אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"אני אומר על עצמי 'הורשעת בפלילים', עולמי רחוק מזה" צילום: מיקי נועם אלון

"אני אומר על עצמי 'הורשעת בפלילים', עולמי רחוק מזה"

ביום ראשון אמור להיגזר דינו של מנכ"ל שופרסל לשעבר, שהורשע בעבירות פליליות על חוק ההגבלים העסקיים. התביעה דורשת מאסר בפועל ורוזנהויז פנה אל בית המשפט בבקשה להקלה בעונש: "חיי האישיים נפגמו, נסגרו בפניי אפשרויות העסקה"

03.07.2014, 12:48 | תומר גנון וזוהר שחר לוי

"הכרעת הדין מייסרת אותי, את משפחתי, את אשתי ואת ילדיי. אני עומד פה ואומר על עצמי: 'אפי רוזנהויז, הורשעת בפלילים'. זה לא הדרך שבה חונכתי. עולמי רחוק מזה". כך אמר לבית המשפט מנכ"ל שופרסל לשעבר אפי רוזנהויז, שהורשע באיומים ובהפעלת לחץ על ספקים, לקראת הקראת גזר דינו שתתקיים ביום ראשון.

קראו עוד בכלכליסט

בדיוני הטיעונים לעונש לפני כחודש וחצי אמר רוזנהויז כי הוא נרגש והקריא בבית המשפט מכתב שהכין מראש. "אני באמת מכבד את הכרעת הדין. ישבתי פה תקופה ארוכה. הקשבתי לכל מילה. שמעתי פה דברים לא פשוטים. התנהגתי בכבוד, וכך חונכתי וככה גדלתי וכך אני מאמין גם היום. אותו יום ראשון, 21 בדצמבר 2008, זה היום ששינה את חיי (היום שבו דרש רוזנהויז מספקים לבטל מבצעים במגה המתחרה - ת"ג וזש"ל). שני דברים קרו לי: החשוב יותר - נפגמו חיי האישיים. יחד עם זאת, נפגמה גם הקריירה שלי. בכל חיי ובכל הקריירה שלי נהגתי בהגינות, ביושרה ובכבוד. ישבתי פה בבית המשפט ושמעתי שגם מנהלים שהעידו כעדי תביעה פה העידו על כך (בהם מנכ"ל שטראוס גדי לסין, נשיא קוקה־קולה רוני קוברובסקי ומנכ"ל אסם המנוח גזי קפלן - ת"ג וזש"ל)".

רוזנהויז תיאר את מערכת היחסים שלו עם הספקים. "כבודו, אני האיש שגרם לשינויים בשוק. קמתי בוקר אחד והחברה שניהלתי ביטלה את החיובים החד־צדדיים לספקים בדיעבד על הפרשים. אמרתי: לא בבית ספרי. אני לא אנהל חברה שתלך רטרואקטיבית לספקים ותיקח מהם את כספם. פשוט אי־אפשר להתנהג כך. אני עצרתי את זה מתוך ההבנה שלי של הגינות ויושרה".

רוזנהויז. "שמעתי פה דברים לא פשוטים", צילום: גיא אסיאג רוזנהויז. "שמעתי פה דברים לא פשוטים" | צילום: גיא אסיאג רוזנהויז. "שמעתי פה דברים לא פשוטים", צילום: גיא אסיאג

רוזנהויז הוסיף כי "אני לא חושב שיש מישהו שהטיל ספק עד לאותו רגע נמהר שאני בין מחוללי התחרות הגדולים בשוק מוצרי הצריכה במדינת ישראל. עשיתי את זה בסופר־פארם ובשופרסל. תמיד בכבוד ותמיד באחריות".

רשות ההגבלים מבקשת להטיל על רוזנהויז עונש של חמישה חודשי מאסר בפועל, קנס של 3 מיליון שקל ולפסול אותו מכהונה כדירקטור בחברה ציבורית במשך חמש שנים. השופט יכול להמיר עונש מאסר בפועל של עד חצי שנה בעבודות שירות.

"זה היה אירוע חד־פעמי", טוען רוזנהויז בפנייתו לבית המשפט בבקשה להקל בעונשו. "אני חושב על עצמי ואני אומר: איך ייתכן שאירוע חד־פעמי מסוג זה יסתום את הגולל על שנים ארוכות ועל עתידי?".

רוזנהויז הוסיף כי "משנת 2009, בעת החקירה ולאחר מכן בעת הגשת כתב האישום ובמהלך המשפט, אני מוכפש בעיתונות בכותרות על ימין ועל שמאל, וכבודו, אני בחרתי לא להגיב. לא אמרתי מילה במשך השנים האלה - לא לעיתונאי, לא באמירה, לא מטעמי. יצאתי מפה בכל פעם מהחדר והלכתי לדרכי. חשבתי על מה שקרה פה, חזרתי בפעם הבאה. עשרות טלפונים, עשרות בקשות לראיונות. פעם אחת לא דיברתי".

רוזנהויז אמר כי "שילמתי מחיר כבד במשך השנים. המשפט הזה והכרעת הדין מלווים אותי יום־יום. אני באמת מצר, כבודו, על האירוע החד־פעמי הזה".

"ההליך הפלילי עצמו סגר בפניי לא מעט אפשרויות העסקה ופעילות", סיכם רוזנהויז. "אני מבקש מכבודו להתחשב בדברים שאמרתי, בעברי הנקי ללא רבב ובעדויות האופי שהובאו (מנכ"ל תנובה לשעבר אריק רייכמן, יו"ר שופרסל לשעבר אברהם ביגר, מנכ"ל ויו"ר ויטה פרי גליל אושיק אפרים, מנכ"ל טרה ארן הלסנר, ת"ג וזש"ל) ולהקל בעונשי".

ההכרעה ־ מאסר או עבודות שירות

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים משה יועד־הכהן יכריע ביום ראשון אם רוזנהויז יישלח למאסר בפועל או לעבודות שירות, לאחר שהורשע בעבירות פליליות על חוק ההגבלים העסקיים. מדובר בתיק הדגל של רשות ההגבלים: רוזנהויז, סמנכ"ל הסחר של הרשת אלי גידור ורשת שופרסל הורשעו בדצמבר 2013 בכך שהפעילו לחצים על ספקים כגון אסם, שטראוס וקוקה־קולה כדי שיעצרו מבצעים ברשת מגה המתחרה.

בגין מעשים אלה הם הורשעו בשתי עבירות של הפרת תנאי המיזוג עם רשת קלאבמרקט, ובארבע עבירות של ניסיון לעשיית הסדרים כובלים (קרטל). רוזנהויז וגידור הורשעו גם בעבירה אחת של אחריות מנהלים.

רשות ההגבלים מבקשת להטיל על רוזנהויז עונש של חמישה חודשי מאסר בפועל, קנס של 3 מיליון שקל ולפסול אותו מלכהן כדירקטור בחברה ציבורית במשך חמש שנים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות