אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחזיקי סינרג'י פועלים להשתלטות על החברה

מחזיקי סינרג'י פועלים להשתלטות על החברה

חברת הכבלים, העומדת בפתח הסדר חוב שני, ניהלה מגעים עם משקיע שיזרים לה הון, אך לא דיווחה על כך למחזיקי האג"ח. המחזיקים זימנו אסיפה מיוחדת כדי לחפש בעצמם משקיע לחברה

03.07.2014, 08:15 | גיל קליאן

באסיפה דרמטית של בעלי אג"ח חברת סינרג'י כבלים, שהתקיימה אתמול, החלו המחזיקים לפעול להשתלטות על החברה ולמציאת משקיע שיזרים לה הון לצורך ההסדר. זאת לאחר שגילו, לטענתם, כי בעל השליטה בחברה סטיבן אלבאום ניהל מאחורי גבם מו"מ עם צד שלישי להזרמת הון לחברה.

קראו עוד בכלכליסט

מחזיקי האג"ח זעמו על אלבאום משום שלא סיפק גילוי על המגעים עם אותו משקיע, פנו לחברה באמצעות בא כוחם עו"ד אלון בנימיני ודרשו כי יינתן גילוי על המגעים. החברה לא פרסמה עד כה גילוי רשמי על המגעים או את המכתב של בנימיני. ההד היחיד לדרמה שהתרחשה מאחורי הקלעים היה זימון האסיפה הדחופה, שעל סדר יומה — מציאת משקיע שיזרים הון לצורך ביצוע ההסדר בחברה במקום בעל השליטה.

לא עומדת בתשלומים

מדובר בהסדר חוב שני בחברה התעשייתית לייצור כבלי חשמל משדרות. באוגוסט 2010 היא הגיעה להסדר חוב עם בעלי האג"ח, שכלל פריסה מחודשת של החוב עד 2017 ועלייה בשיעור הריבית כפיצוי למחזיקי החוב. התשלומים המתוכננים לבעלי האג"ח ב־2014 הם 28 מיליון שקל, וסך החוב כלפיהם הוא 99.6 מיליון שקל (קרן וריבית). בסוף 2013 יתרת המזומנים של סינרג'י כבלים היתה 2.6 מיליון שקל, ובמהלך 2013 עברה החברה להפסד תפעולי.

החברה ביקשה ממחזיקי האג"ח דחייה של תשלום החוב, שנקבע ל־1 ביוני, אך המחזיקים לא אישרו אותה. בהגיע מועד התשלום החברה לא שילמה למחזיקים. עם זאת, לאור המגעים החיוביים שהתנהלו להסדר חוב חדש בחרו המחזיקים (באסיפה שהתקיימה סמוך למועד התשלום המתוכנן) לא לנקוט הליכים משפטיים נגד החברה. ל"כלכליסט" נודע כי בשבוע שעבר החליטה לפתע החברה למשוך את הצעת ההסדר למחזיקי האג"ח. המחזיקים גילו רק בדיעבד כי הסיבה שהחברה חזרה בה מהצעתה היתה שכולה התבססה על הזרמת הון מצד משקיע חדש. כשהמשקיע שינה את דעתו וחזר בו מכוונתו להזרים הון לסינרג'י, נאלצה החברה למשוך את הצעת ההסדר, ולמחזיקי האג"ח לא נותר אלא לקחת לידיהם את המושכות ולמצוא משקיע משלהם. כמה משקיעים כבר עמדו על הפרק, אך עדיין לא נמצא אחד שיסכים להזרים את ההון לטובת המחזיקים.

 

צניחה בשיעורי הרווח

סינרג'י כבלים פועלת מאז 1963 ומייצרת כבלי מתח במפעל החברה בשדרות. נכון לסוף 2013 החברה מעסיקה 208 איש, 123 מהם עובדי ייצור. לאחר הסדר החוב ב־2010 הובילה החברה תוכנית התייעלות שכללה בין היתר פיטורי עובדים, מכירת פעילויות שלא היו בלבת העסקים והתמקדות במוצרים של כבלי מתח גבוה, בינוני ועליון ובמוצרים מיוחדים. כחלק מתהליך ההתייעלות החליטה החברה להעביר את המטה לשדרות כדי לחסוך בעלויות התפעול.

דו"חות הרבעון הראשון של החברה חשפו תמונה עגומה: אף שמכירותיה גדלו ב־9.8% לעומת הרבעון המקביל והסתכמו ב־108.2 מיליון שקל, הרווחיות הגולמית שלה נשחקה מאוד וצנחה ל־4.3% בלבד מהמכירות לעומת 11.9% ברבעון המקביל. הסיבה לשחיקה היא שהחברה קלטה עבודות חדשות שהיו הפסדיות או לא רווחיות מספיק. רווחיות גולמית של 4.3% בחברה תעשייתית לרוב מבטיחה הפסדים תפעוליים והפסדים בשורה התחתונה. סינרג'י כבלים לא היתה חריגה, והציגה ברבעון הפסד תפעולי של 4.2 מיליון שקל לעומת רווח תפעולי של 7.7 מיליון שקל ברבעון המקביל. בשורה התחתונה רשמה הפסד נקי של 9.6 מיליון שקל לעומת רווח נקי של 3.1 מיליון שקל ברבעון המקביל.

מסינרג'י נמסר בתגובה: "החברה מגבשת כמה חלופות להסדר, שלא התקיים. החלופות יהיו טובות יותר. נושא המשקיע היה בשלבים מתקדמים מאוד, ואם החברה תפנה למשקיע אחר לגיבוש הבנה, היא תדווח על כך לרשויות כמקובל".

 , צילום: shutterstock צילום: shutterstock  , צילום: shutterstock

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות