אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גרוניס: "לא נסכים להכנסת תרבות הריאליטי לאולמות בתי המשפט" צילום: אלכס קולומויסקי

גרוניס: "לא נסכים להכנסת תרבות הריאליטי לאולמות בתי המשפט"

נשיא העליון אמר את הדברים בכנס לשכת עורכי הדין בהתייחסו למאבק שמנהלת הלשכה להחזרת משוב השופטים. שרת המשפטים: "המשוב לא נחוץ. שופטים שסרחו כבר לא במערכת". מבקר המדינה: "חבל שמנצלים את המשוב לצורכי בחירות"

03.07.2014, 11:42 | משה גורלי

"אין בכוונתי להשלים עם נסיון להשתמש בנו ככלי משחק במאבקי הבחירות הפוליטיים שהמשוב בשנה הקרובה הוא אחד מהם. אנו מעוניינים בשיתוף פעולה עם כל מוסדות הלשכה. לא נסכים למהלכים חד צדדיים להכנסת תרבות של ריאליטי לאולמות בתי המשפט", כך אמר היום (ה') נשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס בכנס מחוזות לשכת עורכי הדין שנערך באילת. גרוניס קשר את הכנס לפילוג בלשכה ולרעיון החזרת משוב השופטים: "קיומו של כנס זה הוא תולדה של הפילוג בלשכה הפוגע גם בעורכי הדין וגם בתדמית המקצוע. כשופטים הקפדנו על נייטראליות במאבק זה. אנו בעד ביקורת ונקטנו פעולות רבות לחיזוק אמון הציבור במערכת. נציבות הביקורת מבררת אלפי תלונות מאז הקמתה. זימנתי שופטים שנקבע כי התלונה נגדן מוצדקת. נקטנו אמצעים מרחיקי לכת ונמשיך להיעזר בנציבות לשיפור המערכת".

גרוניס. ביקורת-כן, ריאליטי-לא, צילום: יאיר שגיא גרוניס. ביקורת-כן, ריאליטי-לא | צילום: יאיר שגיא גרוניס. ביקורת-כן, ריאליטי-לא, צילום: יאיר שגיא

לבני קראה לשופטים להחמיר עם פשעי הסתה

שרת המשפטים ציפי לבני חיזקה את גרוניס בהתייחסה לסערת המשוב ואמרה: "אני לא מאמינה בריאליטי. אני מתנגדת למשוב השופטים, הוא לא נחוץ. כפי שראיתם בשנה באחרונה – שופטים שסרחו כבר לא במערכת".

לבני התייחסה לאירועי הימים האחרונים ולאתגרים החדשים שניצבים בפני מערכת המשפט על רקע פוליטי: "אנו יושבים על חבית חומר נפץ שכל אחד יכול לזרוק לתוכה את הגפרור ולהצית את האזור כולו. זו שעת מבחן להנהגה הישראלית ולכלל גורמי אכיפת החוק והמשפט. תפקיד שר המשפטים היא לסייע לחברה שלא לסטות מעקרונות היסוד שלה במסרים ובאכיפה בלתי מתפשרת. אנו עדים לקולות נאצה וגם לנקמה ואלימות. נקמה אינה דרכה של הציונות ושל מדינת ישראל. אסור לתת לטרור השפל להכתיב לנו שפלות מוסרית. הרצח הוא נתעב אבל בניגוד לארגוני הטרור ישראל היא מדינת חוק שיש לה משטרה וצבא. לא ניתן לאף אזרח לעשות דין לעצמו. הרשתות החברתיות מעמידות אותנו בפנינו אתגר. אנו צריכים לצפות את השפעתן השלילית. אתמול כשהן רתחו במובן הרע של המילה. פניתי לגורמי האכיפה ליחידת הסייבר של המשטרה לפרקליטות לבחון דרכי פעולה. ואני קוראת לשופטים לבחון ולהחמיר עם פעולות שביסודן טריגר לשליחת יד של איש באחיו".

לבני. "לא ניתן לאף אזרח לעשות דין לעצמו", צילום: עמית שאבי לבני. "לא ניתן לאף אזרח לעשות דין לעצמו" | צילום: עמית שאבי לבני. "לא ניתן לאף אזרח לעשות דין לעצמו", צילום: עמית שאבי

על מקצוע עריכת הדין אמרה לבני: "בואו נעשה דיל. אתם תפעלו לחיזוק שלטון החוק ואני אפעל לחיזוק מקצוע עריכת הדין". לגבי הצפת המקצוע דיברה לבני על חיזוק הכשרת הסטודנט בדרכו לרישיון: "לשנות את מבנה הבחינה ולבדוק את אישיות המועמד. בכוונתי למנות נציב לפיקוח על ההתמחות. מתצחים אינם מלצרים ומצלמי חומר. הנציב יוכל לפסול עורכי דין מלהיות מאמנים".

לגבי הרפורמה בלשכה אמרה לבני: "צריך שלראש הלשכה תהיה משילות. צריך לחזק את ראש הלשכה. אני מתכוונת להגיש את הרפורמה שלי בקרוב. לא בהכרח לפי המלצות ועדת פרוקצ'יה".

נווה: "לא ניתן יד לקרע עם מערכת המשפט"

עו"ד אפי נווה ראש ועד מחוז תל אביב קרא להתייחסות מחמירה ומיוחדת לנוכח העלייה בלתי נסבלת בהתקפות קטלניות על עורכי דין: "אנו קוראים להעלות דרסטית את הענישה על תוקפי עורכי דין. לקבוע עבירה והגנה ייחודית בדומה להגנה עובדי ציבור. מבחינה זו אנו כמוהם – משרתי ומגשימי האינטרס הציבורי".

בעניין משוב השופטים, הדגיש נווה את שיתוף הפעולה ההולך ומתעצם של המחוזות עם השופטים: "לעת הזו עסקינן במשוב בחירות ולא במשוב השופטים, ולא ניגרר לכך. לא ניתן יד לקרע עם מערכת המשפט. יש לנו הבנה עמה ואנו משפחה אחת – משפחת המשפט. בשנת בחירות לא נכון להעלות נושא שנוי במחלוקת זה".

נווה. "לעת הזו עסקינן במשוב בחירות ולא במשוב השופטים", צילום: יאיר שגיא נווה. "לעת הזו עסקינן במשוב בחירות ולא במשוב השופטים" | צילום: יאיר שגיא נווה. "לעת הזו עסקינן במשוב בחירות ולא במשוב השופטים", צילום: יאיר שגיא

שפירא קורא לעו"ד ברזילי לבטל את המשוב: "שגגה נוראית"

מבקר המדינה יוסף שפירא היה החריף ממבקרי המשוב בכנס: "המשוב הוא שגגה נוראית. תופעה שלילית. יש מספיק דרכים, כולל נציב התלונות על השופטים. אם שופט לא התנהג כראוי יש דרכים לטפל. חבל שמנצלים זאת לצורכי בחירות. אני קורא לעו"ד ברזילי לחזור בו ולבטל את ההחלטה".

שפירא קרא לעבות את הגנה על חושפי שחיתויות: "יש לתת הגנת סיוע משפטי לחושפים, יהא מעמדם הכלכלי אשר יהא. והצעה נוספת: להקים מנגנון של גילוי מרצון. מי שחושש שאולי הוא עצמו שותף יש להכפיף אותו להגנה זו שלא יעמוד לדין משמעתי".

שפירא. "תופעה שלילית", צילום: חיים צח שפירא. "תופעה שלילית" | צילום: חיים צח שפירא. "תופעה שלילית", צילום: חיים צח

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות