים כניסה חופשית רק למעט מדינות. והיכן ניצב בדירוג הזה הדרכון הישראלי?

01.07.2014, 16:50 | שירות כלכליסט

דרכון אמריקאי נראה לישראלים רבים כפסגת החלומות. דרכון זר מאפשר למחזיק בו לגור ללא הגבלה באותה מדינה  בה הוא נחשב לאזרח שווה זכויות, לעבוד בה, ואם מדובר ספציפית בארה"ב, דרכון אמריקאי (כמו גם אירופאי), מאפשר למחזיק בו להיכנס לארה"ב מבלי להזדקק לויזה.

דרכונים. של מי הכי טוב? דרכונים. של מי הכי טוב? דרכונים. של מי הכי טוב?

דרכון אמריקאי גם מעניק למחזיקים בו כניסה חופשית ל-172 מדינות אחרות, ללא צורך בהוצאת ויזה מוקדמת. אולם הוא אינו הדרכון  שפתוח הכי הרבה דלתות בעולם. הדרכונים של פינלנד, שבדיה ובריטניה, מעניקים למחזיקים בהם כניסה ללא ויזה ל-173 מדינות, או במלים אחרות, כמעט לכל מדינה בעולם.

מגוון האפשרויות הרחב הזה אינו עומד בפני אזרחי כל המדינות. דרכון עיראקי לדוגמה, מאפשר כניסה חופשית ל-31 מדינות בלבד, בעוד שתושבי אפגניסטן מורשים להיכנס רק ל-28 מדינות. לשם השוואה, הדרכון הישראלי ממוצב במקום גבוה יחסית ומעניק כניסה ללא ויזה ל-144 מדינות.

בארגון GOOD מיפו את מדינות הועלם לפי ה"חוזק" של הדרכון שלהן. ככל שהצבע כהה יותר כך יש לאזרחי אותה מדינה חירות גדולה יותר בנסיעות. צבע כתום בהיר מצביע על כך שהדרכון מאפשר כניסה למספר מועט יחסית של מדינות.

למפת הדרכונים העולמית לחצו כאן

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות