אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח התעסוקה בארה"ב הפתיע לטובה: שיעור האבטלה ירד ל-6.1% צילום: איי אף פי

דו"ח התעסוקה בארה"ב הפתיע לטובה: שיעור האבטלה ירד ל-6.1%

בהשוואה ל-6.3% בחודש מאי. 288 אלף משרות נוספו למשק האמריקאי בחודש שחלף - גבוה בהרבה מהתחזיות המוקדמות; מזרחי-טפחות: "בעקבות הדו"ח - ייתכן שהריבית תעלה עוד השנה"

03.07.2014, 15:33 | ערן סוקול

חדשות טובות לכלכלת ארה"ב: למשק האמריקאי נוספו 288 אלף משרות חדשות בחודש יוני, כך עולה מדו"ח התעסוקה שפרסם היום (ה') משרד העבודה בארה"ב. פרסום הנתונים הוקדם ביום, באופן חד פעמי, בשל חופשת ה-4 ביולי שתתקיים מחר.

קראו עוד בכלכליסט

צפי האנליסטים היה לתוספת של 214 אלף משרות חדשות, לעומת 224 אלף משרות חדשות שנוספו בחודש מאי (מס' המשרות לחודש מאי תוקן, לאחר שבדוח הקודם עמד הנתון על 217 אלף). עד כה ב-2014 נוספו מדי חודש 231 אלף משרות בממוצע - 19% יותר מהממוצע שנרשם בשנת 2013 - 194 אלף משרות חודשיות בממוצע.

שיעור האבטלה בחודש יוני עמד על 6.1% - הרמה הנמוכה ביותר שנרשמה מאז אוקטובר 2008. צפי האנליסטים היה כי שיעור האבטלה ביוני ישאר ברמה זהה לזו של חודש מאי - 6.3% מכוח העבודה.

השכר הממוצע לשעה עלה ב-0.2%, או 6 סנט, ל-24.45 דולר - בהתאם לצפי האלניסטים המוקדם. ב-12 החודשים האחרונים עלה השכר הממוצע לשעה ב-2%. שעות העבודה השבועיות נותרו ברמה הממוצעת של 34.5 שעות. שיעור ההשתתפות בעבודה עמד על 62.8%.

הנתונים החיוביים מלמדים על כניסת הכלכלה האמריקאית למומנטום חיובי, ובמידה שהחודשים הקרובים יחזקו את תמונת המצב החיובית, אנליסטים בשוק מעריכים כי הפדרל ריזרב יאלץ להקדים את מהלך העלאת הריבית. בדיוני הנהגת הפד בראשותה של ג'נט ילן, עמד הצפי למועד העלאת הריבית על שנת 2015, כאשר עד לאחרונה ההנחה הרווחת היתה שההעלאה תתבצע רק במחצית השנייה של 2015.

ג ג'נט ילן, יו"ר הפדרל ריזרב | צילום: בלומברג ג

"התמונה התעסוקתית בארצות הברית משתפרת" אמר רונן מנחם מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה במזרחי טפחות "מקובל להניח כי נחוצה תוספת של 250 אלף משרות לחודש כדי שהכלכלה בארה"ב תגדל בקצב בר קיימא. לדברי יושבת ראש הפד, ג'נט ילן, מדיניות הריבית מכוונת בראש ובראשונה לנושא התעסוקה. לכן, הנתון החדש מגדיל משמעותית את ההסתברות לכך שהריבית בארצות הברית תעלה מוקדם מאשר מאוחר. אם יהיו נתונים דומים בהמשך, אין לשלול שהריבית תעלה עוד השנה" סיכם מנחם.

על פי סקר ה-ADP שפורסם אתמול  ניתן היה לצפות לחדשות טובות לשוק התעסוקה בארה"ב, ממצאי הסקר הצביעו על צפי לתוספת של 281 אלף משרות חדשות לסקטור הפרטי לבדו בחודש יוני, לעומת דו"ח התעסוקה שפורסם היום וכולל אף את הסקטור הציבורי. זהו מספר המשרות החדשות הגבוה ביותר שנמדד בסקר מאז ינואר 2012.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות